27 listopada 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie pod hasłem: „Ekspansja Zagraniczna” odbyło się II Forum E-biznesu zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny


To niezwykłe wydarzenie było podsumowaniem 16 konferencji „Akademia e-biznesu” promujących zagadnienia związane z „cyklem życia” e-przedsiębiorstwa, które gościły największe miasta Polski.

Podczas uroczystego rozpoczęcia Forum uczestników przywitał Patron Honorowy – Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji. Z powodu braku możliwości przybycia na wydarzenie przekazał kilka istotnych słów poprzez nagranie video. Zwrócił uwagę, że dziś ICT (teleinformatyka) musi funkcjonować w każdym sektorze gospodarki.

– Chcemy, żeby Polska zaczęła się kojarzyć z wysokimi technologiami. Wprawdzie wartość polskiego rynku ICT szacowana jest na 20 mld euro, co przy niemieckiej branży – 150 mld euro – nie jest imponujące. Za to imponująca jest dynamika wzrostu w sektorze. 12 proc. rocznie to najwięcej w całej Unii Europejskiej – powiedział Dariusz Bogdan, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Podkreślił wagę statusu Polski jako partnera w przyszłorocznych targach informatycznych CeBIT 2013 w Hanowerze.

Na mocy parafowanego porozumienia nasz kraj uzyskał status partnera strategicznego, co upoważnia do udziału we wszystkich najważniejszych wydarzeniach związanych z teleinformatyką organizowanych w ciągu roku.

- W planach jest m.in. przygotowanie na terenie Niemiec ponad 10 seminariów, w których wezmą udział polskie firmy z sektora ICT – dodał Dariusz Bogdan.

Następnie Pani Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP omówiła przebieg konferencji regionalnych „Akademia E-biznesu”.

- Odwiedziliśmy 16 największych miast Polski. Program cyklu konferencji był zbudowany tak, aby pokazać całą drogę e-usługi od pomysłu na projekt, aż po ekspansję zagraniczną e-usługi, o której będziemy rozmawiać dzisiaj podczas Forum. Trzy z szesnastu konferencji poświęcone były technologiom B2B, które wdrożone w przedsiębiorstwie, wzmacniają jego potencjał i podnoszą jego konkurencyjność na rynku polskim i międzynarodowym. W konferencjach regionalnych uczestniczyło łącznie ponad 700 osób, które były obecne w salach konferencyjnych całej Polski, a transmisje internetowe obejrzało łącznie 10 000 internautów. „Akademia e-biznesu” stworzyła też ogromną bazę wiedzy. Tylko w ciągu 2 tygodni nagrania z konferencji odtworzono ponad 15 000 razy. Te imponujące liczby przekonują o potrzebie tego rodzaju spotkań – powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak.

- Dzisiejsze Forum, odbywające się pod hasłem „Ekspansja zagraniczna”, daje możliwość spojrzenia dalej, poza granice naszego kraju. Niektórzy z Beneficjentów naszych programów już ten sukces osiągnęli i dzisiaj będą dzielić się z Państwem swoimi doświadczeniami, swoimi sukcesami i wyzwaniami, jakie spotykali na drodze budowania polskiej marki e-usług na rynkach zagranicznych. Podczas wystąpień w ramach dzisiejszego Forum spotkają Państwo również wielu ekspertów i doradców – ich wiedza i doświadczenie we wspieraniu przedsiębiorstw, często przedsiębiorstw startup’owych. Zachęcam Państwa do rozmów z nimi, nawiązywania kontaktów, bowiem mogą one zaowocować ciekawymi biznesowymi projektami – dodała prezes PARP.

Kolejną osobą, która zabrała głos podczas spotkania był gość specjalny - Ken Globerman - mentor wspierający startup’y. Podzielił się On z uczestnikami Forum swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu źródeł finansowania poza granicami kraju oraz o współpracy z zagranicznymi inwestorami.

Po sesji plenarnej odbyło się wręczenie nagród w „Konkursie na innowacyjną e-usługę w ramach działania 8.1 i 8.2”, który miał na celu popularyzację i uhonorowanie innowacyjnych rozwiązań w biznesie poprzez promowanie projektów świadczących e-usługi oraz uhonorowanie najciekawszych projektów technologicznych B2B. Galę rozdania nagród poprowadziła Monika Nowacka-Sahin z Obserwatorium Zarządzania.

Z pośród zgłoszonych beneficjentów konkursu Kapituła wyłoniła 3 laureatów w każdej kategorii: 3 miejsca w kategorii e-usługa i 3 miejsca w kategorii technologia B2B.

Zwycięzcami w kategorii e-usługa są:

natomiast w kategorii B2B:

  • EuroFlorist Sp. z o.o.,
  • Inventory Solutions,
  • STAYPOLAND Sp. z o.o.

Następnie odbyło się 25 prelekcji eksperckich, podzielonych na 5 ścieżek tematycznych: Ekspansja zagraniczna – po co, dokąd i jak? Globalny e-biznes – jak się przygotować? Jesteśmy! Ale jak to ogarnąć? Marketing – tak samo, czy inaczej? oraz Wyzwania. Swoje prelekcje wygłosili m.in.: Marcin Woźniak, niezależny ekspert e-marketingu; Marcin Beme, audioteka.pl; Grzegorz Błażewicz, Benhauer; Marcin Deręgowski, artefakt.pl; Tomasz Karwatka, Divante, Paweł Harajda, Olcamp.pl.

Forum zakończyło się Sesją Podsumowującą z udziałem gościa zagranicznego – Andrew Rasieja –przedsiębiorcy, inwestora i stratega w obszarze nowych technologii. Nasz ekspert opowiedział o poszukiwaniu kontaktów i budowaniu relacji w kontekście współpracy międzynarodowej.

Podczas Forum obecni byli również Wystawcy z blisko 30 funduszy inwestycyjnych wspierających startup’y i firmy e-biznesowe m.in.: Spinaker Innowacji – Inkubator Bonus Card, Nomad Fund, eFund, LST Capital, IQ Partners, Profound Ventures.

Łącznie odwiedziło nas niespełna 700 uczestników! Zarówno Konferencje jak i Forum zrealizowane zostały w ramach kampanii edukacyjnej promującej zagadnienia związane z e-biznesem, dotacjami na e-biznes (tzw. Działania 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a udział w nich był bezpłatny.

Całość wydarzenia można było obejrzeć poprzez transmisję na żywo w Internecie. Więcej informacji na temat wydarzenia, a także opisy wszystkich Finalistów konkursu możecie Państwo znaleźć na stronie Internetowej: www.web.gov.pl.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)