Młodzi Polacy niechętnie płacą gotówką. Wielu jest przekonanych, że całkowita rezygnacja z operacji gotówkowych to kwestia czasu, a zastąpią je płatności internetowe i mobilne. Zdaniem niemal co piątego badanego dwudziestolatka stacjonarne banki i kantory przestaną istnieć – wynika z najnowszych badań TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat.pl.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Formalności finansowe w modelu tradycyjnym dla nowoczesnego i zabieganego społeczeństwa to strata czasu, dlatego coraz więcej osób korzysta z płatności internetowych lub mobilnych.

Generacja Y rezygnuje z gotówki

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat.pl wynika, że co ósma osoba, czyli ponad 3,8 mln Polaków w wieku powyżej 15 lat, chętnie zrezygnowałaby z gotówki na rzecz płatności internetowych i mobilnych. Za rezygnacją z gotówki opowiedziała się też co piąta osoba z wykształceniem wyższym oraz osoby młode (20 proc.). Choć stereotypowo uważa się, że zwolennikami nowych technologii są głównie mężczyźni, przeprowadzone badania ujawniły że kobiety w równym stopniu opowiadają się za płatnościami elektronicznymi.

– Patrząc na wyniki badań TNS Polska warto zauważyć, że istnieje grupa młodych osób (do 30 lat), która wierzy w nadejście znaczących zmian w sposobach płatności i rozliczeń. Spośród osób, które twierdzą, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć, prawie połowa (48 proc.) uważa, że czas płatności gotówką odchodzi do przeszłości – mówi Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl – Dla większości osób z tej grupy przelewy internetowe, e-wymiana walut to standard, bez którego nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania – dodaje.

Kantory przestaną istnieć?

Co dziesiąty przebadany przez Walutomat.pl Polak jest zdania, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć. Innego zdania jest prawie 80 proc. respondentów. Całkowitej zmiany funkcjonowania rynku wymiany walut i usług bankowych spodziewają się za to głównie dwudziestolatkowie - co piąty z nich jest zdania, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć.

– Na obecnym etapie rozwoju rynku wymiany walut trudno dziś przewidywać, czy tradycyjne kantory przestaną kiedykolwiek istnieć. Rynek wymiany walut przechodzi rewolucję, zapoczątkowaną w 2009 roku przez serwis Walutomat.pl. Wówczas zaproponowaliśmy, aby obrót walutowy odbywał się online. Stworzyliśmy innowacyjne rozwiązania i umożliwiliśmy naszym klientom tanią, wygodną, szybką i komfortową alternatywę w stosunku do drogiej wymiany walut w kantorach tradycyjnych i bankach. – mówi Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl. – W ostatnich trzech latach powstało blisko 30 serwisów oferujących podobne usługi do naszych, a aż 400 tradycyjnych kantorów zostało zamkniętych. Oznacza to, że Polacy – zarówno osoby prywatne i przedsiębiorcy – są gotowi na innowacyjną wymianę walut wprowadzoną do polskiego internetu przez platformę Walutomat.pl. – dodaje.

Czas na mobilne e-waluty

Wśród osób, które wymieniają waluty, niemal co piąty badany deklaruje, że skorzystałby z aplikacji mobilnej umożliwiającej wymianę walut. 62 proc. badanych gotowych do całkowitej rezygnacji z gotówki skorzystałaby z dedykowanej aplikacji na telefon komórkowy. Z tej aplikacji chętnie skorzystałaby także co druga osoba, która twierdzi, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć.

Prawie 40 proc. Polaków wymienia waluty. Częściej robią to osoby z wykształceniem wyższym (62 proc.), mieszkańcy miast powyżej 100 tys. ludności (45 proc.) oraz osoby do 50 roku życia (45 proc.).

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)