Zwycięzcą Global Startup Challenge 2013 został zespół Ace Stream, który rozwija technologię peer-to-peer (P2P) na potrzeby streamingu w Internecie. Rozwiązanie pozwala obniżyć koszty transmisji wideo (VOD oraz Live), dając jednocześnie techniczną możliwość emisji czy oglądania telewizji online w jakości FullHD. Organizatorzy konkursu – Polska Fundacja Przedsiębiorczości i spółka Red Sky - rozpoczęli rozmowy zmierzające do inwestycji.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Technologia peer-to-peer to model komunikacji w sieci komputerowej, który pozwala odbierać dane i jednocześnie je wysyłać – w odróżnieniu od modelu klient-serwer. W sieciach P2P każdy komputer pełni funkcję zarówno klienta, jak i serwera. Zwycięzcy konkursu Global Startup Challenge 2013 – zespół Ace Stream – wykorzystali tę technologię na potrzeby transmisji video w internecie. Rozwiązanie nie tylko obniża koszty transmisji, ale przede wszystkim pozwala na zachowanie jakości Full HD oglądanych filmów czy obrazów.

Wygrana w konkursie jest dla zespołu i naszego projektu niepowtarzalną szansą na rozwój. Cieszymy się zarówno ze wsparcia finansowego oraz kampanii reklamowej, jak i z opieki mentorskiej specjalistów z branży i możliwości poszerzania kontaktów biznesowych. Dla młodych ludzi, stawiających pierwsze kroki w biznesie, jest to nieoceniona pomoc – mówi Jakub Mazur, członek zespołu Ace Stream.

Nagrodą dla zwycięskiego zespołu jest inwestycja w rozwój projektu przez Polską Fundację Przedsiębiorczości oraz spółkę Red Sky. Projekt zwycięskiego zespołu prezentował największy potencjał globalny - istnieje duże zapotrzebowanie rynkowe na tego typu rozwiązanie. Ważnym kryterium oceny była także determinacja zespołu oraz dobra prezentacja projektu, zawierająca uzasadnienie biznesowe, prognozy przyszłych przychodów i kosztów, rozeznanie w sytuacji rynkowej – wyjaśnia Tomasz Łasecki z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

W finałowej rywalizacji tegorocznej, czwartej już edycji Global Startup Challenge, uczestniczyły cztery zespoły projektowe z całej Polski. Finaliści zostali wybrani spośród blisko 200 projektów zgłoszonych do konkursu. Przez 4 dni pracowali w Szczecinie nad rozwijaniem nowych funkcjonalności swoich produktów, strategii marketingowych i sposobów wejścia na rynek. Warsztaty obejmowały konsultacje z ekspertami m.in. Krystianem Stypułą – założycielem i członkiem Rady Nadzorczej home.pl, Samulim Koski-Lammi – założycielem BLStream, Adamem Bortnikiem – założycielem Stopklatka SA i Robertem Olejnikiem – właścicielem TEONITE Ventures. W kapitule konkursu zasiedli przedstawiciele Red Sky, funduszu Pomeranus SEED i Sieci Aniołów Biznesu AMBER oraz Xevin Investments.

Oprócz zwycięskiego projektu, wśród tegorocznych finalistów konkursu Global Startup Challenge znalazły się także: Audiotrip – aplikacja umożliwiająca ciekawe i łatwe zwiedzanie interesujących miejsc, w oparciu o wiedzę innych użytkowników i nowoczesne technologie, Silenwise.com - narzędzie do monitoringu pracy handlowców i tworzenia ofert sprzedażowych, usprawniania pracy sprzedawców oraz Codergeddon – serwis, którego celem będzie udostępnianie algorytmów stworzonych przez zdolnych programistów oraz dawanie możliwości kontaktu z nimi, w celu dopasowania danego kodu do indywidualnych potrzeb.

Konkurs na najlepszy e-biznes corocznie organizują wspólnie: Spółka Red Sky, która tworzy i inwestuje w serwisy internetowe skierowane na rynek globalny oraz Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP), która wspiera finansowo firmy z sektora MŚP. Parterem wydarzenia jest Technopark Pomerania, który udostępnia finalistom nowoczesną infrastrukturę i oferuje wsparcie organizacyjne. Inicjatywę wspiera i promuje Miasto Szczecin.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)