... ... ...

Intel ogłasza zwycięzców konkursu Intel Business Challenge Europe 2013

Dodane

24-06-2013

Mam Startup

Firma Intel Corporation ogłosiła zwycięzców Intel Business Challenge Europe 2013, ośmiomiesięcznego konkursu na biznesplan, który identyfikuje i wspomaga najbardziej kreatywnych i innowacyjnych studentów oraz absolwentów z Europy.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Konkurs Intel Business Challenge Europe, rozstrzygany podczas Euro Nano Forum – konferencji europejskich ekspertów w dziedzinie nanotechnologii – wspiera innowacyjne rozwiązania i inteligentne technologie przyszłości. Finaliści przedstawili koncepcje z dziedziny opieki zdrowotnej i urządzeń medycznych; energetyki i ekologicznych technologii; ludzi i społeczeństwa; technologii informatyczno-komunikacyjnych; biotechnologii i nanotechnologii. Uczestnicy musieli udowodnić przed jury złożonym z inwestorów, naukowców i liderów biznesu, że ich rozwiązanie ma rzeczywisty potencjał biznesowy. W tym celu należało opisać korzyści dla kupującego, strategię biznesową i potencjalny rynek zbytu.

Po serii intensywnych warsztatów szkoleniowych i dwudniowym procesie prezentacji ofert, pięć zespołów zakwalifikowało się do globalnych finałów. Wyboru dokonało jury pod przewodnictwem Marcina Hejki, dyrektora zarządzającego Intel Capital na Europę Wschodnią, Bliski Wschód, Afrykę i Rosję. Pięć zwycięskich zespołów będzie reprezentować Europę podczas finałów Intel® Global Challenge 2013 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w październiku 2013 r.

Pierwsze miejsce przyznano zespołowi Sensing ElectroMagnetic Plus (SEM+) z Włoch. SEM+ rozwija nową, opatentowaną technologię, która wprowadza trzeci wymiar do czujników dotyku. Warstwa SEM+ wykrywa położenie i intensywność (nacisk) wielu punktów na powierzchni, nawet jeśli jest ona zakrzywiona lub elastyczna. Zastosowana w konsumenckich urządzeniach elektronicznych, technologia ta zapewnia bardziej naturalne interakcje między ludźmi a urządzeniami.

Drugie miejsce zajęło rozwiązanie zabezpieczające Excalibur ze Słowacji. W erze Internetu rzeczy, Excalibur ma zapewnić niedostrzegalne i wszechobecne uwierzytelnianie, przy czym wszystkie konta danego użytkownika będą zabezpieczane centralnie, z wykorzystaniem jego telefonu komórkowego.

Trzecie miejsce zdobyło „Tensive”, wszczepialne rozwiązanie biomateriałowe z Włoch; czwarta pozycja przypadła bułgarskiej platformie do tworzenia gier o nazwie Gameleon; a piąta zespołowi z Danii za BioRepeller, innowacyjną technikę powlekania cewników. Zdobywcy wszystkich pięciu nagród będą mogli wziąć udział w konkursie Intel® Global Challenge na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, w Dolinie Krzemowej.

Żadnemu z dwóch polskich zespołów nie udało się przejść do kolejnego etapu konkursu, mimo, że projekty przez nie zaprezentowane były wyjątkowo ciekawe POSenso, stworzone przez krakowskiego studenta, to system nagrywania tras rowerowych, w celu odtwarzania ich na rowerze stacjonarnym. uBirds to wynalazek studentów Politechniki Warszawskiej - kamizelka monitorująca przebieg snu u dzieci z bezdechem.

Bernadette Andrietti, wiceprezes firmy Intel, dyrektor ds. marketingu w regionie EMEA, powiedziała:

Jestem pod ogromnym wrażeniem talentów, które objawiły się podczas tegorocznych finałów w Dublinie. Standardy były bardzo wysokie, a zapał, ambicja i kreatywność wszystkich 24 zespołów sprawiły, że jury miało duże problemy z podjęciem ostatecznej decyzji. W tym roku szczególnie godne uwagi jest to, że wiele projektów miało na celu nie tylko generowanie zysków, ale również wykorzystanie technologii i nauki do rozwijania społeczeństwa jako całości.

Zwycięzców wyłoniono spośród tysięcy wstępnych zgłoszeń z 27 krajów. Zespoły, które wzięły udział w dublińskich finałach, pochodziły z 9 krajów: Bułgarii, Danii, Izraela, Włoch, Holandii, Polski, Rumunii, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wszyscy uczestnicy byli szkoleni przez międzynarodowych ekspertów, którzy radzili im jak sprecyzować pomysły, tworzyć realistyczne biznesplany i dopracowywać prezentacje tak, aby wzbudziły zainteresowanie oraz zachęciły do inwestycji.

Intel jest organizatorem projektu, a jego strategicznymi partnerami są organizacje Junior Achievement-Young Enterprise oraz INVESTIN High Tech Foundation. W tym roku finały IBC Europe odbyły się pod patronatem irlandzkiej prezydencji w Radzie UE, przez co uczestnicy stali się jeszcze lepiej widoczni na rynku europejskim. Zwycięzcy będą teraz ubiegać się o tytuły międzynarodowe podczas konkursu Intel® Global Challenge, który odbędzie się na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, w sercu globalnego zagłębia technologicznego, Doliny Krzemowej.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)