Intel ogłasza zwycięzców konkursu Intel Business Challenge Europe 2013

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Firma Intel Corporation ogłosiła zwycięzców Intel Business Challenge Europe 2013, ośmiomiesięcznego konkursu na biznesplan, który identyfikuje i wspomaga najbardziej kreatywnych i innowacyjnych studentów oraz absolwentów z Europy.

Firma Intel Corporation ogłosiła zwycięzców Intel Business Challenge Europe 2013, ośmiomiesięcznego konkursu na biznesplan, który identyfikuje i wspomaga najbardziej kreatywnych i innowacyjnych studentów oraz absolwentów z Europy.

Konkurs Intel Business Challenge Europe, rozstrzygany podczas Euro Nano Forum – konferencji europejskich ekspertów w dziedzinie nanotechnologii – wspiera innowacyjne rozwiązania i inteligentne technologie przyszłości. Finaliści przedstawili koncepcje z dziedziny opieki zdrowotnej i urządzeń medycznych; energetyki i ekologicznych technologii; ludzi i społeczeństwa; technologii informatyczno-komunikacyjnych; biotechnologii i nanotechnologii. Uczestnicy musieli udowodnić przed jury złożonym z inwestorów, naukowców i liderów biznesu, że ich rozwiązanie ma rzeczywisty potencjał biznesowy. W tym celu należało opisać korzyści dla kupującego, strategię biznesową i potencjalny rynek zbytu.

Po serii intensywnych warsztatów szkoleniowych i dwudniowym procesie prezentacji ofert, pięć zespołów zakwalifikowało się do globalnych finałów. Wyboru dokonało jury pod przewodnictwem Marcina Hejki, dyrektora zarządzającego Intel Capital na Europę Wschodnią, Bliski Wschód, Afrykę i Rosję. Pięć zwycięskich zespołów będzie reprezentować Europę podczas finałów Intel® Global Challenge 2013 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w październiku 2013 r.

Pierwsze miejsce przyznano zespołowi Sensing ElectroMagnetic Plus (SEM+) z Włoch. SEM+ rozwija nową, opatentowaną technologię, która wprowadza trzeci wymiar do czujników dotyku. Warstwa SEM+ wykrywa położenie i intensywność (nacisk) wielu punktów na powierzchni, nawet jeśli jest ona zakrzywiona lub elastyczna. Zastosowana w konsumenckich urządzeniach elektronicznych, technologia ta zapewnia bardziej naturalne interakcje między ludźmi a urządzeniami.

Drugie miejsce zajęło rozwiązanie zabezpieczające Excalibur ze Słowacji. W erze Internetu rzeczy, Excalibur ma zapewnić niedostrzegalne i wszechobecne uwierzytelnianie, przy czym wszystkie konta danego użytkownika będą zabezpieczane centralnie, z wykorzystaniem jego telefonu komórkowego.

Trzecie miejsce zdobyło „Tensive”, wszczepialne rozwiązanie biomateriałowe z Włoch; czwarta pozycja przypadła bułgarskiej platformie do tworzenia gier o nazwie Gameleon; a piąta zespołowi z Danii za BioRepeller, innowacyjną technikę powlekania cewników. Zdobywcy wszystkich pięciu nagród będą mogli wziąć udział w konkursie Intel® Global Challenge na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, w Dolinie Krzemowej.

Żadnemu z dwóch polskich zespołów nie udało się przejść do kolejnego etapu konkursu, mimo, że projekty przez nie zaprezentowane były wyjątkowo ciekawe POSenso, stworzone przez krakowskiego studenta, to system nagrywania tras rowerowych, w celu odtwarzania ich na rowerze stacjonarnym. uBirds to wynalazek studentów Politechniki Warszawskiej – kamizelka monitorująca przebieg snu u dzieci z bezdechem.

Bernadette Andrietti, wiceprezes firmy Intel, dyrektor ds. marketingu w regionie EMEA, powiedziała:

Jestem pod ogromnym wrażeniem talentów, które objawiły się podczas tegorocznych finałów w Dublinie. Standardy były bardzo wysokie, a zapał, ambicja i kreatywność wszystkich 24 zespołów sprawiły, że jury miało duże problemy z podjęciem ostatecznej decyzji. W tym roku szczególnie godne uwagi jest to, że wiele projektów miało na celu nie tylko generowanie zysków, ale również wykorzystanie technologii i nauki do rozwijania społeczeństwa jako całości.

Zwycięzców wyłoniono spośród tysięcy wstępnych zgłoszeń z 27 krajów. Zespoły, które wzięły udział w dublińskich finałach, pochodziły z 9 krajów: Bułgarii, Danii, Izraela, Włoch, Holandii, Polski, Rumunii, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wszyscy uczestnicy byli szkoleni przez międzynarodowych ekspertów, którzy radzili im jak sprecyzować pomysły, tworzyć realistyczne biznesplany i dopracowywać prezentacje tak, aby wzbudziły zainteresowanie oraz zachęciły do inwestycji.

Intel jest organizatorem projektu, a jego strategicznymi partnerami są organizacje Junior Achievement-Young Enterprise oraz INVESTIN High Tech Foundation. W tym roku finały IBC Europe odbyły się pod patronatem irlandzkiej prezydencji w Radzie UE, przez co uczestnicy stali się jeszcze lepiej widoczni na rynku europejskim. Zwycięzcy będą teraz ubiegać się o tytuły międzynarodowe podczas konkursu Intel® Global Challenge, który odbędzie się na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, w sercu globalnego zagłębia technologicznego, Doliny Krzemowej.

źródło: informacja prasowa