Legimi z nowym inwestorem

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Poznańska księgarnia Legimi, która pod koniec ubiegłego roku udostępniła przełomową usługę Czytaj bez limitu, pozyskała kolejnego inwestora. W związku z planami ekspansji zagranicznej do grona udziałowców dołączył SATUS Venture, wspierając Legimi kwotą 1,5 mln złotych.

Poznańska księgarnia Legimi, która pod koniec ubiegłego roku udostępniła przełomową usługę Czytaj bez limitu, pozyskała kolejnego inwestora. W związku z planami ekspansji zagranicznej do grona udziałowców dołączył SATUS Venture, wspierając Legimi kwotą 1,5 mln złotych.

Dla SATUS Venture inwestycja w Legimi to kolejna inwestycja w rozwiązania z zakresu usług abonamentowych, która pozwoli na zbudowanie szerokiej oferty rynkowej spółek z naszego portfela. Model biznesowy tego typu usług jest klasycznym przykładem oferty korzystnej dla obu grup kontrahentów. Użytkownicy mogą za niewielką opłatą uzyskać dostęp do interesujących ich pozycji książkowych, zaś wydawnictwa otrzymują nowy, atrakcyjny kanał pozyskania klienta. Mocno wierzymy w sukces Legimi poza granicami Polsk, a ze swojej strony jesteśmy w stanie zaoferować wsparcie dla tego projektu także w formie know how oraz kontaktów biznesowych, nawiązanych przez inne spółki portfelowe SATUS Venture – uzasadnił podstawy inwestycji Dominik Majewski, menadżer inwestycyjny SATUS Venture.

Od blisko roku Legimi umożliwa miłośnikom ebooków czytanie bez limitu. W ramach stałej opłaty (19,90 zł miesięcznie) zyskuje się dostęp do katalogu ponad 3000 tytułów. Można je czytać na smartfonie, tablecie i komputerze (z Windows 8). Konto użytkownika jest w pełni zsynchronizowane z aplikacjami dzięki opatentowanej przez Legimi technologii Czytaj w chmurze®, docenionej niedawno prestiżowym wyróżnieniem Grand Prix Microsoftu za najlepszą aplikację konsumencką 2013. Firma działa równie prężnie w sektorze usług b2b. Opracowany przez Legimi znak wodny wykorzystywany jest do zabezpieczeń ebooków nie tylko przez największe polskie e-księgarnie (Empik, Publio, Woblink, Allegro), ale również za granicą (m.in. w Niemczech, Portugalii, Czechach i Australii).

Legimi wzbudziło zainteresowanie kilku funduszy VC i aniołów biznesu wraz z uruchomieniem usługi Czytaj bez limitu. Ponad rok temu była to zupełnie pionierska usługa, która dziś zdobywa już w różnych krajach swoje odpowiedniki. Byliśmy przekonani, że w związku z planami ekspansji zagranicznej musimy działać szybko – do tego potrzebowaliśmy stabilnego i wiarygodnego za granicą partnera kapitałowego, który jednocześnie sprawnie przeprowadzi niezbędne formalności. SATUS Venture posiada kilka spółek portfelowych o podobnej strategii sprzedaży do Legimi. Liczymy więc na efekt synergii z nimi – tak o powodach pozyskania inwestora mówi Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

W pierwszej połowie 2014 roku Legimi zamierza uruchomić usługę Czytaj bez limitu w dwóch kolejnych wersjach językowych. W tym celu od kilku miesięcy trwają rozmowy z zagranicznymi wydawcami. Firma koncentruje się na tę chwilę na rynkach europejskich o największym potencjale, na których zaproponowany model usługi cieszy się sporym zainteresowaniem.

Kiedy pojawił się pomysł na usługę Czytaj bez limitu, wiadomo było, że wzbudzi wiele zamieszania i kontrowersji. Tylko naprawdę mocny i stabilny zespół mógł sprostać zadaniu i przekuć pomysł w sukces. Taki zespół ma właśnie Legimi. Cały team to zgrani ludzie, którzy wspólnie skutecznie osiągają zamierzone cele. Jestem przekonany, że za granicą pójdzie im równie dobrze. A nawet lepiej – tak szanse Legimi za granicą ocenia Bartłomiej Gola, partner zarządzający SpeedUp Group – funduszu, który jako pierwszy zainwestował w Legimi. SpeedUp Group pozostaje w gronie udziałowców firmy.

źródło: informacja prasowa