... ... ...

PodatkiNaKilk, to nowa inicjatywa społeczna dla przedsiębiorców

Dodane

25-10-2013

Mam Startup

PodatkiNaKlik - pod taką nazwą poznańska firma Varico: w biznesie warto na nas liczyć zapoczątkowała otwartą inicjatywę społeczną skierowaną do przedsiębiorców, biur rachunkowych, producentów oprogramowania i mediów, która ma na celu zmobilizowanie banków do umożliwienia przedsiębiorcom płacenia podatków na klik.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

,,Zauważyliśmy, że nasi klienci mają duże problemy z dokonywaniem płatności podatków. Dzieje się tak, ponieważ banki wymagają dodatkowych informacji i znajomości narzuconego systemu oznaczeń przy zlecaniu przelewów. Klienci często ich nie znają lub mylą się we wpisywaniu danych. Niestety banki nie automatyzują tego procesu, a przecież w każdym oprogramowaniu księgowym te informacje są dostępne. Wystarczyłoby przekazać je z systemu księgowego do bankowego i wówczas możliwe byłyby podatki na klik. Komplikacje wynikające z ,,niezauważania’’ przez banki potrzeb klientów sprawiły, że narodziła się inicjatywa PodatkiNaKlik’’ - wyjaśnia Dyrektor Generalny firmy Varico Rafał Łożyński.

Przyjmując, że co roku zakładanych jest 8,9 tys. firm (dane GUS), to z tym problemem boryka się zatrważająca liczba przedsiębiorców. Z badań przeprowadzonych w ramach projektu 'Small Business DNA' wynika, że aż 51% mikro i małych firm korzysta z usług zewnętrznych biur rachunkowych, tylko 12% zatrudnia księgowego, natomiast 37% przedsiębiorców samodzielnie prowadzi swoją księgowość. Ponadto, 69% firm rozlicza się z podatku VAT miesięcznie, co implikuje konieczność wystawiania większej ilości deklaracji w stosunku do kwartalnej metody rozliczeń. Oznacza to, że co miesiąc podatnik otrzymuje od swojego księgowego lub samodzielnie licząc generuje wiele płatności wobec budżetu: 3 rodzaje składek ZUS, podatek VAT, podatek dochodowy za siebie i podatek od zatrudnionych pracowników.

Sam proces jest bardzo czasochłonny, ponieważ na początku należy policzyć kwoty, następnie należy zalogować się banku i ręcznie przepisać wszystkie dane (NIP, REGON, okres, kwota), dopiero wówczas można autoryzować swój przelew. Wybrane banki tylko w minimalnym stopniu automatyzują ten proces. Ręczne przepisywanie przelewów podatków i składek ZUS zabiera średnio ok. 5 min. przy każdej operacji, co w skali całej gospodarki powoduje marnotrawstwo 3 mln godz. rocznie oraz milionów złotych strat.

Ważne, aby dostęp do PodatkówNaKlik był otwarty i bezpłatny dla wszystkich, zarówno dla producentów oprogramowania jak i przedsiębiorców. Oprogramowanie księgowe generowałoby gotowe odnośniki umożliwiające szybką i prawidłową płatność składek ZUS oraz PodatkówNaKlik.

Celem inicjatywy PodatkiNaKlik jest uzyskanie poparcia wśród producentów oprogramowania, biur rachunkowych, przedsiębiorców i mediów, a tym samym zmobilizowanie banków do umożliwienia płacenia wszystkim przedsiębiorcom podatków na klik.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)