... ... ...

WUD WRO 2013 – święto użyteczności, kreatywności i współpracy

Dodane

12-12-2013

Mam Startup

World Usability Day odbywa się rokrocznie od 8 lat. Zmieniają się tematy przewodnie, rośnie liczba uczestników, lecz przyświeca stale ta sama idea: ewangelizowanie i szerzenie wiedzy o użyteczności. Wierni tej idei organizatorzy wrocławskiej edycji opracowali formułę, zakładającą zaangażowanie w projektowanie osób również spoza grona projektantów UX.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zamiast wielogodzinnych prelekcji uczestnicy zostali wrzuceni w wir generowania pomysłów w tematyce tegorocznego Światowego Dnia Użyteczności – „Healthcare: Collaborating for Better Systems”. 16 listopada uczestnicy spędzili konferencję na pracy zespołowej w przestrzeniach CRZ Krzywy Komin. Wspierali ich doświadczeni mentorzy oraz przygotowany przez organizatorów niezbędnik projektanta: karteczki Post-it, specjalnie zaprojektowane notatniki, formatki person, scenariuszy użycia i inne pomoce. Było kreatywnie i użytecznie.

Skala przedsięwzięcia była duża, lecz z pomocą przyszły firmy BLStream, Sygnity, drukomat.pl, oraz Action Heroes. Z ich wsparciem WitFlow wspólnie z Monterail zorganizowało imprezę, któremu kibicowało także Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, obejmując WUD WRO 2013 swoim honorowym patronatem.

Ze względu na praktyczny charakter, impreza nie mogła być masowa - dostępnych było zaledwie 98 miejsc. Dlatego 3 turom zapisów towarzyszyły silne emocje. Podczas każdej z nich wejściówki rozchodziły się w ciągu kilkudziesięciu sekund. Bilety trafiły między innymi do Szczecina, Warszawy, Krakowa i Trójmiasta. Lista rezerwowa obejmowała blisko 200 osób z całej Polski. W imprezie wzięli udział nie tylko projektanci UX, ale również kierownicy projektów, programiści, graficy, testerzy, marketerzy, a nawet osoby z branży stricte medycznej.

W sobotni poranek uczestnicy zostali przywitani i wprowadzeni w problematykę ochrony zdrowia, oraz zainspirowani do pracy. Tak zmotywowani przenieśli się do sal, gdzie korzystając ze swych zróżnicowanych talentów i doświadczeń ustalali w grupach, jakiemu zagadnieniu będą stawiać czoła podczas warsztatów. Przestrzeń Krzywego Komina zapewniała każdej z 14 grup miejsce do pracy. Mając zdefiniowane problemy, grupy zapoznawały się z prezentowanymi na krótkich wykładach technikami UX.

Po takiej wiedzy w pigułce uczestnicy przystąpili do pracy. Mózgi parowały nie na marne. Kilkugodzinna praca w interdyscyplinarnych grupach, zaowocowała koncepcjami gadżetów i aplikacji, mogących zmienić na lepsze doświadczenia dbających o zdrowie.

Połacie ścian i stołów Krzywego Komina pozajmowały diagramy bliskości, persony, scenariusze użycia oraz papierowe prototypy. Z pomocą kursujących między grupami mentorów oraz 250 kaw i pysznego cateringu z Lotu Kury, powstawały zarysy ciekawych projektów.

Z nadejściem wieczora gotowe już były koncepcje nawigatora szpitalnego czy aplikacji wspomagającej w komunikowaniu bólu. Persony cierpiące na nadciśnienie mogły korzystać z opaski, która nie tylko monitorowała ciśnienie tętnicze krwi, ale również pilnowała właściwej postawy w trakcie badania. Turyści mogli spać spokojnie dzięki narzędziu gromadzącym najważniejsze informacje o ich stanie zdrowia, cierpiący na chorobę Crohna dokonywali zapisu historii swojej choroby, a pacjenci nie musieli już czekać w kolejkach dzięki systemowi e-recept.

Po wytężaniu intelektu przyszedł czas na łagodne wystudzenie endorfin. Rozmowy o przyszłości projektowania przeniosły się do Lotu Kury, który przejął pieczę nad zapewnianiem pozytywnych emocji uczestnikom imprezy. To, czego nie da się ująć słowami obejrzycie w galerii zdjęć zrobionych przez Barbarę Lubczańską. Wszystkie prezentacje znajdziecie natomiast na Slideshare.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)