Czy zachodzi współpraca między Funduszem Zalążkowym, a Siecią Amber oraz jak pomysłodawcy i inwestorzy mogą korzystać z tych dwóch źródeł finansowania?
Na te pytania odpowiada Grzegorz Gawlik - Menedżer ds. Projektów Inwestycyjnych Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Fundusz Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Fundusz Pomeranus Seed, podobnie jak Sieć Aniołów Biznesu Amber funkcjonuje w ramach Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Czy te inicjatywy stanowią dla siebie konkurencję, czy wprost przeciwnie – współpracują ze sobą?

GG: Stanowczo stawiamy na współpracę, tak aby dostosować w najbardziej odpowiedni sposób możliwości finansowania osobom, które się do nas zgłaszają. Niekiedy projektodawcy nadsyłający swoje pomysły do Sieci Amber bardziej odpowiadają kryteriom Funduszu i na odwrót. Współpracując mamy możliwość szybkiej reakcji i skierowania takiej osoby w odpowiednie miejsce. Pomimo tego, że obydwie inicjatywy ukierunkowane są na wsparcie i powstawanie nowych firm, jest między nimi kilka znaczących różnic, które bardziej wzmagają współpracę niż konkurencję.

Jakie korzyści może przynieść zarówno projektodawcom, jak i inwestorom współistnienie Funduszu Pomeranus Seed oraz Sieci Aniołów Biznesu Amber w ramach jednego podmiotu?

GG: Tak, jak wspomniałem wcześniej główną korzyścią jest szeroko pojęta współpraca. Zdarza się, że inwestorzy Sieci Amber zainteresowani są tym samym projektem co Fundusz (który  inwestuje w imieniu PFP). Wówczas Fundusz przeprowadza w ramach własnych środków, technologiczny i finansowy proces due dilligence, dzięki któremu koszty inwestycji dla inwestorów prywatnych stają się mniejsze, a ryzyko rozkłada się między nich a Fundusz.
Natomiast dla projektodawców korzyścią jest dostęp do alternatywnych źródeł finansowania oraz uzyskanie profesjonalnego, merytorycznego wsparcia w procesie preinkubacji Funduszu, za który projektodawcy nie ponoszą żadnych kosztów. Jednocześnie mają możliwość pozyskania nie tylko inwestora finansowego, jakim jest Fundusz, ale także inwestora, który wspiera projekt merytorycznie, a więc prawdziwego anioła biznesu.

Jakich pomysłów poszukuje Fundusz Pomeranus Seed oraz czym różni się od działalności Sieci Amber?

GG: Poszukujemy osób fizycznych, przedsiębiorców i naukowców z pomysłami biznesowymi na bardzo wczesnym etapie rozwoju (seed). Fundusz wraz z projektodawcą docelowo ma za zadanie stworzyć spółkę i skomercjalizować dany produkt bądź usługę. Pomysły powinny mieć charakter innowacyjny, bądź skierowany na rynek globalny. Ważny jest dla nas również zespół zarządzający. Poszukujemy ludzi ambitnych, z unikalną wiedzą i doświadczeniem oraz predyspozycjami do prowadzenia firmy. Natomiast jeśli chodzi o różnice między Siecią Amber a Funduszem, to w porównaniu do Funduszu, Sieć rekrutuje pomysły na nieco bardziej zaawansowanym etapie rozwoju (startup) - choć wciąż jest on wczesnym etapem. Oczywiście każdy projekt ma swoją specyfikę i określenie na jakim etapie się on znajduje wymaga jego poznania. Kolejną różnicą jest to, że Fundusz inwestuje w imieniu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości określoną kwotę do 200 tys. EUR, podczas, gdy Sieć Amber skupia prywatnych inwestorów, którzy inwestują własne środki, wiedzę oraz kontakty w zależności od zainteresowania projektem.

Więcej informacji o Funduszu Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed na stronie www.pomeranusseed.pl

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)