Intel Capital, fundusz inwestycyjny firmy Intel, poinformował podczas Intel Capital Global Summit o nowych inwestycjach w 16 firm technologicznych. Inwestycje na łączną kwotę ok. 62 mln USD obejmują szerokie spektrum innowacyjnych technologii.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Intel Capital inwestuje w środowisko technologiczne, które rozciąga się od urządzeń wearables i Internetu rzeczy po analizę big data, obejmując m.in. urządzenia inteligentne, segment PC, chmurę i centra danych — powiedział Arvind Sodhani, prezes Intel Capital i wiceprezes Intela. - Skupiamy się na pomocy innowacyjnym firmom, by rozwijały się w tym ekosystemie technologicznym, a w bieżącym roku spodziewamy się zainwestować łącznie 355 milionów USD. 

Sodhani ogłosił inwestycje na otwarciu 15. dorocznego Intel Capital Global Summit. Czołowe wydarzenie branży venture capital zebrało na dwa dni ponad 1 000 założycieli i dyrektorów generalnych z globalnego portfolio inwestycyjnego Intel Capital, kierownictwo firm z listy Global 2 000 i najważniejsze postaci branży. W tym roku konferencja, w której udział mogą wziąć jedynie zaproszone osoby, gościła znamienitych prelegentów, m.in. byłego sekretarza skarbu USA Lawrence’a Summersa, prezesa Uniwersytetu Stanford Johna L. Hennessy’ego, polarnika-rekordzistę Bena Saundersa i byłego prezesa amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności Reeda Hundta. 

Założyciele najnowszych spółek z portfolio Intel Capital reprezentują cały przekrój pokoleniowy - od 13-letniego Shubhama Banerjee, który przy użyciu klocków Lego i układów Intel Edison zbudował tanią drukarkę brajlowską dla niewidomych, przez Sundari Mitrę, 25-letnią weterankę branży półprzewodników, która obecnie rusza ze swym drugim startupem, po Earnesta Earona, którego nowa firma wykorzystuje bezzałogowy samolot i oprogramowanie w chmurze do wykonywania analiz danych na potrzeby rolnictwa, reagowania kryzysowego i innych zastosowań.

Szczegóły nowych inwestycji (pogrupowanych według branży):

Nowe typy urządzeń / technologie ubieralne („wearables”): 

Avegant* (Redwood City, Stany Zjednoczone) rozwija nową generację urządzeń „wearable” i obecnie wprowadza na rynek Glyph* - mobilne kino osobiste, które wykorzystuje ekran z mikrolustrami oraz oferuje dźwięk najwyższej jakości. Glyph zebrał ponad milion dolarów na Kickstarterze* na początku tego roku. 

Braigo Labs Inc.* (Palo Alto, Stany Zjednoczone), założona przez 13-letniego gimnazjalistę-przedsiębiorcę Shubhama Banerjee, świadczy usługi naukowe i technologiczne, opracowując nowatorskie produkty, które są dostępne dla każdego. Jej produkty to m.in. Braigo v1.0*, drukarka brajlowska open source zbudowana z klocków Lego, dzięki czemu cena urządzenia została obniżona z 2 000 do 350 dolarów, do zastosowań edukacyjnych i domowych. 

Eyefluence* (Reno, Stany Zjednoczone) przekształca chęci na działanie za pośrednictwem wzroku. Opracowana przez firmę wydajna technologia śledzenia ruchu gałek ocznych, zużywająca niewiele energii i wykorzystująca model interakcji iUi* może być wykorzystana w każdym hełmie rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości, aby zapewnić naturalne, intuicyjne śledzenie ruchu gałek ocznych i sterowanie.

Rozwiązania mobilne / bezprzewodowe:

AnDAPT* (Santa Clara, Stany Zjednoczone) wprowadza nowy rodzaj technologii adaptacyjnej platformy analogowej do koncentratora czujnika wielofunkcyjnego i zintegrowanego systemu zarządzania energią dla klientów korporacyjnych. Pozwala im to ograniczyć zużycie energii i inteligentnie zarządzać siecią energetyczną.

Audyssey* (Los Angeles, Stany Zjednoczone) jest liderem w branży technologii audio opartych na badaniach, które korygują problemy akustyczne w celu poprawy jakości dźwięku z dowolnego urządzenia, w każdym otoczeniu odsłuchowym. Technologie tej firmy są stosowane przez czołowych producentów w kinie domowym, samochodach, telewizorach, telefonach komórkowych i salach kinowych. 

Incoming Media* (Santa Clara, Stany Zjednoczone i Sydney, Australia) to mobilna platforma wideo, wykorzystująca predykcyjną analizę danych i inteligentne buforowanie, by nauczyć się tego jak widzowie oglądają filmy na urządzeniach mobilnych i dostarczyć im prawdziwie spersonalizowane filmy.

INRIX* (Kirkland, Stany Zjednoczone) wykorzystuje analizę big data i technologię predykcyjną, aby pomóc producentom samochodów, firmowym flotom, instytucjom publicznym i firmom z branży mediowej w ograniczaniu strat finansowych i negatywnego wpływu na środowisko, wynikającego z korków ulicznych. 

Screenovate Technologies* (Izrael) oferuje rozwiązania mobilne, które mają zastosowanie w rozrywce, pracy i edukacji. Jej technologia umożliwia m.in. bezprzewodowe przesyłanie filmów, gier, prezentacji lub innych treści z urządzeń mobilnych do telewizorów lub i innych wyświetlaczy. 

Thundersoft* (Chiny i Tajwan) jest dostawcą technologii i rozwiązań dla mobilnych systemów operacyjnych, które przyspieszają tworzenie produktu poprzez zapewnienie najlepszych technologii i usług, szczególnie dla smartfonów i tabletów z systemem Android*. [Inwestycja na etapie negocjacji warunków] 

Innowacje w zakresie mikroprocesorów i układów SoC: 

Netspeed Systems* (Mountain View, Stany Zjednoczone) oferuje platformę do projektowania układów system-on-chip (SoC) i zaawansowanych rozwiązań sieciowych w układach, która pozwala architektom SoC błyskawicznie tworzyć projekty o znacznie mniejszych wymiarach i mniejszym zużyciu energii.

Reno Sub-systems* (Kanada) projektuje i produkuje elementy podsystemów dla producentów urządzeń w przemyśle półprzewodnikowym.

Big data i infrastruktura chmury: 

Gigya* (San Francisco, Stany Zjednoczone) tworzy opartą na chmurze platformę do zarządzania tożsamością klienta, która pomaga nabywcom zamienić nieznanych gości odwiedzających stronę internetową lub aplikację mobilną w lojalnych i zaangażowanych klientów.

PilotTV* (Tajwan) jest operatorem sieci digital signage, który projektuje, wdraża i wspólnie zarządza systemami digital signage dla obiektów handlowych, mając pod opieką ponad 6 000 ekranów, m.in. w sklepach spożywczych, sieciach fast food, drogeriach i punktach przesiadkowych komunikacji publicznej.

PrecisionHawk* (Raleigh, Stany Zjednoczone) jest firmą dostarczającą informacje, która wykorzystuje mały, bezzałogowy pojazd latający i oprogramowanie w chmurze do gromadzenia, przetwarzania i analizowania danych.

Prelert* (Framingham, Stany Zjednoczone) to firma wykorzystująca skomplikowaną analizę danych do dostarczania użytkownikom łatwych w użyciu aplikacji. Wykorzystuje zautomatyzowaną analizę predykcyjną,  by wykrywać schematy w zachowaniach osób i urządzeń.

Stratoscale* (Izrael) rozwija nową technologię mającą zmienić oblicze centrów danych następnej generacji. Firma buduje infrastrukturę oprogramowania wykonawczego do skalowalnego przetwarzania — technologii, która pomoże klientom wykorzystać wszystkie dostępne zasoby obliczeniowe i ujednolicić przetwarzanie oraz magazynowanie w całym centrum danych.

Ponadto, Intel Capital ogłosił, że do portfolio jego inwestycji dołącza również Ossia* (Redmond, Stany Zjednoczone). Cota* - stworzona przez Ossia inteligentna technologia bezprzewodowego zasilania, umożliwia bezpieczne, zdalne zasilanie kilku urządzeń jednocześnie z odległości do 9 metrów.

Komentarze (0)