Miasto Warszawa otrzymało nagrodę za działania wspierające start-upy. Statuetkę odebrał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podczas konferencji ICT Summit największego wydarzenia start-upowego w Polsce, zorganizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

„Wręczam wyróżnienie „Warszawa – Miasto Start-upów” za współpracę i dokonania jakie miasto Warszawa zrealizowało na rzecz rozwoju i promocji środowisk start-upowych. Warszawa jest przykładem wspierania polskiej sceny start-upwej na arenie międzynarodowej. To właśnie w Warszawie powstanie trzeci na świecie (Po Londynie i Tel-Awiwie) Google Campus - ośrodek wspierania start-upów technologicznych. Podkreśla to rangę Polski nie tylko na arenie Europy Środkowo-Wschodniej ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej. (…) Stolica uwzględnia potrzeby środowiska, planuje inwestycje z myślą o rozwoju przedsiębiorczości start-upowej i tworzy przyjazny klimat dla lokowania w Warszawie” - powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Jako samorząd od lat tworzymy klimat i warunki wspierające powstawanie i rozwój działalności typu start-up na terenie Warszawy. Udostępniliśmy m.in. szereg usług w Centrum Przedsiębiorczości Smola, udzieliliśmy też 3000 dotacji na założenie firmy w Warszawie, na co z pomocą funduszy europejskich przeznaczyliśmy 55 mln zł – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Warszawa wspiera środowisko start-upowe oraz angażuje się w wydarzenia i inicjatywy mające na celu inicjowanie i rozwój młodych firm. Jednym ze stołecznych działań wspierających start-upy jest utworzenie na warszawskim Powiślu przy ul. Smolnej 4, Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa stworzona w stolicy przez instytucję publiczną. Centrum oferuje kompleksowe usługi szkoleniowo-doradcze i informacyjne skierowane do aktywnych przedsiębiorców oraz osób, które dopiero zastanawiają się nad otwarciem własnej działalności. Możliwe jest wynajęcie sal konferencyjnych i biurek w inkubatorze przedsiębiorczości. Wart 9,9 mln złotych projekt jest w 85% dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Centrum działa od kwietnia 2013 r. Miasto jest w trakcie tworzenia kolejnego miejsca przeznaczonego na przestrzeń inkubacyjną na ul. Oboźnej.

Stolica była współorganizatorem m.in. Start-up Poland i Start-up Weekend, czy Start-up Grind. Wraz z akademickimi inkubatorami przedsiębiorczości przygotowany został cykl szkoleń dla przedsiębiorczych osób. Obecnie partneruje w konkursie BiHapi wraz z Orange Lab, Gdańskiem i Poznaniem oraz bierze udział w projekcie Warsaw Start Space we współpracy z GPW i Aulą Polską.

ICT Summit

ICT Summit to organizowana przez PARP konferencja, której celem jest zaprezentowanie inwestorom z całego świata potencjału rodzimej branży ICT, ze szczególnym akcentem na nowoczesne rozwiązania technologiczne z Polski. Sukcesy firm takich jak Zortrax, Audioteka czy Estimote pokazują, że to właśnie Polska stanowi dziś centrum innowacyjnego biznesu Europy Środkowo-Wschodniej. 

Spotkanie ICT Summit jest okazją do zwrócenia świateł reflektorów na lokalny ekosystem start-upowy i najciekawsze przedsięwzięcia, które narodziły się na polskim rynku. Dlatego hasło konferencji to "World looks at Poland". Wybrano je nieprzypadkowo: udział w ICT Summit bierze ponad 800 gości i 50 prelegentów z całego świata. Dyskutują oni o rozwoju ekosystemu start-upowego w Europie Środkowo-Wschodniej, trendach technologicznych oraz innowacyjnych przedsięwzięciach biznesowych, które narodziły się w naszej części Europy.

Nagrody dla miast wspierających start-upy oprócz Warszawy, otrzymały również Gdańsk i Poznań.

Komentarze (0)