Najnowszy raport NASK podsumowujący czwarty kwartał 2014 wskazuje na trendy obserwowane na rynku domen. Jest to już piąty rok, kiedy liczba nowych rejestracji w rejestrze domeny .pl przekroczyła milion, osiągając wynik 1 028 548 nazw. Analiza ostatniego kwartału 2014 przynosi też informacje o zmianie lidera na rynku. Wiodącą pozycję w udziale obsługiwanych abonentów nazw oraz w nowych rejestracjach nazw domeny .pl osiągnęła nazwa.pl – rejestrator ze 100 proc. kapitałem polskim.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Dobry wynik osiągnięty w ostatnich 3 miesiącach 2014 roku pozwolił krakowskiej spółce nazwa.pl uzyskać przewagę nad dotychczasowym liderem kategorii i po raz pierwszy od drugiego kwartału 2012 r. z wynikiem 29,79% wysunąć się na czoło rankingu nowych rejestracji nazw w domenie .pl.

- Czwarty kwartał przyniósł bardzo dobre rezultaty w kontekście odzyskania przez nazwa.pl pozycji lidera na rynku domen – zarówno w zakresie dynamiki wzrostów rejestracji nowych nazw domen .pl, jak i dalszego zwiększania przewagi konkurencyjnej w budowaniu bazy abonenckiej klientów rejestrujących domeny polskie. Warto dodać, że okresie październik-grudzień 2014 r. co trzecia domena zarejestrowana w NASK tworzona była za pośrednictwem nazwa.pl – komentuje Tomasz Żyła, prezes zarządu nazwa.pl S.A.

Nazwa.pl na pozycji lidera w udziale obsługiwanych abonentów nazw domeny .pl utrzymuje się od czwartego kwartału 2013 roku, obsługując wg najnowszych danych NASK 22,89% klientów rejestru.

Nazwa.pl wykazuje także rosnący udział w obsłudze wszystkich nazw: 18,69% udziału względem 17,56% w minionym kwartale, przy jednoczesnym kurczącym się udziale obecnego lidera tej kategorii. Również przewaga w obszarze ogólnej dynamiki wzrostu – 11,53% w skali roku – pozwala największemu polskiemu rejestratorowi domen z optymizmem patrzeć na perspektywy roku 2015.

- Przewidujemy, iż rok 2015 powinien przynieść dalsze umocnienie nazwa.pl na rynku domen. Jest to dla nas obszar kluczowy, ale jednocześnie nasze plany rozwoju mocno wykraczają poza ten rynek. W najbliższych kwartałach skupiać się będziemy na dostarczeniu naszym klientom wartości dodanej w postaci nowych usług i narzędzi online dla firm. Chcemy, aby klienci nazwa.pl widzieli w nas partnera, który pomaga wykorzystać maksimum możliwości internetu i efektywnie wspiera w rozwijaniu biznesu – dodaje Tomasz Żyła. 

Jak pokazuje raport, w 2014 roku do rejestru wprowadzono o 3 040 więcej nazw domeny .pl, a liczba abonentów w rejestrze wzrosła o 33 tys. Tym samym rejestr domeny .pl zamknął rok 2014 z wynikiem 2 524 538 aktywnych nazw, utrzymywanych dla ponad 947 tys. abonentów, a dynamika rocznego przyrostu na koniec grudnia wyniosła 2,56%. 

Obecnie krajowy rejestr domeny .pl  znajduje się na 11. pozycji na świecie i na 6. w rejestrach Unii Europejskiej.

Szczegółowy raport NASK: http://www.dns.pl/NASK_Q4_2014_RAPORT.pdf

Komentarze (0)