Obserwator startupowy – numer 3

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na pewno warto zwrócić uwagę na kilka newsów. Jednym z ważniejszych wydarzeń w świecie startupów dotyczył kolejnej inwestycji w Pinteresta. Spółka odpowiedzialna za serwis pozyskała 150 mln dolarów i jest wyceniana na 12 mld dolarów.

Co jeszcze wydarzyło się w minionym tygodniu (5-11.06)? Tego dowiecie się z trzeciego wydania „Obserwatora startupowego”.

Na zdjęciu: Evan Sharp i Ben Silbermann, współzałożyciele Pinteresta

Polska

1. PGNiG rusza z inkubatorem przedsiębiorczości InnVento

InnVento powstał z inicjatywy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG SA). Celem inkubatora jest wspieranie rozwoju startupów z branży energetycznej oraz wspólne poszukiwanie nowych technologicznych rozwiązań. InnVento jest pierwszą tego typu inicjatywą w sektorze naftowym w Polsce. “Wierzymy, że połączenie doświadczenia międzynarodowej korporacji z innowacyjnym myśleniem młodych przedsiębiorców i naukowców mogą odmienić oblicze energetyki w Polsce i na świecie” czytamy w komunikacie.

http://bit.ly/2rIh9Uc

2. Aż pięciu zwycięzców spotkania Aula Polska. Poznaliśmy najlepsze startupy 2017 roku

CallPage, Photon, Zapakuj.to, IndaHash i Nexbio. To nazwy pięciu najlepszych startupów 2017 roku według jury prestiżowej nagrody Aula Polska. W tym roku Aulerami zostało nagrodzonych aż pięć startupów. Podczas wydarzenia odbyły się także prelekcje Elizy Kruczkowskiej oraz Stefana Batorego.

3. Gdynia z certyfikatem “inteligentnego miasta” jako jedno z 43 ośrodków na świecie

Kanadyjska organizacja World Council on City Data przyznała Miastu Gdynia dokument miasta inteligentnego. W ten sposób potwierdziła, że Gdynia dba o rozwój miasta w zakresie usług oraz o jakość życia mieszkańców. Certyfikat przyznawany jest na rok. Taki dokument posiadają tylko 43 ośrodki na całym świecie. To duże wyróżnienie, z którego włodarze, jak i mieszkańcy mogą być dumni.

http://bit.ly/2rZNkzK

4. Kolejny polski startup zadebiutuje na giełdzie. Nestmedic z planami na NewConnect

Nestmedic, spółka odpowiedzialna za stworzenie Pregnabit – urządzenia do badania dobrostanu płodu, planuje wejście na tzw. “małą giełdę”. Swój debiut na NewConnect zaplanowała na 12 czerwca. – Wejście na rynek NewConnect pozwoli nam na jeszcze szybszy rozwój, co niewątpliwie przyczyni się do budowy wartości spółki – mówi dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha, współtwórczyni i prezes Nestmedic. Kilka lat temu debiutem na giełdzie pochwalił startup LiveChat.

http://bit.ly/2qYTewL

5. W 10 tygodni zarobili 2,5 mln złotych. Polski My Hospital zaskakuje

Gra mobilna stworzona przez warszawskiego developera gier – Cherrypick Games – osiągnęła sukces w zaledwie dziesięć tygodni od dnia premiery. Najnowsza produkcja studia – My Hospital – zainteresowała blisko 3,5 mln użytkowników na całym świecie. Dzięki nim i mikropłatnościom wdrożonym w rozgrywce, spółka osiągnęła przychód przekraczający 2,5 miliona złotych. Sukces finansowy My Hospital pozwoli producentom na odważniejsze wkroczenie na kolejne rynki, w tym takie jak Chiny czy Indie.

http://bit.ly/2rE4nWG

6. Polski startup Shortlist pozyskał 1,5 mln dolarów finansowania

Martin Konrad (CEO) i Joey Fraiser (COO) z Shortlist, poinformowali, że ich startup pozyskał 1,5 miliona dolarów finansowania. Wśród inwestorów tej rundy seedowej znaleźli się Impulse VC, FundersClub, Alchemist Accelerators i kilku aniołów biznesu, m.in. Maciej Kranz, VP w Cisco. Shortlist usprawnia współpracę pomiędzy firmami i freelancerami – sprawia, że zleceniodawcy nie muszą pilnować ręcznie wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem.

http://bit.ly/2rOpxjp

7. Rozmawiali o rozwoju sztucznej inteligencji. Mieszkańcy Krakowa członkami społeczności City AI

Zakończyło się ciekawe wydarzenie w Krakowie. Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w startupach. Mogli także poznać ciekawe rozwiązania z tej branży dostępna na rynku. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie na temat sztucznej inteligencji.

http://bit.ly/2qYHfPF

8. Dziś rozpocznie się BNP Paribas International Hackathon

Prezes Bank BGŻ BNP Paribas Tomasz Bogus dziś o godzinie 18.00, w Digital Knowledge Village przy ul. Puławskiej 457, otworzy hackathon, w którym weźmie udział 15 startupów z sześciu krajów. Uczestnicy tego weekendowego wydarzenia będą wypracowywać nowoczesne rozwiązania dla bankowości detalicznej, a także dla segmentów małych i średnich przedsiębiorstw oraz branży Agro.

9. Ruszyły zapisy do szkoły młodych liderów. Rekrutacja trwa do 20 czerwca

Jak wygląda polski lider? To wykształcony mężczyzna w wieku 38 lat, mający rodzinę i charakteryzujący się autorytetem i charyzmą. Tak przynajmniej powiedzieli ankietowani. – Bardzo często przywództwo utożsamiane jest z (…) z pewnego rodzaju siłą, formalnym stanowiskiem. Jak się głębiej nad tym zastanowimy, to dochodzimy do wniosku, że przywództwo jest czymś innym – przekonuje prof. Cezary Wójcik, założyciel Leadership Academy for Poland (LAP). Zapowiada otwarcie szkoły dla młodych przywództwów.

http://bit.ly/2qXb96c

10. Sare zapowiedziało, że kupi Gadu-Gadu. Czy reaktywuje popularny komunikator?

Wartość transakcji kupna tego startupu z 2000 roku wyliczana jest na dwa miliony złotych. Sare podpisało list intencyjny z Xevin Consulting Limited (obecnym właścicielem Gadu-Gadu). Jak pisze BusinessInsider, dokument zakłada, że firma przejmie aktywa Gadu-Gadu, czyli sprzęt serwerowy, komunikator, domenę internetową gg.pl oraz gadu-gadu.pl, prawa własności do znaków towarowych oraz prawa własności do logotypów.

http://bit.ly/2saOQ28

Świat

1. Francuski startup pozyskał 7,9 mln dolarów finansowania. Ułatwi szukanie pracy

Clustree to francuski startup z dziedziny sztucznej inteligencji, którego zadaniem jest pomoc w znalezieniu pracy. Startup skierowany jest do dwóch stron tego procesu. Sztuczna inteligencja ma pomóc w znalezieniu idealnego stanowiska dla kandydatów, ale też w znalezieniu najlepszych kandydatów do wolnego stanowiska w danej firmie. Clustree na początku tygodnia pozyskał 7,9 mln dolarów finansowania na rozwój.

http://tcrn.ch/2qSJ0Ok

2. Snapchat przejmuje kolejny startup. Tym razem do portfolio dołącza “Placed”

Placed to startup, którego zadaniem jest analityka danych reklamowych i ich prezentacja w taki sposób, by zamawiający mógł szybciej wyciągnąć wnioski, czy jego działania reklamowe opłaciły się. Place ma pomóc twórcom aplikacji Snapchat w pozyskiwaniu lepszych reklamodawców. Nie wiemy, ile zapłacił Snapchat za ten zakup, ale Placed dotychczas pozyskał łącznie 13,4 mln dolarów finansowania.

http://tcrn.ch/2rwhuZO

3. Delivery Hero planuje pozyskać ponad 500 mln dolarów na giełdzie

Ta spółka, która stworzyła portal do zamawiania jedzenia z dostawą do domu, zapowiedziała właśnie, że zamierza na frankfurckiej giełdzie papierów wartościowych zarobić ponad 500 mln dolarów. Plany są ambitne, ale eksperci przewidują, że realne. Delivery Hero jest wyceniane na 3,1 miliarda dolarów, a ubiegły rok zakończyła wynikiem 390 mln dolarów dochodu. Czy ta niemiecka spółka osiągnie założenia? To zależy od inwestorów.

http://tcrn.ch/2sccQBj

4. Pinterest pozyskał 150 milionów dolarów finansowania

12 miliardów dolarów – na tyle jest wyceniana spółka odpowiedzialna za serwis i aplikację mobilną Pinterest. Właściciele poinformowali właśnie, że spółka pozyskała 150 milionów dolarów finansowania. Spółka w opublikowanym oświadczeniu powiedziała tylko, że inwestorami byli ówcześni inwestorzy, ale nie wskazała którzy. Z komunikatu dowiedzieliśmy się za to, że 40% użytkowników Pinteresta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

http://bit.ly/2r0Mlz5

Już w najbliższy piątek do subskrybentów newslettera trafi czwarte wydanie Obserwatora startupowego!