Odnoszący sukcesy przedsiębiorcy wiedzą, jak dobrze zacząć dzień pracy. Korzystając z ich osobistych doświadczeń, możemy poznać skuteczne sposoby na efektywny poranek. Poznaj wskazówki na temat rozpoczęcia dobrego dnia pracy od pięciu wpływowych ludzi.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zdjęcie royalty free z Fotolia

1. Medytuj, żeby oczyścić umysł

Prowadzący na całym świecie szkolenia z zakresu rozwoju osobistego Mateusz Grzesiak, często dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem prezentując materiały wideo na YouTube. W jednym z opublikowanych klipów opowiada, że dzień zaczyna najpóźniej o godzinie siódmej rano, bo jak twierdzi zna badania dowodzące, że ludzie którzy najwięcej w życiu osiągają wstają wcześnie rano. Po przebudzeniu, Grzesiak przez minimum dziesięć minut medytuje. „W chwili, gdy obserwuję swoje myśli, żeby od razu zacząć dzień z dobrym – nazwijmy to – umysłowym metabolizmem. Krótko mówiąc na spokoju i na obecności1” – mówi popularny trener.

2. Bądź wdzięczny i wizualizuj marzenia

Pochodzący z Kalifornii Tony Robbins zajmuje się psychologią rozwoju osobistego, jest mówcą motywacyjnym i autorem popularnej książki „Obudź w sobie olbrzyma”. Coach udzielał życiowych rad m.in. Billowi Clintonowi i dla wielu osób stanowi autorytet. Jak według Robbinsa powinno się dobrze zacząć dzień? Po pierwsze, należy okazać wdzięczność za wszystko, co się w życiu posiada, dlatego przez piętnaście minut po przebudzeniu zaleca wyobrażanie sobie dobrych rzeczy jakie nas spotkały. Dodaje, że warto również wizualizować swoje marzenia, bo dzięki temu wprowadzimy się w dobry nastrój2.

3. Wyznaczaj priorytety

Prezes sieci kawiarni Starbucks od dwudziestu pięciu lat wciąż ma ten sam nawyk. Wstaje wcześnie rano, bo o godzinie piątej, robi kawę i czyta popularne dzienniki m.in. Wall Street Jurnal i New York Times. Poranne czytanie pomaga Schultzowi nakierować myśli na właściwe tory i pobudzić się do działania. Kiedy tylko znajdzie się w pracy, w pierwszej kolejności zapoznaje się z raportami i harmonogramem dnia, w ten sposób prezes Starbucksa wyznacza sobie cele i priorytety do wykonania3.

4. Uprawiaj poranną gimnastykę 

Właściciel Pacific Investment Managment, Bill Gross zaczyna dzień pracy już o godzi 4:30. Co wówczas robi? Przegląda prasę. Przedsiębiorcę zwłaszcza interesuje sytuacja panująca na rynkach europejskim i japoński. Siedemdziesięciojednoletni prezes radzi młodym przedsiębiorcom, aby aktywnie zaczynali dzień – on sam tak robi. Gdy ma już za sobą weryfikacje panujących na świecie warunków ekonomicznych, bierze się za ćwiczenia fizyczne. Przez 45 minut jeździ na rowerze, a później przychodzi czas na jogę i stanie na głowie, podczas którego przychodzą mu do głowy najlepsze pomysły4.

5. Rób tylko to, co ważne

Podczas wystąpienia na Uniwersytecie Stanforda Steve Jobs podzielił się ze studentami i przyszłymi przedsiębiorcami porannym rytuałem i powiedział, że „przez ostatnie 33 lata patrzę rano w lustro i pytam siebie – jeśli dziś miałoby być ostatnim dniem mojego życia, to czy robiłbym to co mam dziś zrobić? I jeśli przez parę dni odpowiedź brzmiała – nie – to wiedziałem, że muszę coś zmienić5”. Proste pytanie, które założyciel firmy Apple zadawał sobie każdego poranka, pomagało mu określić najważniejsze sprawy, którymi powinien się zająć.

Komentarze (0)