Używanie w działalności gospodarczej samochodu to dziś właściwie standard. Warto jednak wiedzieć, że poza autem, przedsiębiorca może rozliczyć w firmie wydatki związane z rowerem czy skuterem. Jak wliczyć jednoślady w koszty firmy?

Pojazd w działalności czasem wręcz niezbędny

Do siedziby firmy, po towar, na spotkanie z kontrahentem, na szkolenie albo konferencję – od sprawnego przemieszczania się często zależą firmowe interesy. Nie zawsze najbardziej opłacalnym i wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z tramwaju czy pociągu. Niekiedy podporządkowanie się rozkładowi jazdy może być niemożliwe bądź po prostu uciążliwe. Dlatego często przedsiębiorcy decydują się na wykorzystanie w działalności innych pojazdów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Takim oczywistym wyborem dla wielu z nich jest samochód osobowy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w działalności można wykorzystywać również skuter lub rower, a także rozliczać wydatki z nimi związane. Możliwość rozliczania kosztów dotyczy właścicieli firm opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz liniowo. Takiej opcji nie mają korzystający z ryczałtu i karty podatkowej. Jak szczegóły rozliczeń wyglądają w kontekście roweru i skutera?

Rower, kask, części zamienne – czy wszystko można ująć w kosztach?

Rozliczenie w działalności gospodarczej roweru nie jest dostępne wyłącznie kurierom, czy dostawcom jedzenia. Może z tego skorzystać właściwie każdy przedsiębiorca, który udowodni, że jednoślad jest mu potrzebny. A z tym nie powinno być właściwie żadnych problemów, bo taką możliwość dają choćby wspomniane dojazdy do firmy lub na spotkania z klientami.

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą jest w stanie udowodnić przydatność roweru to ma prawo, żeby w kosztach uzyskania przychodów ująć tak sam zakup pojazdu, jak i serwis oraz części do niego. Niestety nie da się tego zrobić w przypadku akcesoriów (np. kasku). Taki wydatek uznawany jest bowiem za osobisty, co wyklucza możliwość jego ujęcia w kosztach. Oczywiście nie wolno zapomnieć o odpowiednim udokumentowaniu zakupu czemu najczęściej służy faktura.

A jak w kontekście roweru przedstawia się sprawa VAT-u? Otóż przedsiębiorca może w związku z takim wydatkiem odliczyć go w pełnej wysokości. I jeszcze jedna istotna sprawa. Nie ma przeszkód, by w firmie rozliczać zarówno samochód osobowy, jak i rower. Trzeba jedynie udowodnić, że oba pojazdy przydadzą się w działalności.

Jak rozliczyć koszty związane ze skuterem?

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na skuter jest bardzo klarowne. Przedsiębiorca może rozliczyć zarówno zakup samego pojazdu, jak i wydatki na paliwo, ubezpieczenie, naprawę czy części zamienne. Identycznie jak w przypadku roweru nie da się jednak ująć w kosztach kasku czy odzieży ochronnej, ze względu na ich prywatny charakter.

Pozostaje pytanie - czy skuter można zaliczyć do kosztów jednorazowo czy trzeba go amortyzować (wrzucać w koszty na raty)? Jeśli przedsiębiorca przewiduje, że będzie używał go w firmie minimum rok, a jego wartość nie przekracza 3,5 tys. zł może być rozliczony jednorazowo. Jednak, gdy skuter kosztował więcej niż 3,5 tys. zł to trzeba go amortyzować.

Rozliczenie VAT – ważne czy skuter to pojazd samochodowy

Trochę bardziej skomplikowane jest rozliczenie VAT od zakupu skutera i innych wydatków z nim związanych. Istotną rolę odgrywają tu „osiągi” pojazdu. W przypadku, gdy konstrukcja skutera nie pozwala na jazdę nim powyżej 25 km/h, można odliczyć 100% VAT. Tak po prostu. A co jeśli skuter może osiągać większe prędkości? W takiej sytuacji przepisy Prawa o ruchu drogowym uznają go za pojazd samochodowy, co sprawia, że odliczenie VAT zależne jest od sposobu jego użytkowania.

W przypadku, gdy przedsiębiorca wykorzystuje skuter:

  • w działalności oraz prywatnie – odliczy 50% VAT (od jego zakupu, a także od części zamiennych i serwisu);
  • jedynie w firmie – odliczy 100% VAT (od jego zakupu oraz nabycia paliwa, części zamiennych i serwisu).

Odliczenie 50% VAT od nabycia paliwa stanie się możliwe 1 lipca 2015 r.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się odliczać pełen VAT musi udowodnić, że używa skutera wyłącznie w działalności gospodarczej. Wymaga to prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu do celów VAT. Trzeba także złożyć odpowiednią informację o pojeździe do naczelnika urzędu skarbowego. Dodatkowo przedsiębiorca powinien posiadać regulaminy, zarządzenia itp., z których wynika, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności i nie ma innej możliwości jego użycia.

Sebastian Bobrowski

Dyrektor finansowy

Pracuje w firmie inFakt, oferującej usługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym ze stałym dostępem do dokumentów i kurierem w cenie. Oprócz tego inFakt oferuje Program do Fakturowania i Program do Księgowości online oraz usługę Zakładania Firmy. 

 

Zdjęcie główne artykułu royalty free z Fotolia

Komentarze (0)