... ... ...

Sprzedajesz na Amazon i eBay’u w Wielkiej Brytanii? Pamiętaj o rejestracji i rozliczeniu VAT

Dodane

31-08-2018

Agnieszka Moryc
Zakupy w sieci są niezwykle popularną formą aktywności wśród Brytyjczyków. Nie dziwi nas więc fakt, że firmy z całego świata, w tym także te z Polski, chcą sprzedawać swoje produkty w Wielkiej Brytanii. W poniższym artykule przybliżymy zasady rejestracji i rozliczania VAT na Wyspach.

fot. unsplash.com

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zasady rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii

Sprzedaż na brytyjskim eBay’u czy Amazonie jest niezwykle popularna wśród polskich firm. Niestety nie wszystkie firmy są świadome obowiązków podatkowych, które się z tym łączą.

Brytyjski urząd skarbowy HMRC definiuje pojęcie sprzedawcy zagranicznego w przypadku, gdy sprzedawca sprzedaje towary zlokalizowane w Wielkiej Brytanii, brytyjskim konsumentom i nie posiada brytyjskiej siedziby firmy.

Jeżeli sprzedajesz towary do klientów w Wielkiej Brytanii, to musisz zarejestrować się do VAT w następujących sytuacjach:

  • będąc brytyjską firmą, która sprzedaje dobra w Wielkiej Brytanii i osiąga obrót w wysokości 85 000 funtów (około 410 tys. złotych) w ciągu roku.
  • jako sprzedawca zagraniczny sprzedając towary zlokalizowane w Wielkiej Brytanii do odbiorców w Wielkiej Brytanii lub w przypadku importu towarów spoza Unii Europejskiej i ich sprzedaży w Wielkiej Brytanii
  • sprzedając towary zlokalizowane w innym kraju Unii Europejskiej (tzw. sprzedaż na odległość) do brytyjskich konsumentów po przekroczeniu kwoty 70 000 funtów (około 335 tys. złotych) obrotu sprzedanych towarów. 

Na początku tego roku media informowały o podpisaniu porozumienia przez Amazon i eBay z brytyjskim urzędem skarbowym HMRC w celu ujawniania podmiotów sprzedających za pośrednictwem platform w Wielkiej Brytanii, nie płacących tam VAT. Rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii można dokonać samodzielnie lub za pośrednictwem profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej. Wybierając drugi wariant mamy pewność, że złożony wniosek będzie kompletny, co zwiększy szanse uzyskania brytyjskiego numeru VAT.

Rozliczenie VAT w Wielkiej Brytanii

Posiadając numer VAT do obowiązków należy:

  • naliczać VAT dla wszystkich transakcji w Wielkiej Brytanii wg stawek dla konkretnych produktów.
  • rozliczać i płacić należny podatek VAT do brytyjskiego urzędu skarbowego HMRC.

Rozliczenia VAT w Wielkiej Brytanii dokonywane są raz na kwartał. Brak stosowania się do brytyjskich przepisów podatkowych o VAT może skutkować grzywną nałożoną przez HMRC oraz wystosowaniem wniosku o usunięcie z portali, takich jak eBay czy Amazon. 

Spółka w Anglii, sprzedaż w Wielkiej Brytanii  

Rozwiązaniem dla firm sprzedających swoje produkty w Wielkiej Brytanii jest rejestracja firmy w Anglii. Spółka limited jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności przez przedsiębiorców na Wyspach Brytyjskich. 

Rejestracja spółki w Anglii dla sprzedających towary w Wielkiej Brytanii niesie ze sobą wiele korzyści. Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest łatwe – nie ma biurokracji, którą znamy z polskich urzędów, większość spraw można załatwić online bezpośrednio lub korzystając z usług wyspecjalizowanego biura księgowego. Spółka limited pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych każdego roku. 

Dyrektor spółki może skorzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku (aktualnie 11 850 funtów, czyli około 58 tysięcy złotych), mniejszych obciążeń na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo można wypłacać środki ze spółki bez podatku korzystając z dywidendy, kilometrówki czy zwrotów kosztów delegacji.

Korzyści wynikające z prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii:

  • Wysoka kwota wolna od podatku (11850 funtów, czyli około 58 tys. złotych)
  • Składki na ubezpieczenie społeczne uzależnione od dochodu (brak stałej składki, w przeciwieństwie do ZUS w Polsce)
  • 19-proc. podatku CIT, należny podatek należy zapłacić dopiero 9 miesięcy po upływie roku podatkowego
  • Po 10 latach prowadzenia spółki nabywa się prawo do brytyjskiej emerytury
  • Proste i przejrzyste prawo, niska biurokracja

Agnieszka Moryc

współzałożyciel kancelarii księgowo-podatkowej AdmiralTax

Z sukcesem prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Kancelaria księgowo-podatkowa AdmiralTax operuje na rynkach brytyjskim, irlandzkim i polskim. Często gości w polskich i brytyjskich mediach w roli eksperta w zakresie działalności gospodarczej o zasięgu międzynarodowym. W 2017 firma została nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody QueensAward for Enterprise za osiągnięcia z lat ubiegłych. Posiada certyfikat zaufania Trusted Company (UK).

Komentarze (0)