Uber ma coraz większe kłopoty. Nie dość, że po ostatniej fali protestów francuskich taksówkarzy aplikacja została zdelegalizowana w Marsylii i Nantes, to teraz dwaj menadżerowie zarządzający spółką trafili do więzienia. 30 września czeka ich rozprawa sądowa.

Uber kłopotów ciąg dalszy

Dwaj menadżerowie amerykańskiej firmy Uber, która poprzez aplikację mobilną kojarzy kierowców z pasażerami, zostali wczoraj zatrzymani przez francuską prokuraturę. Do aresztu trafił Pierre-Dimitri Gore-Coty, dyrektor generalny Uber na Europę Zachodnią oraz Thibaud Simphal, prezes Uber we Fancji. Zatrzymanych oskarża się o prowadzenie nielegalnej działalności związanej z tanimi przewozami osób. Jak informuje serwis Business Insider, sprawa ma trafić na wokandę 30 września tego roku.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Mimo stawianych zarzutów zarząd firmy Uber podjął decyzję o kontynuowaniu działalności na terenie Francji do czasu rozwiązania sprawy i orzeczenia wyroku przez francuski Sąd Najwyższy. Szacuje się, że obecnie z aplikacji we Francji korzysta ok. 400 tysięcy użytkowników, których obwinia się o niepłacenie podatków oraz brak profesjonalnego przygotowania do przewozu osób.

Uber wart 50 mld dolarów mimo problemów

To nie jedyne kontrowersje, które w ostatnim czasie wzbudził amerykański gigant. Na początku czerwca tego roku właściciele aplikacji ogłosili, że zamierzają wdrożyć UberPOP w Marsylii i Nantes. W odpowiedzi francuscy taksówkarze rozpoczęli protestować, czego efektem było zdelegalizowanie przez władze miasta popularnej na całym świecie usługi. Wcześniej, bo w 2014 roku na właścicieli biznesu nałożono karę 100 tysięcy złotych za promowanie UberPop jako taniej alternatywy służącej wspólnym przejazdom.

Czy liczne strajki zawodowych kierowców, grzywny na nakładane na przedsiębiorstwo i kolejne zakazy są w stanie zagrozić aplikacji? Nie wiadomo. Jedno jest pewne, obecnie wartość Ubera szacuje się na blisko 50 miliardów dolarów, mimo licznych problemów i ataków ze strony niezadowolonej konkurencji. Na dodatek aplikacja funkcjonuje w 58 państwach na terenie 311 miast. Wygląda na to, że Uber ma się dobrze.

Komentarze (0)