Ponad 25 000 firm ze Śląska objętych kampanią BSA „Fakt czy fikcja”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

BSA | The Software Alliance rozpoczęło nową kampanię świadomościową „Fakt czy fikcja”, skierowaną do ponad 25 000 polskich firm z Dolnego i Górnego Śląska. Jej głównym celem jest podniesienie świadomości w zakresie zasad licencjonowania oprogramowania.

Fakty bowiem nie kłamią. Mimo, że korzystanie z nielegalnych programów jest ryzykowne, aż 51%1 programów komputerowych używanych w Polsce jest wykorzystywanych bez licencji (średnia w Unii Europejskiej wynosi 31%). Dość często zdarza się, że osoby zarządzające firmami nie zdają sobie sprawy, że problem korzystania z nielegalnego oprogramowania dotyczy także ich firmy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej polityki zarządzania posiadanym oprogramowaniem. W odpowiedzi na ten problem, poprzez kampanię „Fakt czy fikcja”, BSA doradza i pomaga firmom, oferując im narzędzia pomocne w skutecznym przeprowadzeniu inwentaryzacji i określeniu statusu posiadanego oprogramowania, a także dostarczając wskazówek jak prawidłowo zarządzać oprogramowaniem.

W ramach kampanii, 25 tys. firm z Dolnego i Górnego Śląska otrzyma listownie hasła dostępu do indywidualnych kont w bazie firm BSA Company Index, za pośrednictwem strony Internetowej kampanii www.bsapoland.com. Aktywacja indywidualnego konta firmy poprzez zalogowanie się w bazie Company Index umożliwi firmom dostęp do oferowanych bezpłatnie narzędzi do zarządzania oprogramowaniem, a także do informacji pomocnych w zrozumieniu ewentualnych zagrożeń związanych z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania.

Kampania „Fakt czy fikcja” to kolejna inicjatywa BSA promująca dobre praktyki w zakresie zarządzania oprogramowaniem. Różni się tym od poprzednich, że BSA w ramach kampanii i udostępnienia indywidualnych kont firmowych oferuje bezpłatnie różne narzędzia pomocne we wdrożeniu odpowiedniej polityki w tym zakresie. Obecnie kampania jest adresowana do firm z Dolnego i Górnego Śląska z uwagi na to, że wiele przypadków korzystania z nielegalnego oprogramowania została ujawniona w tych właśnie regionach. A to może oznaczać, że świadomość ryzyka wynikającego z korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania, a jednocześnie korzyści płynących z wdrożenia odpowiedniego sposobu zarządzania oprogramowaniem jest niższa niż w w innych regionach – powiedział Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA | The Software Alliance w Polsce.

Po aktywacji swojego konta, firmy uzyskają dostęp do bezpłatnych materiałów w postaci e-booków czy też narzędzi pomocnych w skutecznym zarządzaniu oprogramowaniem, jak np. Microsoft Assessment and Planning, Microsoft System Center Configuration Manager oraz Microsoft Intune.

Ryzyko związane z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania można podzielić na pięć obszarów: ryzyko prawne, finansowe, organizacyjne, wizerunkowe oraz zagrożenie bezpieczeństwa informatycznego.

Ryzyko prawne to kwestia odpowiedzialności karnej i cywilnej. W przypadku odpowiedzialności cywilnej chodzi głównie o odpowiedzialność majątkową, natomiast w wypadku odpowiedzialności karnej, sankcją jest nie tylko wyrok skazujący osobę winną popełnienia czynu zabronionego, ale też ewentualny obowiązek naprawienia szkody.

Z ryzykiem prawnym ściśle związane jest ryzyko finansowe. W przypadku oprogramowania specjalistycznego, którego cena (opłata licencyjna) wynosi kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w przypadku dużej liczby komputerów i licznych kopii nielegalnego oprogramowania, może to oznaczać, iż zasądzona przez sąd kwota będzie znaczna, sięgająca nawet setek tysięcy złotych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że tylko wobec jednej polskiej firmy w tym roku sąd zasądził obowiązek naprawienia szkody w wysokości równowartości miliona dolarów amerykańskich.

Ryzyko organizacyjne związane jest z przestojem pracy przedsiębiorstwa w wypadku zatrzymania przez organy ścigania dysków twardych. Taki rozwój wypadków wiąże się także z ryzykiem wizerunkowym i podważeniem zaufania ze strony kontrahentów i klientów.

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania wiąże się także z zagrożeniem bezpieczeństwa informatycznego wskutek infekcji złośliwym oprogramowaniem, które może prowadzić do umożliwienia osobom trzecim dostępu do informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, a w konsekwencji kradzieży danych poufnych, tożsamości lub wykorzystania komputerów firmowych do ataków hackerskich czy innej cyberprzestępczości.

fot. pixabay.com