64% badanych internautów doświadczyło hejtu w internecie, a 68% badanych przyznało się do hejtowania innych wirutalnie - to najnowsze wyniki badania kampanii Recepta na hejt.

Badanie przeprowadzono w czerwcu 2015 roku na próbie 522 osób.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Pytano, między innymi, o definicję hejtu (zazdrość i negatywne emocje), wiarygodność różnych grup zawodowych (najczęściej spada) oraz pytano o przyczyny (negatywne emocje i krytyka).

fot. pixabay.com

Wyniki zestawiono z niedawno powstałym raportem SW Research oraz dodatkowo przeanalizowano monitoring sieci pod kątem hejtu - w ciągu ostatniego roku prawie milion razy wspomniano o hejcie w sieci.

Raport został uzupełniony o typologię sposobów radzenia sobie z hejtem oraz okraszono screenami z sieci - zarówno osób prywatnych jak i celebrytów.

Ważnym aspektem, było przeanalizowanie wpływu hejtersich komentarzy na zawody zaufania publicznego - między innymi lekarzy. ZnanyLekarz.pl od wielu miesięcy stara się zwracać uwagę swoich opiniotwórców na skutki publikowanych przez nich recenzji.

Dla jednej trzeciej badanych lekarz z negatywnymi opiniami jest mniej wiarygodny niż jego kolega nie podlegający takiej krytyce. To zwraca szczególną uwagę na weryfikację prawdziwości opinii publikowanych w internecie. Badani są jednak przeciwni kasowaniu takich opinii.

W sieci najbardziej hejtuje się celebrytów oraz polityków - ankietowani najmniej więc przejmowali się hejterskimi komentarzami na profilach takich osób i ich wiarygodność nie spada - dla niektórych jest to wręcz element zwiększający zaufanie.

Prawie połowa badanych ignoruje hejterskie komentarze - to ich recepta na hejt. Prawie co piąty badany próbuje odpowiedzieć merytorycznie.

65% respondentów uznało, że powinno być prawne rozwiązanie dla kwestii hejtu w sieci.

Więcej wyników badania znajdziesz w raporcie. Część teoretyczną o badaniu uzupełnia encyklopedia hejtu oraz leksykon hejterów - dostępne za darmo do pobrania ze strony receptanahejt.pl.

Komentarze (0)