Z badania omnibusowego IQS96, przeprowadzonego przez instytut badawczy IQS wynika, że harmonogram Polaków w dużej mierze pozwala na realizacje własnych pasji. Co druga osoba znajdująca czas na realizację własnego hobby twierdzi, że udaje jej się to pogodzić z życiem codziennym.

Jak podkreśla Marta Rybicka, badaczka ilościowa w dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia i nadmiar obowiązków powoduje, że często narzekamy na brak czasu, blisko połowa Polaków (45%) twierdzi, że znajduje jednak czas na realizację swoich pasji, co oznacza, że Polacy potrafią zadbać o siebie. Choć jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zdecydowanie częściej taką możliwość deklarują mężczyźni niż kobiety (54 vs 38%) oraz osoby młode, do 34 roku życia (średnio 52%), nieco rzadziej pracujące (spory udział uczących się, studentów), potem odsetek ten znacznie spada (do 39%).

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Osoby, które znajdują czas na własne hobby twierdzą w większości (49%), że ilość czasu poświęcana pasjom średnio w tygodniu jest w ich poczuciu wystarczająca - w sam raz, aby pogodzić życie codzienne z hobby. Marta Rybicka podkreśla, że Polacy są coraz lepsi w zachowywaniu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, ale spora grupa (33%) uważa jednak, że czasu tego jest za mało, chcieliby móc poświęcać go na swoje hobby zdecydowanie więcej (osoby powyżej 35 roku życia, z wyższym wykształceniem). Zaledwie co dziesiąty badany (10%) z tej grupy uważa, że hobby pochłania go zbyt mocno (dużo czasu) i są to najczęściej młodzi mężczyźni, uczący się/studiujący, a więc rzeczywiście dysponujący sporym budżetem czasu.

Badaczka z IQS zwraca jednocześnie uwagę, iż blisko co czwarty badany (23%) deklaruje brak czasu dla siebie, na swoje hobby i są to częściej osoby w wieku 25-34 lata (31%), czyli takie, które weszły w etap życia związany z zakładaniem rodziny, posiadaniem małych dzieci, co jest bardzo absorbujące i rzeczywiście może ograniczyć czas wolny.

Sporo osób (21%) miało kłopot z udzieleniem odpowiedzi na pytanie o posiadanie czasu wolnego, częściej osoby powyżej 35 roku życia, mieszkańcy wsi lub najmniejszych miast, o słabszej pozycji materialnej. Prawdopodobnie pojęcie hobby stanowi dla tej grupy społecznej pewien rodzaj abstrakcji – dodaje Marta Rybicka.

Najpopularniejsze hobby i sposoby spędzania wolnego czasu to sport (niedoprecyzowane czy kibicowanie czy uprawianie) i aktywność fizyczna (17%) oraz czytanie książek (10%). Pojawiały się również: robótki ręczne / majsterkowanie / modelarstwo (3%), ogród / działka / uprawa roślin i kwiatów (3%), gry komputerowe (3%), ale w zdecydowanie mniejszym wymiarze. 

Zdjęcie główne artykułu pixabay.com

Komentarze (0)