Każdego dnia średnio trzech przedsiębiorców myśli o zmianie księgowości poszukając rekomendacji w sieci. BanFi Group z pomocą Brand24 zebrało dane z 12 miesięcy by sprawdzić, w jakim czasie polscy przedsiębiorcy najczęściej szukają stałej obsługi księgowej.

Kiedy dostaję informację o naliczonym podatku VAT...

Najwięcej zapytań o poleconych księgowych pojawia się zaraz po tym, jak przedsiębiorcy otrzymują informacje o naliczonym podatku VAT, czyli po dwudziestym dniu każdego miesiąca. Często jest to związane z przygotowaniem błędnych lub zbyt wysokich wyliczeń podatku, który wcześniej nie został zasygnalizowany przedsiębiorcy.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Przyglądając się miesięcznemu rozłożeniu poszukiwań, na czoło wysuwają się luty i marzec. Nie jest to spowodowane indywidualnymi rozliczeniami PIT, a pracami nad rocznym sprawozdaniem finansowym.

25% przedsiębiorców zaczyna poszukiwania nowej księgowej skoro świt, czyli od 6 rano. Najwięcej, bo aż 31% szuka między godzinami 13 a 18. Liczne zapytania pojawiają się również między godziną 19 a północą - 26%. Najrzadziej zapytania publikowane są między północą a 6 rano i stanowią tylko 18%.

Niezależnie od tego, gdzie prowadzę firmę, chcę księgowego mówiącego po polsku...

65% ogłoszeń o poszukiwaniu księgowej dotyczy terytorium Polski. W top 6 miast znalazły się Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz oraz Białystok. Są to także miasta uznane za najbardziej przyjazne dla biznesu w 2014 roku wg. Forbesa i CEIDG.

Prowadząc firmę lub oddziały za granicą aż 35% przedsiębiorców poszukuje księgowych, którzy mówią po polsku i będą w stanie rozliczyć firmę zgodnie z prawem kraju, na którego terytorium się znajdują. Duża część zapytań pochodzi z Niemiec - 23%. Zainteresowani są także przdsiębiorcy prowadzący biznes w Wielkiej Brytanii i Norwegii - po 4% a także z Francji, Holandii, Brukseli i Danii po 1%. Tylko 0,1% przedsiębiorców szuka ich w np. Chinach

.... i znajdę go w internecie

Najliczniejsza grupa spośród badanych przedsiębiorców, bo aż 66%, publikuje zapytania i ogłoszenia o poszukiwaniu księgowych na lokalnych portalach ogłoszeniowych oraz na portalach polonijnych. Blisko o połowę mniej przedsiębiorców 29% wstawia zapytania na Facebooka oraz na fora internetowe. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się mikroblogi z 4% oraz blogi z zaledwie 1% wyszukań.

Poszukiwania nowej obsługi księgowej coraz częściej skutkują rozpoczęciem korzystania z usług księgowości online. Na chwilę obecną już 39% przedsiębiorców wybrało tę formę, bowiem daje ona nie tylko szybki dostęp do dokumentacji firmowej, ale także pozwala na monitorowanie wyników finansowych firmy, a dzięki oddelegowaniu logistyki na wyspecjalizowanych kurierów zapewnia także dostarczenie dokumentów do biura na czas.

fot. pixabay.com

Komentarze (0)