Światowi przywódcy na Periscope

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Jak większość popularnych platform społecznościowych, Periscope pozwala “zobaczyć świat czyimiś oczami”. Mimo że transmisja na żywo za pomocą urządzeń mobilnych nie jest nowym pomysłem, to Periscope tworzy możliwość łatwej i bezpośredniej komunikacji live z użytkownikami oglądającymi nagranie.

Zdjęcie główne artykułu by Picjumbo

Sukces transmisji na żywo w mediach społecznościowych stał się możliwy dzięki dodanej już w 2008 roku funkcji nagrywania na Facebooku. W tamtym okresie oprogramowanie Qik umożliwiało streaming plików wideo za pomocą telefonów Nokia, a komentarze można było śledzić na bieżąco na malutkim ekranie. Inne platformy, takie jak Livestream i YouTube, oferowały transmisję na żywo, pierwsza począwszy od 2008, druga od 2010, a w maju 2013 do tego grona dołączył Google+ z „Hangouts on Air”, pozwalającym na transmisję w wysokiej rozdzielczości oraz na bieżącą interakcję między użytkownikami poprzez wideo lub komentarze tekstowe.

Aplikacja mobilna Periscope, uruchomiona 26 marca 2015, znacznie upraszcza proces komunikacji z innymi użytkownikami i pozwala na powiadomienie całej społeczności na Twitterze o planowanej transmisji. Periscope po roku działalności ma ponad 10 mln zarejestrowanych użytkowników i chwali się ponad 200 milionami transmisji, dzięki czemu stał się tą społecznością, którą warto odwiedzić w pogoni za najświeższymi wiadomościami.

22 marca 2016, podczas ataków terrorystycznych w Brukseli, dziennikarze telewizyjni masowo korzystali z transmitowanych na żywo za pomocą Periscope filmów z miejsca tragedii i relacji uczestników wydarzeń o skutkach wybuchów. W ciągu ostatniego roku 93 rządy i światowi przywódcy – łącznie z jednej trzeciej krajów członkowskich ONZ – zainstalowało aplikację Persicope. 62 z nich zdecydowało się na transmisję na żywo za pomocą urządzenia mobilnego, a 31 rządów rozpoczęło swoją przygodę z aplikacją poprzez stworzenie kanału i rezerwację nazwy.

Elementem wyróżniającym Periscope i zarazem prawdopodobnie jego główną wadą jest to, że wszystkie nagrania znikają po 24 godzinach od ich opublikowania. Wymusza to na użytkownikach zapisywanie interesujących ich plików oraz ponowne wgrywanie na inną platformę, by zachować je dla innych. Z 90 000 obserwujących najpopularniejszy kanał wśród światowych przywódców na Periscope posiada Prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto. Taką publiczność zdobył po opublikowaniu tylko sześciu nagrań latem 2015. Biały Dom plasuje się na drugim miejscu, z 81 000 obserwujących, a trzecie miejsce zajmuje prezydent Brazylii Dilma Rousseff z 76 000 obserwujących.

Francuski prezydent François Hollande oraz Królowa Jordanii Rania zamykają pierwszą piątkę najpopularniejszych kanałów, jednak żadne z nich nie opublikowało do tej pory ani jednego nagrania. Kanały z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych należą kolejno do premiera Indii Narendra Modi, rządu brytyjskiego, rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, premiera Kanady Justina Trudeau oraz Pałacu Elizejskiego we Francji.

Latynoamerykańscy przywódcy zdają się być najaktywniejszą grupą na Periscope. Często można natrafić na wystąpienia kolumbijskiego prezydenta Juana Manuel Santosa, prezydenta i ministra spraw zagranicznych Meksyku, a także rządu Portoryko. Nagrania prezydenta Paragwaju osiągają najwyższe wyniki jeżeli chodzi o zaangażowanie obserwujących. Tzw. stopa zaangażowania na jego kanale wynosi aż 11% – jest to wynik ilorazu polubień poszczególnych nagrań do liczby obserwujących – w tym wypadku 467 użytkowników.

Biały Dom zainaugurował swoją obecność na Periscope za pomocą transmisji z oficjalnej wizyty papieża Franciszka w Stanach Zjednoczonych 22 września 2015. Ponad 11 000 osób włączyło transmisję by oglądać powitanie papieża przez rodzinę prezydenta Obamy na płycie lotniska bazy lotniczej „Andrews” w Waszyngtonie. W trakcie transmisji do oglądania przyłączyło się kolejnych 3 800 użytkowników. Biały Dom nie zdecydował się na publikację dalszych nagrań, promując ze swojego konta jedynie sesje pytań i odpowiedzi z doradcą prezydenta Valerie Jarret, transmitowanych z jej osobistego kanału Periscope.

Kanał Białego Domu stał się też najbardziej lubianym kanałem na Periscope, zbierając prawie ćwierć miliona polubieni jedynie podczas transmisji z wizyty papieża. Aby polubić transmisję, użytkownik może po prostu dotknąć ekranu, a wtedy polubienia w postaci serduszek zaczną przelatywać przez ekrany wszystkich osób oglądających transmisję.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff z ponad 350 000 polubień za 33 nagrania plasuje się na drugim miejscu najbardziej lubianych przywódców na Periscope. Jej zespół specjalistów od mediów społecznościowych wypracował metodę nagrywania wystąpień prezydent z niewielkiej odległości tak, aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu u dźwięku.

Dotychczas przywódcy światowi używali Periscope przede wszystkim do transmisji konferencji prasowych i wystąpień publicznych. Prezydent Paragwaju publikuje niestrudzenie wszystkie swoje konferencje prasowe, a rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nagrywa cotygodniowy briefing dziennikarzy rzeczniczki prasowej Marii Zacharowej.

Premier Kanady Justin Trudeau otrzymał prawie 100 000 serduszek za swoje trzy nagrania – z ceremonii zaprzysiężenia 4 listopada 2015 oraz konferencji prasowej z Barackiem Obamą w Ogrodzie Różanym Białego Domu z 10 marca 2016. Rząd brytyjski rozpoczął swoją przygodę z Periscope transmisją wystąpienia Davida Camerona z Downing Street 10 tuż po jego reelekcji 8 maja 2015. Ostatnie nagranie premiera Wielkiej Brytanii – zapalanie światełek na bożonarodzeniowej choince – zostało opublikowane 13 grudnia 2015 i udostępnione również za pomocą Vine.  

Żaden ze światowych przywódców nie zdecydował się jeszcze na odpowiadanie na pytania użytkowników na żywo lub na zorganizowanie otwartej sesji, podczas której pytania wyświetlają się na ekranach wszystkich użytkowników Periscope.

Z założenia opcja publikowania komentarzy przez użytkowników podczas trwania transmisji jest włączona i każdy może dodać swój komentarz – chyba, że zbyt wiele osób próbuje to zrobić na raz. Kilka ostatnich transmisji prezydenta Francji, który był jednym z pierwszych światowych przywódców korzystających z tej platformy, zostało zalanych negatywnymi komentarzami do tego stopnia, że reporter nagrywający wystąpienia zajmował się przede wszystkim blokowaniem zbyt ofensywnych użytkowników. Krytycy prezydenta zmienili w trakcie transmisji taktykę i zaczęli zapełniać ekran komentarzami nie zawierającymi treści, zajmującymi za to dużo powierzchni ekranu i zasłaniającymi wystąpienie i czyniąc przy tym transmisję bezcelową. Użytkownicy Periscope mają przed rozpoczęciem transmisji możliwość nadania uprawnień do komentowania tylko użytkownikom, których obserwują na Twitterze, jednak zespół doradców ds. mediów społecznościowych prezydenta Francji zdecydował się pozostawić otwartą możliwość komentowania gdyż nagrania i tak znikają po 24 godzinach z platformy.

Pięć kroków do udanej transmisji

1. Pobierz aplikację Periscope i zaloguj się poprzez konto na Twitterze.

2. Uruchom aplikację, kliknij na ikonę transmisji i opisz swoje nagranie.

3. Pozostaw lub wyłącz możliwość komentowania.

4. Kliknij w ikonę Twittera i podziel się informacją o transmisji na Twitterze.

5. Naciśnij “Rozpocznij transmisję”. Jesteś online!

Pamiętaj, że pierwsze ujęcie będzie okładką dla Twojego nagrania – wybierz kadr, który przyciągnie użytkowników. Upewnij się również, że jakość obrazu i dźwięku jest optymalna, inaczej czekają Cię negatywne reakcje ze strony obserwujących, tak jak prezydent Hondurasu, który został zarzucony skargami na słabą jakość obrazu podczas transmisji wizyty kolumbijskiego prezydenta Juana Manuela Santosa.

W ciągu kilku minut możesz spodziewać się przystąpienia kolejnych osób do oglądania nagrania. Oczywiście, im więcej obserwujących masz na Twitterze, tym większe są Twoje szanse bycia zauważonym na Periscope. Część użytkowników może wyrazić swoje uznanie dla Twojego nagrania za pomocą serduszek, inni zdecydują się komentować Twoje wystąpienie na żywo. W żadnym wypadku nie ignoruj pytań zadawanych w komentarzach podczas transmisji. Odpowiadaj na nie na bieżąco, najlepiej adresując swoją wypowiedź bezpośrednio do użytkownika zadającego pytanie.

Podsumowując, Periscope daje wspaniałą możliwość prowadzenia konwersacji z wieloma użytkownikami na raz, fantastycznie nadaje się np. do niereżyserowanych sesji pytań i odpowiedzi. Periscope obrał sobie za cel zbudowanie “narzędzia najbliższego teleportacji”. Dla wielu rządów jest to obecnie najlepszy i najbardziej kosztowo efektywny sposób transmisji na żywo swoich działań.

O raporcie

Światowi Przywódcy na Periscope to raport z wynikami najnowszych badań zespołu Burson-Marsteller na temat sposobów w jaki światowi przywódcy, przedstawiciele rządów i międzynarodowych organizacji komunikują się za pomocą mediów społecznościowych.  Badania te są kontynuacją flagowego już projektu badawczego Twiplomacy, realizowanego przez Burson-Marsteller od pięciu lat. Z początku zespół Burson-Marsteller koncentrował się wyłącznie na Twitterze, jednak w 2016 pod uwagę wzięto kolejne platformy społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, YouTube, a także niszowe dla dyplomacji społeczności Snapchat, LinkedIn, Google+ i Vine.

Zespół Burson-Marsteller zidentyfikował 93 konta przywódców światowych i organizacji rządowych na Periscope. Dane zostały zebrane w dniu 22 kwietnia 2016, a pełną tabelę wyników można pobrać tutaj.

Szczególne podziękowania dla Matthiasa Lüfkensa za strategiczne wsparcie dla Twiplomacy i serii Światowi przywódcy w mediach społecznościowych.