Skazani na biedę. Cynicy zarabiają mniej pieniędzy

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Czy wysokość zarabianych pieniędzy może być związana z naszymi cechami charakteru i nastawieniem do świata? Okazuje się, że tak. Niemieccy naukowcy przeprowadzili badania, które udowadniają, że cynicy zarabiają mniej pieniędzy.

Pozytywni ludzi zarabiają więcej

Negatywnie nastawieni do życia ludzie nie mają lekko. Nie dość, że ciężej im czerpać przyjemność płynącą z każdego dnia, ciągle narzekają i są mniej lubiani przez społeczeństwo, to na dodatek zarabiają mniej pieniędzy. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Socjologii i Psychologii z Uniwersytetu w Koloni w Niemczech, jak podaje serwis Business Insider.

Naukowcy przeanalizowali tysiące ankiet, w których respondenci odpowiedzieli m.in. na pytanie: „Czy wierzysz, że większość ludzi wykorzysta cię jeśli będzie miało taką okazję?”. Osoby, które odpowiedział „tak” najprawdopodobniej wskazywały cechy świadczące o byciu cynikiem. Uczeni następnie porównali wyniki sondażu z osiąganymi przez pytanych wynikami finansowymi. Okazało się, że np. pozytywnie nastawieni do życia i otoczenia ankietowani odnotowali wzrost zarobków o 230 euro między 2003 a 2012 rokiem. Dla porównania, cynicy nie zauważyli znacznego wzrost dochodów w tych latach.

Nieufność wyciąga pieniądze z portfela

Badacze są przekonani, że związek między przychodem, a cynizmem jest związany z faktem, że cynicy są mniej ufni w stosunku do innych ludzi i nie dostrzegają pozytywnych motywów działania innych osób. Funkcjonując w ten sposób cynicy nie są skłonni do współpracy oraz np. proszenia o pomoc, przez co odbierają sobie szansę na zwiększenie zarobków, czy znalezieni okazji i partnerów biznesowych. Skoro wiemy w jaki sposób uniemożliwić sobie zdobycie fortuny, to z pewnością istnieje sposób, który zbliży nas do posiadania pożądanego zasobu portfela.

Mateusz Grzesiak, trener rozwoju osobistego przekonuje, że możemy zmodelować, czyli upodobnić swoje zachowanie do zachowania osób bogatych, a wówczas zwiększymy swoje szanse na osiągnięcie komercyjnego sukcesu. Coach w jednym z wpisów zamieszczonych na Facebooku opisuje przykładowe zachowania majętnych ludzi. I tak np. 76 proc. bogatych osób uprawia ćwiczenia gimnastyczne, a dla porównania tylko 23 proc. biednych zajmuje się sportem.