Wielozadaniowość jest szkodliwa zarówno dla efektywnie wykonywanej pracy, jak i dla zdrowia. Okazuje się, że przez wykonywanie wielu czynności jednocześnie spada produktywność o 40 procent i obniża się poziom IQ. Dowiedz się, jakich zachowań powinno się unikać, aby osiągać dobre rezultaty.

Spadek efektywności o 40%

Nadmiar zawodowych obowiązków i napięte terminy często sprawiają, że jednocześnie zajmujemy się wieloma sprawami naraz. Dzieje się tak, ponieważ chcemy czym prędzej wywiązać się z danych obietnic i przejść do wykonywania kolejnych zadań. Nie tędy droga. Okazuje się, że wielozadaniowość niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji, a pracownicy, którzy „łapią wiele srok za ogon” są mniej efektywni, niż podwładni skupieni na jednym celu.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Devora Zack, autorka książki pt. „Singletasking: Get More Done – One Thing at a Time” jest przekonana, że wykonywanie wielu czynności w jednym czasie może być przyczyną złych następstw, podaje serwis Entrepreneur. Pierwszym z nich jest spadek efektywności nawet o 40 procent. Kolejnym i najpoważniejszym zagrożeniem związanym z wielozadaniowością jest obniżenie poziomu IQ.

Lepiej nie przełączać zadań

Dlaczego wielozadaniowość jest tak szkodliwa dla efektów pracy i zdrowia? Zack wyjaśnia, że mózg może być jednocześnie w jednym miejscu, a więc próba podzielenia jego uwagi na kilku różnych zadaniach jest sprzeczna z naturą. Działając w ten sposób nie możemy skoncentrować się w pełni na realizacji konkretnego celu, a skaczemy między kilkoma opcjami.

Autorka książki o jednozadaniowości wskazuje, że  powyższe zjawisko nazywane „przełączaniem zadań” w naszych mózgach oprócz negatywnego wpływu na produktywność, może destruktywnie oddziaływać na nasze życie. I tu Zack przytacza wyniki badań dotyczących ruchu na drogach w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że kierowcy, którzy podczas jazdy piszą SMSy częściej doprowadzają do wypadków drogowych niż osoby pijane za kółkiem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. W jednym czasie możemy wykonywać dobrze tylko jedną czynność.

Usuń rozpraszacze

Chcąc efektywnie pracować Zack radzi, aby poświęcić całą uwagę podejmowanym czynnościom. W tym celu należy oczyścić środowisko z „rozpraszaczy” i np. ustalić w ciągu dnia momenty, w których będziemy sprawdzać pocztę elektroniczną zamiast robić to co chwila. Autorka dodaje również, że powinniśmy wyłączyć wszelkiego typu alerty informujące nas o połączeniach i wiadomościach tekstowych.

Komentarze (0)