16 startupów rozpoczyna drugą rundę Pilot Maker. Jeszcze możesz do nich dołączyć

Dodane:

Marcin Małecki, MamStartup Marcin Małecki

Udostępnij:

Pilot Maker to program pilotażowych wdrożeń startupów w korporacjach stworzony przez techBrainers wraz z firmami TAURON, KROSS i Amplus. To jeden z 10 projektów programu Scale UP. Wczoraj poznaliśmy 16 kolejnych startupów, które dołączyły do Pilot Maker. Trwa jeszcze nabór do 3. i ostatniej rundy.

– Uczestnictwo w programie Pilot Maker traktujemy jako szansę na weryfikację rynkową naszych pomysłów oraz na ich przyspieszony rozwój – mówi Mateusz Filarowski, Data Scientist w WATT 3 – polsko-szwajcarskim startupie zajmujący się magazynowanie zielonej energii, który zakwalifikował się do programu. – Wierzymy, że wraz z ekspertami Taurona i techBrainers będziemy w stanie w krótkim czasie zaimplementować nasze rozwiązania, a także wypracować korzystny model biznesowy. Pilot Maker to kolejne źródło motywacji, które pozwala nam iść do przodu. 

Program Pilot Maker opiera się na realnych, precyzyjnie zdefiniowanych wyzwaniach dużych przedsiębiorstw. TAURON, KROSS i Amplus przygotowały listy wyzwań, z którymi możecie zapoznać się na stronie pilotmaker.pl.

Przykładem wyzwania spółki TAURON jest konieczność ograniczania strat technicznych i handlowych dystrybuowanej energii elektrycznej poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod i urządzeń do monitorowania sieci (np. drony, sensory, czujniki, wykrywanie szumów, itp.).

KROSS z kolei poszukuje m.in. zespołu, który podejmie się stworzenia zintegrowanego z akumulatorem modułu pozwalającego przesyłać użytkownikowi informacje o poziomie naładowania i temperaturze przechowywania.

Przykładam wyzwania firmy Amplus jest stworzenie systemu (modelu predykcyjnego), który pozwalałby zarządzać i optymalizować produkcję rolną – spożywczą, uwzględniając trendy rynkowe i prognozy zbytu poszczególnych produktów w kolejnych latach.

Podczas wczorajszej inauguracji drugiej rundy Pilot Maker przedstawiciele 16 startupów mieli okazję zapoznać się z zespołem zarządzającym programem oraz reprezentantami dużych przedsiębiorstw. Zadowolenia z udziału w Pilot Maker nie krył Paweł Poneta – Head of R&D w TAURON Polska Energia. W swoim krótkim wystąpieniu potwierdził potrzebę współpracy dużych korporacji ze startupami w celu generowania innowacji, tak bardzo potrzebnych w sektorze energetycznym. Zaznaczył również, że dopiero początek działań firmy TAURON na scenie startupowej, ale jest to strategia, która będzie konsekwentnie realizowana.

Warto przypomnieć, że współpracę TAURONA ze startupami ma uprościć i zdynamizować spółka Magenta Grupa TAURON, która nowych rozwiązań poszukuje przede wszystkim w obszarze inteligentnych technologii dla domu i elektromobilności.

– Chcemy rozbudować kompetencje Grupy w modelu Open Innovation i uruchomić transfer wiedzy pomiędzy startupami a TAURONEM – zapewniał niedawno Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Działamy stopniowo i konsekwentnie. Powołaliśmy Magentę jako dynamiczną spółkę, która może być partnerem dla startupów. W z jednej strony będzie tam weryfikowany potencjał biznesowy, z drugiej strony przy pomocy specjalistów z innych spółek TAURONA sprawdzane możliwości technologiczne.

Wśród startupów zakwalifikowanych do drugiej rundy Pilot Maker znalazł się projekt Synaptise, który opracowuje metodę i urządzenie do screeningowego badania obecności pestycydów w owocach i warzywach.

– Udział w Pilot Maker to dla nas przede wszystkim współpraca z ciekawą firmą jaką jest Amplus – mówił Damian Andrzejewski, CTO Synaptise. – Mottem naszego startupu jest zdanie „szukamy rozwiązań dla przemysłu”, a kluczowe w programie Pilot Maker jest to, że nasze rozwiązania mogą trafić bezpośrednio do przemysłu. Firmy takie jak nasza nie zastanawiają się jak sprzedać np. 2 drony czy 4 rowery, ale jak znaleźć odbiorcę przemysłowego – co jest najtrudniejsze. Udział w Pilot Maker wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu i niejako „zmusza” duże korporacje, by otwierały się na startupy. Dzięki zapoznaniu się z wyzwaniami dużych przedsiębiorstw już teraz narodziły się nam w głowach kolejne pomysły, które będziemy chcieli rozwijać w przyszłości.

Pilot Maker to Scale UP, któremu zdecydowanie warto się przyglądać. Magdalena Jackowska-Rejman, kierownik projektu, CEO techBrainers podkreślała, że Pilot Maker stawia wdrożenia startupów w struktury korporacji a nie tylko na ich edukację i akcelerację. Efektem tego podejścia ma być rekordowa liczba wdrożeń.

– Dzięki intensywnej współpracy techBrainers, Taurona, Amplusa i Krossa nasz program jest rozpisany co do godziny, zarówno w części akceleracyjnej, jak i zaangażowania dużych przedsiębiorstw – mówi Magdalena Jackowska-Rejman, CEO techBrainers. – Położyliśmy w nim szczególny nacisk na silną współpracę startupów z korporacjami. Oparliśmy nasz program na realnych precyzyjnie zdefiniowanych wyzwaniach dużych firm, a metodologię Pilot Maker zbudowaliśmy łącząc program akceleracji i najlepszych doświadczeń scoutingu technologicznego, procesu, w którym się specjalizujemy.

Pilot Maker finalnie planuje minimum 20 wdrożeń rozwiązań przygotowanych przez startupy w działania firm – partnerów programu. To więcej niż zapowiadają wszystkie pozostałe programy stworzone i dofinansowywane w ramach projektu Scale UP. Magdalena Jackowska-Rejman planuje jednak, że wdrożeń będzie jeszcze więcej – 25, a w planie maksimum nawet 40.

Do 9 sierpnia 2017 trwa jeszcze nabór do ostatniej, trzeciej rundy Pilot Maker. Jeśli chcecie dołączyć do programu, swoją aplikację możecie wysłać na stronie pilotmaker.pl

Oto 16 startupów, które rozpoczynają drugą rundę Pilot Maker:

  1. Brainhint – platforma analityczna adresowana dla podmiotów z sektora FMCG. Platforma integruje wewnętrzne oraz zewnętrzne źródła danych i w oparciu o autorskie rozwiązania analityczne pozwala na predykcję popytu i podaży wybranych jednostek magazynowych (SKU).

  2. DATA BIONICS – jest startupem wysokich technologii z siedzibą w Warszawie. Wyposaża materię w unikalne cechy identyfikacyjne tzw. biometria przedmiotu, dzięki czemu firma może w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny identyfikować materię  w trybie off-line jak i w czasie rzeczywistym. Startup oferuje unikalne, autorskie, bezpieczne i intuicyjne rozwiązania uwierzytelniania, jak również integrację systemów. Jego multimodalny produkt można wykorzystać do najróżniejszych aplikacji, jak ochrony: tożsamości osób, własności intelektualnej, dokumentów, marek i znaków towarowych, pieczęci, procesów logistycznych oraz przepływ środków pieniężnych. Umożliwia również grupie wykluczonej cyfrowo na bezpieczne życie w „technokratycznym świecie”.

  3. EduSense – w skład zespołu wchodzą programiści wykorzystujący swoje kompetencje do wdrażania technologii użytkowych. EduSense ściśle związana jest również z robotami i nauką programowania wśród najmłodszych. Swoje zamiłowanie do robotyki, programowania i edukacji łączy kreując m.in. inteligentne roboty potrafiące rozpoznawać obrazy i tekst.

  4. Eko-osad – producent sorbentu do oczyszczania spalin z metali ciężkich i rtęci z młodych węgli z kopalni Janina, Sobieski w instalacji naziemnej.

  5. Energowskaz – to nowy sposób lokalizacji doziemienia w sieciach SN.

  6. Enetech – oferuje zbiornik służący do magazynowania oraz transportu ciepła na niewielkie odległości (do 30 km) wypełniony materiałem zmiennofazowym PCM (z ang. Phase Change Material). Dzięki maksymalizacji ilości energii cieplnej jaką możemy przechowywać w jednostce objętości (pojemność cieplna 6-krotnie większa w porównaniu do zbiornika wypełnionego wodą!) Enetech zmienia sposób myślenia o transporcie ciepła – umożliwiając jego dostarczanie do odbiorców nie mających dostępu do sieci ciepłowniczej oraz likwidując problem niskiej emisji.

  7. Hessil – oferuje dokumentację 2D oraz 3 D wraz ze specyfikacją podzespołów. Opracowany projekt ramy aluminiowej uwzględniający mocowanie baterii Li-Ion I silnik elektryczny BLDC dedykowany dla konsumenta spędzającego czas rekreacyjnie. Ergonomia i geometria roweru zakłada przeznaczenie dla kobiet.

  8. Hyper Locks – Firmie Hyper Locks jako pierwszej firmie na świecie udało się stworzyć rozwiązanie wplatające wytrzymałość, krytyczną dla zapięcia rowerowego, w bardzo lekki design. Nowoczesna technologia i transfer między dziedzinami techniki pozwoliły na stawienie czoła dotychczasowemu problemowi, m.in. zniechęcającemu do zakupu dobrych rowerów  – dodatkowej dużej wadze i małej mobilności dobrego jakościowo zabezpieczenia. Cechy Hyper Locks to lekkość, wytrzymałość, wygoda i styl; które łącznie pozwolą na zredefiniowanie rynku zabezpieczeń antykradzieżowych.

  9. Reneta – prototyp systemu oceny i prognozowania wielkości zbiorów wybranych owoców i warzyw za pomocą technologii Big Data z wykorzystaniem indeksów wegetacyjnych wyznaczonych na podstawie danych satelitarnych oraz innych danych branżowych.

  10. Saccito – oferuje produkty jakimi są opakowania foliowe, wykonane w specjalnie przygotowanej technologii.  Modyfikowana atmosfera wewnątrz opakowania pozwala na wydłużenie trwałości produktów, przy jednoczesnym zachowaniu świeżości, smaku i wartości odżywczej.

  11. Scanbots – specjalizuje się w nadzorowaniu anten liniowych, takich jak linii energetycznych z wykorzystaniem dronów długodystansowych. SCANBOTS przewiduje inspekcji jak gromadzenie i analizowanie danych oraz przygotowania raportów dostosowanych do potrzeb użytkowników, zapewniając operatorom infrastruktury pełną diagnostykę ich zasobów (ryzyko, nieprawidłowości, niebezpieczeństwa).

  12. Synaptise – to metoda i urządzenie do screeningowego badania obecności pestycydów w owocach i warzywach oparta na technologii SERS z autorskim sposobem przygotowania próbki.

  13. TWSC  – od 2015 roku prowadzi działalność w zakresie rozwiązań IT, projektów informatycznych etc. Zajmuje się również doradztwem w zakresie zarządzania oraz opracowywaniem strategii. Stworzone oprogramowanie EM 2.0 do zarządzania systemem eBike, który zawiera silnik BLDC umożliwi nadzór nad rozwojem produktów ebike oraz niezależność względem zamkniętych systemów eBike

  14. VIS Energia – jest pierwszym na rynku polskim podmiotem, który opracował zintegrowany system do zarządzania farmami wiatrowymi – eWIND – dla sektora energetycznego, bazujący na deterministycznym modelu rozbudowywanym o elementy sztucznej inteligencji, który dokładnie  i niezawodnie pozwala prognozować energię elektryczną wytwarzaną przez określoną turbinę wiatrową lub całą farmę, w rozkładzie dobowo-godzinowym. Pozwala na pełne zarządzanie farmą wiatrową, uwzględniając planowanie przeglądów, zarządzanie serwisem, sprawozdania serwisowe, raporty, prognozowanie awarii, zamówienia niezbędnych części. Celem rozwiązania jest dostarczenie informacji zwrotnej personelowi technicznemu w celu wsparcia decyzji operacyjnych i poprawy sprawności wytwarzania energii, zapewniając podniesienie wydajności ekonomicznej zespołu turbin wiatrowych.

  15. Wandlee – to prężnie rozwijający się startup z dziedziny conversional commerce. Wykorzystuje algorytymy sztucznej inteligencji do automatyzacji komunikacji z klientem. Na swoim koncie ma projekty dla największych potentatów na rynku tj. Orange, Allegro, Viacome, TVN czy Ikea.

  16. WATT3 – to polsko-szwajcarski startup zajmujący się magazynowanie zielonej energii. Oferuje oprogramowanie do zarządzania baterią, które optymalizuje jej działania na podstawie prognoz konsumpcji i produkcji energii. Rozwiązanie to zwiększa równowagę sieci oraz prowadzi do niższychniższcyh rachunków za energię.

Z projektami, które weszły do programu Pilot Maker w pierwszej rundzie naboru możecie zapoznać się z kolei tutaj.