... ... ...

Wojtek Kostrzewa został nowym prezesem polsko-brytyjskiej spółki technologicznej Billon Group

Dodane

06-12-2018

Informacja prasowa
Billon Group Ltd. informuje, że rada dyrektorów spółki powołała w dniu 5 grudnia 2018 r. Wojtka Kostrzewę na stanowisko prezesa zarządu (chief executive officer). Stanowisko CEO obejmie on w pierwszej połowie stycznia.

Założyciel Billona i dotychczasowy prezes firmy Andrzej Horoszczak obejmuje stanowiska Chief Technology oraz Chief Visionary Officer.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Wojtek Kostrzewa jest już zaangażowany w rozwój Billona od 2016 jako inwestor i od 2017 jako członek rady dyrektorów. W nowej roli obejmie bieżące zarządzanie spółką, pozyskiwanie funduszy oraz współtworzenie strategicznych partnerstw i sojuszy na rynkach Europy i Azji. Andrzej Horoszczak będzie odpowiedzialny za rozwój technologii i zespołu inżynierskiego, aby przyspieszyć wdrożenia ostatnio podpisanych kontraktów i zapewnić długotrwałą przewagę technologiczną platformy Billon nad konkurencją.

– Serdecznie gratuluję Andrzejowi Horoszczakowi i całemu zespołowi Billon stworzenia i dynamicznego rozwinięcia tak wyjątkowego projektu. Jako jeden z niewielu blockchainowych fintechów Billon przeszedł z etapu rewolucyjnej koncepcji do jej praktycznego wdrożenia w obszarze zabezpieczania pieniędzy i sensytywnych danych. Nie jesteśmy już startupem, tylko doświadczonym fintechem, zaangażowanym w projekty z dużymi klientami biznesowymi. Jestem przekonany, że 2019 r. będzie rokiem przełomowych wdrożeń naszej technologii, pokazujących, że świat jest gotowy na przyjęcie cywilizowanego blockchaina „made in Poland” – podkreśla Wojtek Kostrzewa.

– Billon idzie drogą firm z Doliny Krzemowej, gdzie często założyciel-wizjoner przekazuje zarządzanie doświadczonemu menedżerowi. Cieszę się, że mogę powierzyć prowadzenie firmy znakomitemu menedżerowi i naszemu przyjacielowi Wojtkowi Kostrzewie, który odniósł tak wiele sukcesów budując duże firmy w obszarze bankowości i mediów. Sam będę mógł poświęcić więcej czasu dalszemu rozwojowi naszej unikalnej na skalę światową technologii, która decyduje o naszym potencjale rynkowym. Przed nami kilkanaście patentów i nowych ciekawych funkcjonalności, których oczekują nasi klienci na rynkach zagranicznych – dodaje Andrzej Horoszczak.

Wojtek Kostrzewa przez 13 lat był prezesem zarządu Grupy ITI. W latach 2005-2017 był członkiem i wieloletnim przewodniczącym rady nadzorczej TVN. W latach 1990–2004 był kolejno prezesem Polskiego Banku Rozwoju i BRE Banku (dziś mBank) oraz kierował działalnością Commerzbanku w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Wojtek Kostrzewa jest absolwentem wydziału ekonomicznego Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech, studiował także na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Obecnie zasiada między innymi w radzie dyrektorów szwajcarskiej grupy Stadler Rail oraz w radach nadzorczych spółek grupy ubezpieczeniowej ERGO Hestia. Jest wiceprezesem Polskiej Rady Biznesu oraz wiceprezydentem Konfederacji Lewiatan. Miłośnik podróży, pasjonat gry w golfa.

Billon ucywilizował blockchain, tworząc uniwersalną, zgodną z regulacjami platformę technologiczną dla korporacji i instytucji finansowych, która służy do zarządzania pieniędzmi, danymi i tożsamością eliminując operacyjną biurokrację. Technologia opracowana przez polskich informatyków i kryptografów pozwala na przechowywanie i dokonywanie transakcji regulowanymi walutami oraz zaufanych dokumentów bezpośrednio na blockchainie przy zerowych kosztach obsługi. Na jej podstawie Billon buduje rozwiązania wprowadzające blockchain do obsługi klienta masowego.

Billon powstał w Polsce w 2012 r., gdzie rozwój unikalnego protokołu blockchain Billona został wsparty grantami R&D m.in. z programu Horizon 2020. Od 2017 firma rozpoczęła działalność komercyjną w Polsce i Wielkiej Brytanii. Firma posiada licencję wydawcy pieniądza elektronicznego brytyjskiego regulatora FCA, UK. W 2018 firma wygrała największy światowy festiwal fintechowy w Singapurze organizowany przez singapurski bank centralny MAS, pokazując rozwiązanie do zerokosztowych mikropłatności opartych o blockchain.

Komentarze (0)