SAP Hybris z Gliwic dołącza do globalnej sieci SAP Labs. Oprogramowanie z Polski trafi do klientów na całym świecie

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzÄ…cyRedaktor prowadzÄ…cy MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Odział z Gliwic jest dziewiętnastym punktem, który dołączył do globalnej sieci SAP Labs. Jego zespół będzie rozwijać istniejące oprogramowanie spółki oraz stworzy własne. Mają korzystać z niego klienci na całym świecie.

Na zdjęciu: Kinga Piecuch, prezes SAP Polska | fot. materiały prasowe 

SAP Labs w Gliwicach 

– Polski rynek jest ważny dla SAP – powiedziała Kinga Piecuch, prezes SAP Polska, podczas inauguracji centrum rozwoju oprogramowania SAP Labs w Gliwicach. Nie tylko dlatego, że dynamicznie się rozwija, ale również dlatego, że z rozwiązań tworzonych na naszym podwórku korzystają klienci na całym świecie. 

Prezes SAP wyjaśniła także, czym zajmie się odział SAP Labs w Gliwicach. Jednym z jego zadań będzie rozwój istniejącego oprogramowani SAP, a drugim udział w przygotowaniu nowych narzędzi. Wśród nich znajdują się m.in. platforma oparta o beacony i technologię Bluetooth oraz system w chmurze, który służy do gromadzenia i analizy danych o klientach. Słowem: rozwiązania wspierające e-commerce. 

Cyfrowa transformacja i startupy 

Zdaniem Piecuch konieczne jest to, żeby przedsiębiorcy wdrożyli tę technologię i przeszli przez cyfrową transformację. – Klienci tego wymagają. Coraz szybciej podejmują decyzję, są niecierpliwi i bardziej wymagający – mówi. Zaznacza jednak, że transformacja cyfrowania nie ogranicza się jedynie do innowacji. Według prezes SAP Polska to przede wszystkim podejście do konsumentów. 

Dodaje, że transformację cyfrową napędzają startupy. – Same działają dynamicznie, przez co motywują korporacje do tego, żeby i one funkcjonowały szybciej i sprawniej. Tworzą rozwiązania, które mogą być komplementarne w stosunku do tych, które my oferujemy. Do tego w krótkim czasie zdobywają pozycję światowych gigantów tak, jak chociażby zrobiły to LiveChat i CD Project – mówi.

Współpraca, nie rywalizacja 

Kinga Piecuch dodaje, że startupy inspirują korporacje. Zwłaszcza, jeśli chodzi o energię, z jaką działają ich twórcy oraz entuzjazm, z którym poszukują innowacyjnych rozwiązań na problemy klientów. Jej zdaniem ważna z punktu widzenia dużych firm jest również wiedza, którą dysponują autorzy projektów. Głównie dlatego, że mogą się nią dzielić z korporacjami. Te nie pozostają im dłużne, bo często organizują programy akceleracyjne albo inwestują kapitał. 

– Nie rozsądnie byłoby uznać, że startupy nie stanowią dla nas żadnej konkurencji szczególnie, że rozwijają się w dynamicznym tempie. My jednak staramy się z nimi nie rywalizować, ale współpracować. Jesteśmy świadomi, że nie zbudujemy wszystkich produktów samodzielnie. Do tego potrzebujemy startupów, które w oparciu o platformę SAP wprowadzą je na rynek – mówi Class Neumann, senior vice president SAP Global R&D Labs. 

SAP to niemiecka spółka informatyczna, która specjalizuje siÄ™ w tworzeniu aplikacji biznesowych. ZwÅ‚aszcza tych, które wspierajÄ… planowanie zasobami przedsiÄ™biorstwa. Od stycznia 2014 roku na czele SAP Polska stoi Kinga Piecuch. Â