Własna firma, bankructwa i zwycięstwa nauczyły mnie najwięcej – Arek Skuza (DVCPartners i iTraff Technology)

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

– Nigdy nie miałem swojego biurka, nigdy nie siedziałem w swoim fotelu, zawsze pracowałem w fotelu przechodnim lub przechodnim biurku. To właśnie umożliwił mi internet – odpowiada Arek Skuza, na pytanie dotyczące tego, jak Internet zmienił jego życie.

Anioł biznesu, seryjny przedsiębiorca, coach, trener biznesowy, prelegent, bloger i autor książki pt. Przedsiębiorczość zorganizowana. Startupy, inwestorzy, pieniądze. Arek Skuza, nasz dzisiejszy rozmówca, od początku wzrostu zainteresowania przedsiębiorczością internetową w Polsce udzielał się na scenie startupowej. Był mentorem i prelegentem na wielu wydarzeniach branżowych. Magazyn „Brief” w 2013 roku określił go jednym z 50. najbardziej kreatywnych przedsiębiorców w Polsce. 

Na zdjęciu Arek Skuza | fot. facebook.com/mrskuza

Dawniej pomysłodawca i pierwszy CEO iTraff Technology – firmy oferującej najszybszą na świecie technologię rozpoznawania obrazu, dziś pomysłodawca i partner w DVCPartners, które zajmuje się inwestowaniem w ciekawe przedsięwzięcia. Arek Skuza, w rozmowie z cyklu Startupowa 11, opowiada nam o swoich początkach w biznesie, o tym w co chętnie zainwestowałby kilkaset tysięcy złotych oraz o tym, jak Internet zmienił jego życie. Więcej dowiecie się z poniższej rozmowy.

1. Co najwięcej nauczyło Cię na temat przedsiębiorczości?

Założenie własnej firmy, bankructwa i zwycięstwa.

2. Jak zarobiłeś swoje pierwsze pieniądze? Na co je wydałeś?

Pierwsze pieniądze zarobiłem, pracując w Kanadzie w software housie, będąc pomocnikiem Project Managera. Pieniądze wydałem na podróże do Stanów Zjednoczonych, do Dallas, St. Antonio. Były to podróże czysto turystyczne, podczas których poznałem również czym jest startup. A pamiętajmy, że był to rok 2006.

3. Masz 2k, 20k, 200k złotych na inwestycje. W co inwestujesz?

W branżę medyczną, ale więcej na ten temat nie mogę dziś powiedzieć.

4. Masz też możliwość zaprosić do współpracy twórcę znanej firmy. Kogo wybierasz i dlaczego?

Jedna z tych osób będzie w przyszłości inwestorem w mojej firmie. Na pewno jest to ktoś, kto na zasadach lean startup zbudował funkcjonujące przedsięwzięcie, przynajmniej średniej wielkości.

5. Projekt, aplikacja, której żałujesz, że nie wymyśliłeś?

Siri.

6. Jeśli nie startup, to gdzie byś pracował?

W Starbucksie.

7. Jak Internet zmienił Twoje życie?

Nigdy nie miałem swojego biurka, nigdy nie siedziałem w swoim fotelu, zawsze pracowałem w fotelu przechodnim lub przechodnim biurku. To właśnie umożliwił mi internet pozwalając mi zachować otwartość i świeżość umysłu.

8. Jakie miękkie i twarde umiejętności potrzebne są w biznesie?

Miękkie – radzenie sobie ze stresem i motywacja, twarde – prezentacje.

9. Jak określiłbyś idealnego partnera w biznesie?

Osobę, która potrafi to, czego nie potrafię ja.

10. Co jest kluczem do sukcesu przedsięwzięcia?

Wytrwałość, umiejętność motywowania samego siebie, codzienne budzenie się i wzbudzanie w sobie entuzjazmu, żeby żyć i zdobywać kolejne cele.

11. Jak motywujesz się do działania?

Uprawiając sport, medytację, spędzając czas z rodziną.