Najlepsze startupowe innowacje z Europy Środkowej wybrane w Warszawie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

EcVision, Reactive Ink oraz Parrot One – oto projekty, o których będzie głośno w 2018 roku. Pod koniec grudnia to one podzieliły między siebie 100 000 złotych puli nagród w miejskim programie akceleracyjnym STARTUP HUB WARSAW ’17.

Finał miejskiego programu akceleracyjnego połączony z DemoDay, w ślad za sukcesem zeszłorocznej edycji, odbył się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na Sali Notowań przed inwestorami typu VC, aniołami biznesu i przedstawicielami funduszy zalążkowych zaprezentowało się 31 najlepszych zespołów wyłonionych podczas półrocznej akceleracji w Warszawie. Tegoroczny projekt pomógł łącznie ponad 70 najlepszym biznesom z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które w Warszawie upatrują pomostu do międzynarodowej ekspansji. Podczas Startup Hub Warsaw ’17 cyfrowe technologie jutra oraz biznesy z sektora kreatywnego w stolicy rozwijali m.in. przedsiębiorcy i inżynierowie z Ukrainy, Białorusi, Turcji czy Indonezji.

Na odbywające się w języku angielskim DemoDay oprócz inwestorów i najlepszych startupów przybyli goście specjalni. Andrzej Lubowski, ekonomista, strateg biznesowy i pisarz, przedstawił najnowsze trendy, wyzwania technologiczne i sukcesy biznesowe z Doliny Krzemowej, gdzie mieszka na co dzień. Igor Sawczuk, szef Wandlee, zeszłoroczny laureat akcentował wagę relacji, jakie zbudować pozwala akcelerator, zaś Marek Dietl – prezes Giełdy Papierów Wartościowych podkreślał, że startupy coraz chętniej debiutują na warszawskich parkietach.

Konkurs na najlepsze startupy w Europie Środkowo-Wschodniej otworzył Zastępca Prezydent Miasta St. Warszawy, Michał Olszewski. W jego ocenie Warszawa ma szanse i możliwości na bycie hubem numer jeden nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Zastępca Prezydenta Warszawy zauważył, że liderzy naszego środowiska startupowego już dziś działają na scenie globalnej i chętnie pomagają nowym pokoleniom przedsiębiorców, tak Warszawiakom, jak i przyjezdnym.

Warszawa ośrodkiem innowacji

Celem Startup Hub Warsaw nie jest wyłącznie doskonalenie biznesowe i wsparcie startupów w pozyskaniu znaczących funduszy czy partnerów przemysłowych, jak ma to zwykle miejsce w programach akceleracyjnych. Założeniem Startup Hubu jest zbliżenie najbardziej dynamicznych przedstawicieli klasy kreatywnej z Warszawą poprzez łączenie ich z szansami rozwojowymi dostępnych na jej terenie. Miasto Stołeczne już po raz czwarty organizuje oraz finansuje programy akceleracyjne dla startupów. Przyciąganie talentów z zagranicy i budowanie przez nich marek made-in-Warsaw może być, śladem Tel Awiwu czy Sztokholmu, szansą na przyciągnięcie nad Wisłę dużego kapitału inwestycyjnego.

Wymagający proces selekcji

Kluczem do wyłonienia najlepszych rozwiązań programu Startup Hub Warsaw 17 było przeprowadzenie wieloetapowego i szczegółowego procesu selekcji. Spośród 335 zgłoszonych projektów do etapu akceleracji przystąpiło 70, a do ścisłej fazy mentoringowej zaproszono najlepsze 35 zespołów. Podczas tego etapu uczestnicy mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności poprzez liczne szkolenia, spotkania z mentorami, networking. W ramach akceleracji uczestnicy pracowali w takich miejscach-wizytówkach Warszawy jak Campus Warsaw, Centrum Kreatywności Targowa, Giełda Papierów Wartościowych, Urząd Patentowy RP, czy Łazienki Królewskie. Do swoich siedzib startupy zaprosił także Facebook, Microsoft czy Orange.

3 zwycięskie startupy, które najlepiej wypadły w akceleracji, a następnie podczas DemoDay, łączą przewagi po stronie zaawansowanej algorytmiki, wzornictwa, nowych materiałów i sztucznej inteligencji.

Oprócz laureatów głównych nagród firma NeoSound otrzymała nagrodę publiczności, zaś

Querona odebrała nagrodę dodatkową w postaci wilczego biletu uprawniającego do uczestnictwa w programie Orange Fab.

Miasto rozwija swoją ofertę dla startupów. W 2018 roku planowe są nowe formaty wsparcia innowacyjnej przedsiębiorczości, m.in. z obszaru fin-techu.