Ponad 100 zgłoszeń to wynik tegorocznej rekrutacji do projektu „Go Creative. Biznes na Start”, która odbyła się w lutym 2015. Pięciu przedsiębiorców spośród wszystkich uczestników programu już rozwija swoje firmy.

- Cieszy nas niesłabnące zainteresowanie tym konkursem, które świadczy o tym, że w Gdańsku nie brakuje osób twórczych i aktywnie poszukujących dróg rozwoju dla swoich pomysłów - mówi Ewa Glebko z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Uczestnicy trzynastej edycji konkursu Biznes na Start | fot. Michał Młynarczyk

W ramach trwającej do lipca preinkubacji 20 projektów, które zakwalifikowały się do konkursu, przeszły szereg szkoleń. Dodatkowo, pięć z nich, które do sierpnia założyły własną działalność, wzięły udział w mentoringu i doradztwie podczas inkubacji trwającej do końca listopada. Jest wśród nich zwycięzca konkursu na najlepszy model biznesowy – FitCollect – inteligentny system zbierania danych o użytkownikach w klubach fitness i ich wykorzystaniu do maksymalizacji zysków, dla którego nagrodę, 15 tys. zł na rozwój firmy, ufundowała Grupa Energa.

-Udział w „Go Creative. Biznes na Start” umożliwił nam dopracowanie naszego pomysłu i zdobycie wiedzy, która sprawiła, że działania, z którymi mierzą się młode firmy, stały się dla nas możliwe do szybszej realizacji. To wartość nie do przecenienia, szczególnie na starcie - mówi Paweł Fularczyk, jeden z twórców FitCollect.

Dobrze radzą sobie także pozostali uczestnicy projektu, czterech z nich również rozpoczęło własną działalność gospodarczą, a pozostali pracują intensywnie nad rozwojem swoich projektów. Firma American School Margot, szkoła języka angielskiego, oprócz tradycyjnych zajęć z języka angielskiego, proponuje tzw. Fun English dla dzieci (nauka języka poprzez gry planszowe, zajęcia manualne, budowanie z klocków LEGO, majsterkowanie, szycie; zajęcia plastyczne oraz sportowe) oraz Active English dla młodzieży i dorosłych (poznanie kultury innych krajów, dyskusje na temat polityki czy sztuki). Jej twórczyni, Margot Turzyński, przygotowuje właśnie pierwsze zimowisko, które organizuje dla dzieci w wieku 6-15 lat w Wieżycy podczas ferii zimowych. Z kolei Paweł Jurewicz – American Trip – jest już po pierwszym zorganizowanym wyjeździe dla osób podejmujących pracę za granicą, którym proponuje także aktywne wykorzystanie czasu poza obowiązkami związanymi z zarobkiem. Jego firma to uzupełnienie oferty programów typu Work & Travel do Stanów Zjednoczonych. Barbara Topczyńska ze Stacji Bohater, firmy proponującej dzieciom zajęcia rozwojowe połączone z zabawą w superbohaterów, również realizuje już pierwsze warsztaty dla dzieci, a Kamila Chyła z IKIMASA rozwija projekt, w ramach którego oferuje kobietom warsztaty, wyjazdy oraz dostęp do narzędzi i materiałów szkoleniowych, a także możliwość skorzystania z przestrzeni do wspólnej pracy.

Już od 3 lat z zainteresowaniem obserwujemy poczynania kreatywnych gdańskich przedsiębiorców, którzy na początku swojej biznesowej drogi skorzystali z pakietu szkoleń i warsztatów oraz mentoringu dostępnego w ramach projektu „Go Creative. Biznes na Start - przekonuje koordynatorka projektu Ewa Glebko. - Dziękujemy Miastu Gdańsk, mentorom i inwestorom, bez których zaangażowania osoby z pomysłem mogłyby nie otrzymać szansy na rozwinięcie swoich projektów.

W ramach trzynastu edycji „Biznes na Start” powstało w Gdańsku 129 nowych, firm, wśród nich m.in. Aeon Form proponująca oryginalne, wysublimowane nagrobki. W lutym 2016 roku rozpocznie się kolejna, czternasta odsłona konkursu.

Na uczestników konkursu czeka cykl szkoleń z zakresu przedsiębiorczości, doradztwo ze strony ekspertów i praktyków branży, przygotowanie do stworzenia modelu biznesowego swojej działalności oraz networking, wymiana idei i pomysłów – w sumie 80 godzin intensywnej pracy nad rozwojem pomysłów, dzięki którym będą mogły się one przerodzić w biznes!

Projekt trwa od lutego do lipca (okres preinkubacji) oraz od sierpnia do listopada (proces inkubacji). Zdobywca pierwszego miejsca ma szansę na nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł na rozwój swojego biznesu, której sponsorem jest Grupa Energa. Pula wszystkich nagród wynosi ok. 60 tys. zł. Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdańska.

Komentarze (0)