MCI.TechVentures, fundusz zarządzany przez Grupę Private Equity Managers, sprzedał posiadany pakiet akcji w Grupie Invia, największej spółce e-travel w Europie Środkowo – Wschodniej.

Nabywcą 100 proc. akcji Invii jest fundusz Rockaway Capital, a wycena Invii w transakcji wyniosła 76 mln euro tj. ponad 327 mln zł. Fundusz sprzedał swoje akcje za 56 mln euro tj. ponad 241,5 mln zł, realizując ponad 11-krotny zwrot na inwestycji początkowej oraz 3,5-krotny zwrot na inwestycji secondary (późniejszy wykup pakietu akcji od innych akcjonariuszy). Wraz z funduszem, swoje akcje sprzedali również pozostali akcjonariusze: Michal Drozd i Mezzanine Management. Dla Funduszu transakcja ta oznacza jednocześnie zakończenie inwestycji w Invię oraz TravelPlanet, gdyż w 2011 roku Invia w ramach konsolidacji rynku nabyła od MCI cały posiadany przez fundusz pakiet TravelPlanet.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Wyjście z Grupy Invia jest jedną z najbardziej udanych transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej. Jednocześnie jest to transakcja, na której fundusz MCI.TechVentures zrealizował najwyższy zysk w swojej historii.

Fundusz MCI.TechVentures był wiodącym inwestorem w Invii od czasu przeprowadzenia rundy finansowania w 2008 roku. W kolejnych latach fundusz zwiększał swoje zaangażowanie do poziomu 80 proc. dokonując inwestycji w spółkę oraz poprzez wykup poprzednich inwestorów i wprowadzenie nowych akcjonariuszy (Mezzanine Management).

– W okresie naszego zaangażowania jako inwestora, Invia zbudowała pozycję lidera rynku sprzedaży pakietów turystycznych online w regionie Europy Środkowo-Wschodniej poprzez wzrost organiczny i akwizycje, poprawiając jednocześnie efektywność operacyjną. Chciałbym pogratulować tej transakcji Michałowi Drozdowi, założycielowi spółki, i pozostałym członkom zespołów zarządzających Invią i TravelPlanet, gdyż jest to duży sukces dla całej Grupy. Jestem przekonany, że transakcja ta umocni potencjał Invii do dalszego rozwoju w Europie Środkowo – Wschodniej i przyniesie korzyści zarówno dla samej firmy jak i Grupy Rockaway – powiedział Sylwester Janik, Partner w MCI Capital, zarządzający funduszem MCI.TechVentures oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Invii.

Zespół funduszu pracował wraz z zarządem Invii nad przygotowaniem i realizacją strategii regionalnej ekspansji i przejęć innych spółek w CEE. W rezultacie, Invia osiągnęła w 2015 roku przychody na poziomie przekraczającym 1 mld zł (250 mln euro). Poza wsparciem inwestycyjnym fundusz był zaangażowany w procesy rekrutacji, rozwoju produktów, opracowania strategii marketingu internetowego oraz wdrażanie działań poprawiających efektywność operacyjną. Współpraca między funduszem i zarządzającymi przełożyła się na 25-proc. roczny wzrost przychodów oraz 40-proc. roczny wzrost EBITDA w okresie 2012 – 2015.

– W szczególny sposób doceniamy wsparcie i doświadczenie zespołu funduszu MCI.TechVentures jako wiodącego inwestora w ostatnich kilku latach, w których zbudowaliśmy dominującą pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział M. Drozd, założyciel i Prezes zarządu Invii.

– Współpraca z Invią i zespołem MCI przy tworzeniu największej i najbardziej innowacyjnej spółki e-travel w Europie Środkowo – Wschodniej była dla nas przywilejem – powiedział Przemysław Głębocki, Mezzanine Management.

Invia to kolejny przykład udanej inwestycji na rynku czeskim. W 2012 r. fundusz z sukcesem sprzedał posiadane udziały w Mall.cz do Naspers, właściciela m.in. Allegro i PayU.

– Sukces Invii potwierdza skuteczność naszej strategii inwestycyjnej koncentrującej się na wspieraniu najlepszych przedsiębiorców w Europie Środkowo - Wschodniej i Europie Zachodniej w budowaniu regionalnych i globalnych liderów segmentów – dodał Tomasz Danis, współzarządzający funduszem MCI. TechVentures.

Rothschild, we współpracy z praskim CORPIN-em, pełnił rolę wiodącego doradcy Invii i jej akcjonariuszy podczas tej transakcji. Squire Patton Boggs doradzał w sprawach prawnych, a PwC pełnił funkcję doradcy finansowego.

fot. pixabay.com

Komentarze (0)