Grupa MCI w ubiegłym roku sprzedała aktywa na ponad 600 mln zł. Uczyniła to wychodząc częściowo z Windeln i Wirtualnej Polski, sprzedając Netię, eBrokera, Feedo i Invię. Tę ostatnią spółkę sprzedała za 327 milionów złotych. I zarobiła na niej jedenaście razy więcej niż zainwestowała.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Na zdjęciu: Tomasz Czechowicz, Prezes Zarządu MCI Capital

Przełomowy rok

– Miniony rok był dla nas przełomowy – mówi Tomasz Czechowicz, Prezes Zarządu MCI Capital S.A. Fundusze z grupy, którą zarządza, w ubiegłym roku przyniosły średnio 10-cio procentową stopę zwrotu. – Wartość netto naszych inwestycji wzrosła do 1.510 mln zł, przynosząc zwrot na kapitale (ROE) na poziomie 11,8% – dodaje. Wskaźnik wartości aktywów netto na jedną akcję wyniósł na koniec 2015 roku 18,69 zł i był wyższy od ubiegłorocznego o 13,6%. – To oznacza prawie 95% realizację naszej prognozy na 2015 rok – mówi Prezes Zarządu MCI Capital.

Najwięcej na jednej inwestycji zarobił fundusz MCI.TechVentures, działający na licencji MCI Capital. Zajmuje się on inwestowaniem m.in. w usługi internetowe i telekomunikacyjne, e-commerce, software, FinTech, czy w Internet of Things. Dotychczas wsparł finansowo i merytorycznie w 22 startupy. Wśród nich znajdziemy NaviExpert, Azimo czy TravelPlanet. W 2008 roku zainwestował w czeską spółkę Invia, która działa na rynku e-travel. Rozwijała ją przez lata, a Invia, w ramach konsolidacji rynku, w 2011 roku nabyła od MCI cały pakiet akcji TravelPlanet.

11-krotny zwrot na inwestycji

Przez lata rozwijania czeskiej spółki przyniosła ona 300 milionów złotych przychodu. Choć przynosiła zyski, polski fundusz inwestycyjny z grupy private equity postanowił ją sprzedać. Nabywcą najbardziej opłacalnej inwestycji MCI.TechVentures został fundusz Rockaway Capital. – Sprzedaż Invii przy rekordowych wskaźnikach to nie tylko dowód na skuteczność budowania wartości spółki przez nasz zespół inwestycyjny, ale również potwierdzenie rzetelności wycen aktywów w funduszach MCI – dodał Tomasz Czechowicz. Wycena Invia wyniosła ponad 327 mln złotych.

– Fundusz sprzedał swoje akcje za 56 mln euro tj. ponad 241,5 mln zł, realizując ponad 11-krotny zwrot na inwestycji początkowej oraz 3,5-krotny zwrot na inwestycji secondary (późniejszy wykup pakietu akcji od innych akcjonariuszy) – czytamy w komunikacie. Wraz z funduszem, swoje akcje sprzedali pozostali akcjonariusze: Michal Drozd i Mezzanine Management. Fundusze z Grupy MCI nie tylko sprzedawały spółki, ale także inwestowały w kolejne. Wśród nowych inwestycji znalazły się podmioty z sektora fintech, jak iZettle, Mobiltek czy eCard.

Miliard złotych na startupy

Łącznie na nowe zakupy fundusze MCI wydały ponad 500 mln zł. W przyszłym roku planują wydać na inwestycje w startupy od 450 mln zł do 1 mld zł. Grupa MCI zdradziła też, jak będą wyglądać te plany inwestycyjne. Od dwóch do trzech inwestycji będą dotyczyć MCI.EuroVentures (branża TMT, usługi finansowe i e-commerce), trzy do pięciu ma zrealizować MCI.TechVentures (usługi internetowe i telekomunikacyjne, software), a kolejne 3-5 inwestycji przeprowadzą fundusze MCI.CreditVentures 2.0 oraz Internet Ventures. – W obszarze dezinwestycji MCI planuje wyjścia na poziomie przekraczającym 200 mln zł – czytamy w komunikacie.

Komentarze (0)