Twój projekt nie musi zmieniać świata – mówi Elon Musk. Ważne, by pomagał komukolwiek

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Gdybyś miał 22 lata, jakie pięć problemów świata starałbyś się rozwiązać? – Uważam, że jeśli pracuje się nad czymś przydatnym dla społeczeństwa, to wystarczy. Twój projekt nie musi zmieniać świata – odpowiada Elon Musk, innowator i twórca Tesli. Jak jego zdaniem można budować przyszłość?

Na zdjęciu: Elon Musk, innowator i twórca m.in. Tesla | fot. youtube.com/ycombinator

Zdaniem Elona Muska, nawet aplikacja z branży rozrywki, czy narzędzie do edycji zdjęć może sprawiać komuś radość i ułatwić życie, dlatego i takim projektom kibicuje. Nie muszą one zmieniać świata, jak SpaceX czy Tesla (firmy Elona Muska), ważne, by komuś się przydały i pomogły rozwiązać jakiś problem. Co jednak zrobić, by mieć wpływ na zmieniające się otoczenie? Trzeba się przyłożyć do pracy.

Przeszłość nie jest po naszej stronie

– Ludziom wydaje się, że technologia każdego roku automatycznie staje się coraz lepsza, ale tak nie jest. Rozwija się tylko wtedy, gdy mądrzy ludzie nad nią ostro pracują – mówi Musk. Uważa, że sama technologia niewiele światu pomoże, nie rozwiąże nawet kilku problemów, jeśli ludzie nie będą stale pracować nad jej polepszeniem i wykorzystaniem do nowych celów.

– Przyjrzyjcie się historii cywilizacji. Poznajcie historię starożytnego Egiptu, w którym wznoszono te zachwycające piramidy, ale po czasie po prostu zapomniano, jak się je buduje – mówi Elon Musk. Podaje też przykład starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy budowali bardzo trwałe drogi. – Takich przykładów jest mnóstwo, ale one pokazują, że entropia nie jest po naszej stronie – dodaje.

Musk: Boję się o przyszłość

Elon Musk w rozmowie z redaktorem Y Combinatora powiedział też, że wbrew pozorom czuje strach przed porażką, zanim zabierze się za realizację kolejnego innowacyjnego pomysłu. Boi się, że nie uda się zrealizować planu, ale mimo to robi wszystko, by udało się doprowadzić go do końca. – Są takie rzeczy, które są na tyle ważne, że robisz je pomimo strachu przed porażką – mówi.

Więcej o tym, jak zbudować przyszłość dowiecie się z poniższego wywiadu. Transkrypcję oraz wersję audio znajdziecie pod tym linkiem.