Polski startup w zwycięskiej dziesiątce Startupbootcamp Digital Health Berlin

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Startupbootcamp ogłosił dziesięciu zwycięzców programu akceleracyjnego w zakresie digital health w swoim inkubatorze w Berlinie. Spośród licznych zgłoszeń do udziału w programie wybrano dziesięć projektów. Wśród nich znalazł się polski startup.

fot. materiały prasowe 

Finałowa dziesiątka została wyłoniona spośród 513 startupów zgłoszonych do akceleratora Startupbootcamp Digital Health Berlin. Wśród nich znalazł się krakowski FindAir. Polski zespół zaprezentował unikalny, inteligentny inhalator dla astmatyków, który podczas codziennego użytkowania zbiera dane na temat zażywania leku i stanu zdrowia pacjenta. Ponadto dzięki specjalnie zaprojektowanemu algorytmowi pomaga chorym zapobiegać i przewidywać ataki astmy. 

Astma to choroba która obecnie dotyka ponad 250 mln osób na świecie. Przez ostatnie 50 lat liczba zdiagnozowanych chorych wzrosła o prawie 50% i ciągle rośnie. Rynek inteligentnych inhalatorów z roku na rok gwałtowanie się powiększa. Jego wartość na rok 2024 jest szacowana na 3,5 mld dolarów.

Poza FindAir, wśród wybranych zespołów znalazły się startupy:

  • FetView, Czechy: Aplikacja wpierająca lekarzy w opiece kobiet i płodu poprzez algorytmy analizujące obrazy USG.
  • YuScale, Niemcy: Określa ilość węglowodanów i innych substancji odżywczych w gotowych do spożycia posiłkach, których proporcje są kluczowe dla diabetyków.
  • iRewardHealth, USA: Aplikacja motywująca do zdrowych nawyków żywieniowych poprzez dostosowywanie nagrody do stopnia zaangażowania użytkowników.
  • Memoria, Izrael: Platforma mająca na celu prowadzenie, wspieranie i monitorowanie pacjentów z chorobą Alzheimera podczas wykonywania codziennych czynności.
  • MediLad, Niemcy: Cyfrowy asystent zdrowia (AI), który prezentuje wybrane artykuły na temat zdrowia kobiet i chorób przenoszonych drogą płciową.
  • Paralign, USA: AI śledzące zmiany w zachowaniu i emocjach, bazujące na określonych wzorcach. Pomaga potrzebującym wyrazić uczucia i myśli oraz porozmawiać z innymi o podobnych problemach.
  • Innovitas Vitae, Włochy: Biomarker diagnostyczny do wykrywania chwilowej bezpłodności. Dodatkowo oferuje uzupełnienie składników odżywczych jako skuteczną technikę leczenia żeńskiej niepłodności.
  • Coronect, Niemcy: Specjalne urządzenie medyczne, które w czasie rzeczywistym wysyła kluczowe wskaźniki na temat układu krążenia do chmury umożliwiając dostęp lekarzom do danych w dowolnym momencie.
  • Dermtest, Estonia: Usługa PaaS (Platform as a Service), która pomaga ludziom uzyskać szybką diagnozę większości nowotworowych zmian skórnych w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu.

Wybrane startupy poza wsparciem merytorycznym partnerów i mentorów otrzymają 15 000 euro inwestycji w zamian za 6% udziałów, a także bezpłatną powierzchnię biurową i dostęp do infrastruktury w Rainmaking Loft w centrum Berlina.

Startupbootcamp Digital Health Berlin jest wiodącym akceleratorem skoncentrowanym na innowacjach w technologii medycznej. Program jest bezpośrednio wspierany przez partnerów z branży medycznej m.in. arvato CRM Solutions, Sanofi, Deutsche Apotheker und Ärztebank (apoBank) oraz Philips i Munich Health.