Ludzie startupu: Marek Przystaś

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Nie wiesz, kim inspirować się tworząc swoje przedsięwzięcia? Dopiero zaczynasz przygodę ze startupami i chcesz poznać ludzi, którzy osiągnęli coś w branży? Poznaj sylwetki „Ludzi startupów”. Dzisiaj opisujemy postać Marka Przystasia.

Kim są “Ludzie startupu”?

Choć daleko im od nazywania siebie ludźmi sukcesu, dla początkujących startupowców, a zwłaszcza do takich osób kierujemy ten cykl, ich osiągnięcia świadczą właśnie o sukcesie. Oprócz tego, że prowadzą bardzo ciekawe projekty, chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w wywiadach i podczas wielu wydarzeń. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam sylwetki osób, których przedsięwzięcia dawno przekroczyły próg rentowności i dotarły do areny międzynarodowej.

Mamy nadzieję, że poznanie “Ludzi startupu” przekona Was do zainteresowania się nie tylko osobami odpowiedzialnymi za sukcesy ciekawych startupów, ale i ich sposobami docierania do celu. Zachęcamy też do obserwowania przedsiębiorców m.in. na Facebooku i Twitterze, bo często w mediach społecznościowych dzielą się ciekawymi linkami. Wiele na temat sposobów pracy i zarządzania zespołem dowiecie się z wywiadów, które udzieliły mediom. Postaraliśmy się zebrać te najciekawsze.

Na ich podstawie stworzyliśmy sylwetki “Ludzi startupu”. Skupiliśmy się głównie na projektach, które współtworzyli i ich historii. Pierwszym gościem naszego cyklu jest Marek Przystaś, krakowski przedsiębiorca, który większość czasu poświęca na firmę tworzącą rozwiązania edukacyjne dla dzieci – Duckie Deck. Poznajcie jego historię dołączenia do świata startupów.

Marek Przystaś

Na zdjęciu: (po środku) Marek Przystaś | fot. Piotr Kordyś / bluecherry.pl

Projekty:

1. Ciufcia

Od 2006 roku zaangażowany w rozwój Ciufcia.pl, serwisu internetowego z grami dla dzieci. Projekt powstał za sprawą Rafała Hana (CEO HanBright S.A.) i jego agencji interaktywnej z siedzibą w Krakowie. Firma oprócz zleceń komercyjnych wykonywała także wewnętrzne projekty. Jeden z nich dotyczył właśnie Ciufcia.pl. – Pomysł na serwis pojawił się po natknięciu na olbrzymią wyrwę w polskim internecie, niszę, której nikt wcześniej nie próbował zapełnić. Reakcja była natychmiastowa: tworzymy ciufcia.pl! – mówi Marek Przystaś, krakowski przedsiębiorca.

W firmie zajmował się wtedy tworzeniem zabaw edukacyjnych dla dzieci, jako programista. Po kilku latach zmienił jednak stanowisko i zajął się zarządzaniem zespołem, organizacją jego pracy i wyznaczaniem nowych ścieżek projektu. Po kilkunastu miesiącach pracy nad Ciufcią, Przystaś znajduje inwestora do projektu, dzięki któremu serwis rozwija się jeszcze szybciej. Powstaje więc osobny podmiot zajmujący się rozwijaniem serwisu internetowego z grami dla dzieci, a Ciufcia.pl zaczyna przynosić coraz więcej zysków. Najpierw za pomocą reklam w newsletterach i banerach na stronie, a później m.in. na mikropłatnościach.

2. DuckieDeck

Marek Przystaś, wraz z zespołem tworzącym Ciufcię, postanawia pozostać w tematyce gier edukacyjnych dla dzieci i tym razem stworzyć produkt na światowy rynek. W 2012 roku zakłada Duckie Deck – studio specjalizujące się w wytwarzaniu gier dla najmłodszych użytkowników urządzeń mobilnych. Celem zespołu stojącego za Duckie Deckiem jest wytwarzanie u dzieci tzw. „umiejętności społecznościowych”. – (…) tłumaczymy dlaczego warto dzielić się z innymi, segregować śmieci czy myć zęby – mówił w rozmowie z UseThis. Do lipca 2013 roku produkty spod szyldu Duckie Deck były dostępne za darmo, później zaczęto wprowadzać mikropłatności.

Do tego czasu w Duckie Deck zainwestowało łącznie 1,3 miliona złotych. Pierwszym inwestorem był nieistniejący już Akcelerator Innowacji NOT, który zainwestował w krakowską spółkę 800 tysięcy złotych. Później w projekt zainwestował SATUS Ventures. Z gier edukacyjnych stworzonych pod kierownictwem Marka Przystasia korzysta wtedy około 20 tysięcy użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. – Ta grupa w zupełności wystarcza do przeprowadzania badań i pracy nad ulepszaniem procesu pozyskania użytkownika zarejestrowanego, a później klienta – wspominał Przystaś.

Od listopada 2013 roku, Duckie Deck dostępny jest jako platforma rozrywkowa w kilkudziesięciu restauracjach w Stanach Zjednoczonych. Dzięki nawiązanej współpracy, krakowska firma udostępniła na tabletach gry klientom lokali gastronomicznych, promując swoje rozwiązania, ale też testując je na kolejnych klientach. Na ekranach dotykowych, dzieciaki, które z rodzicami przebywały w McDonald’s mogą spędzać czas właśnie przy polskich grach edukacyjnych. Z gier korzystają też użytkownicy na całym świecie, a dokładniej z ponad 180 krajów.

3. Harimata

Od marca 2013 roku, Marek Przystaś jest też Członkiem Zarządu krakowskiej spółki Harimata (dziś nazywa się Play.Care), zajmującej się rozpoznawaniem i analizą wzorców zachowań dzieci. Na ich podstawie system wyciąga wnioski np. dotyczące symptomów schorzeń czy zaburzeń. CEO Harimata jest Paweł Jarmołkowicz. Jego firma najpierw skupiała się na badaniu emocji użytkowników smartfonów i tabletów. Po kilkunastu miesiącach postanowiła zmienić nieco kierunek i zainteresować się tematyką badania zachowań dzieci. Za pomocą Harimata, rodzice mogą dowiedzieć się, czy ich pociecha wykazuje symptomy autyzmu. 

– 

Projektów i przedsięwzięć, w których Marek Przystać brał/bierze udział jest znacznie więcej. Nie sposób jednak opisać wszystkie inicjatywy. Marek Przystaś współorganizował Startup Weekend Kraków 2012 r., współtworzy też krakowski co-work – Colab. Dużym osiągnięciem dla firmy, którą prowadzi było stworzenie przy współpracy z Kiano tableta spod marki Duckie Deck. Co do statystyk: z gier stworzonych przez Marka skorzystało już ponad 9 milionów dzieci na całym świecie. Dosyć jednak o samych firmach i przedsięwzięciach, w których jest zaangażowany. Poznajmy jego receptę na sukces, czyli to, co doprowadziło do miejsca, w którym teraz się znajduje. 

Co Marek Przystaś określa kluczem do sukcesu przedsięwzięcia? – Dobór właściwych osób, zaufanie im. Wyznaczenie celu, który jest zrozumiały i iteracyjne dążenie do jego osiągnięcia. Recepta prosta. Rzeczywistość jednak często zaskakuje – mówi Marek Przystaś, CEO DuckieDeck.

Wideo:

Wywiady:


1. Najpierw McDonald’s, później telewizja – Duckie Deck (
MamStartup)

2. Polski startup edukacyjny w światowym TOP 6 – CEO Duckie Deck o wrażeniach z SXSWEdu (Antyweb)

3. Jak projektować aplikacje dla dzieci – wywiad z Markiem Przystaś z Duckie Deck (Jestem.mobi)

4. Amerykanie lubią proste rozwiązania (Proseed)

5. Marek Przystaś z Duckie Deck o apkach dla dzieci (Admonkey)

Profile: