5 polskich startupów działających na rynku dronów, które warto obserwować

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Według prognoz, wartość sektora dronów w Polsce może urosnąć do 10 miliardów złotych w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Nic dziwnego więc, że coraz więcej rodzimych spółek zaczyna operować na tym rynku. Oto 5 z nich, które warto znać i śledzić ich rozwój.

Na zdjęciu: Radosław Piesiewicz i Maciej Klemm, współtwórcy APS | fot. materiały prasowe

1. APS

APS z Gdyni rozwija system kontroli lotów. Na początku roku polska spółka nawiązała współpracę z kanadyjską firmą Kongsberg Geospatial, razem z którą ma opracować system rozpoznawania i zarządzania bezpieczeństwem lotów dronami. Trzy miesiąca później APS zostało partnerem PZU, z którym stworzyło pojazd terenowy do wykrywania i neutralizacji dronów. Jego celem jest ochrona zakładów produkcyjnych i lotnisk.

2. BZB UAS

Wrocławski startup opracował autonomicznego drona z głowicą optoelektroniczną, który wykonuje zdjęcia terenu podczas lotu, przesyła je w czasie rzeczywistem na serwer oraz umożliwia wykonanie trójwymiarowych map badanego terenu. Technologię BZB UAS zamierza wykorzystać PGNiG do wykonania zdjęć lotniczych terenu, gdzie później będzie poszukiwany (i w efekcie wydobywany) gaz ziemny i ropa naftowa.

3. AIRLAB-DRONE

Sebastian Rzepa z FLY-LAB opracował system AIRLAB-DRONE do monitorowania zanieczyszczeń powietrza za pomocą dronów. Wystarczy zamontować w statku powietrznym niewielką kostkę, aby ten wykonywał mapowanie zanieczyszczeń. Urządzenie ma być wykorzystywane głównie przez urzędy miast, straż miejską i pożarną oraz przez firmy świadczące usługi pomiarów jakości powietrza z wykorzystaniem dronów.

4. SkyTronic

Polska spółka Sky Tronic rozwiązuje problem niestabilnych lotów realizowanych przez bezzałogowe drony, które przemieszczają się w trudnych warunkach atmosferycznych albo podczas przenoszenia ładunków. Technologia może być wykorzystywana w statkach powietrznych stosowanych przez ratowników górskich i służy publiczne, w tym policję i wojsko.

5. Aerobits

Szczeciński zespół Aerobits opracował antykolizyjny system dla dronów, który pozwala w ciągu pięciu minut wyposażyć platformę bezzałogową w system antykolizyjny. Dzięki łączu telemetrii, operator widzi na na swoim pulpicie odległości dzielące drona od najbliższego załogowego statku powietrznego. Dwa lata temu Aerobits zwyciężyło w polskiej edycji konkursu Galileo Masters.