... ... ...

Airbus Group stworzy dla Richarda Bransona 900 satelitów. Miliarder planuje dostarczać z kosmosu tani internet

Dodane

16-06-2015

Adam Sawicki
Richard Branson planuje dostarczyć tani i szybki internet miliardom ludzi na całym świecie. W tym cel spółka OneWeb, w której rozwój zaangażowany jest przedsiębiorca zleciła koncernowi lotniczo-zbrojeniowemu Airbus Group wykonanie 900 satelitów. To dzięki nim dostęp do sieci ma stać się powszechny.

900 satelitów powstanie w ciągu 4 lat

Należąca m.in. do Richarda Bransona spółka OneWeb oferuje rozwiązania mające zapewnić tani dostęp do internetu. Właściciele firmy planują zagwarantować miliardom ludzi na całym świecie połączenie z siecią w przystępnych cenach. W tym celu zarząd spółki zawarł umowę z europejskim koncernem lotniczo-zbrojeniowym Airbus Group. Na zlecenie OneWeb przedsiębiorstwo produkujące samoloty cywilne i wojskowe pomoże stworzyć biznesmenom wirtualną infrastrukturę w przestrzeni kosmicznej.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

fot. pixabay.com

Kontrakt zawarty między OneWeb i Airbus Group dotyczy wyprodukowania 900 satelitów, które będzie można umieścić na orbicie okołoziemskiej. Termin realizacji zlecenia wydaje się być stosunkowo krótki, bo jak podają oficjalne źródła, Branson wraz z zespołem przewiduje wdrożyć niedrogi system dostępu do internetu w ciągu czterech lat. Zgodnie z planem w 2019 roku większość ludzi na ziemi powinno już korzystać z szybkiej i taniej sieci oferowanej przez spółkę OneWeb.

2 miliardy, żeby dostarczyć tani internet

Realizacja projektu będzie kosztować blisko 2 miliardy dolarów. W przedsięwzięcie zainwestowały m.in. Virgin Group, na czele której stoi Richard Branson oraz firma Qualcomm należąca do Paula Jacobsa, który również znajduje się w zarządzie spółki OneWeb. Jak podaje serwis VentureBeat, przedsiębiorcy pytani o kwotę jaką przeznaczyli na rozwój wirtualnej infrastruktury odmówili podania szczegółów.

Wiadomo natomiast, że dziesięć pierwszych satelitów zostanie wyprodukowanych we Francji, a kolejne modele zostaną wykonane w fabrykach w Stanach Zjednoczonych. Nad postępem prac będzie czuwać spółka należąca do Richarda Bransona Virgin Galactic, która powstała z myślą o stworzeniu technologii umożliwiającej odbycie tanich podróży kosmicznych.

Komentarze (0)