Technologie, które zmieniają polski przemysł. Czym jest uczenie maszynowe?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Internet rzeczy (IoT – Internet of Things) i wszechobecna siatka urządzeń, uczenie maszynowe, czy dedykowane mobilne aplikacje to rozwiązania, po które coraz chętniej sięgają polskie firmy przemysłowe. Do czego je wykorzystują i jak wpływają na optymalizację i poprawę sprawności procesów?

Zdjęcie główne artykułu by pixabay.com

Internet rzeczy zmienia świat urządzeń

Według danych Ericsson Mobility Report, w 2021 r. aż 28 mld różnego typu urządzeń będzie połączonych z siecią, a rozwiązania z zakresu Internetu rzeczy zdominują większość branż przemysłowych na świecie. Zastosowanie technologii z obszaru IoT w przemyśle pozwala inżynierom i kierownikom produkcji na dzielenie się informacjami niezależnie od czasu i miejsca, w którym się znajdują oraz dostarczanie analiz dotyczących produkcji i produktu.

Coraz więcej maszyn stosowanych w przemyśle wytwarza i konsumuje dane. Wszechobecna siatka urządzeń (ang. Device Mesh), na którą składają się m.in. smartfony, tablety, gadżety typu wearable, pozwala na łatwiejsze wyszukiwanie informacji, korzystanie z dedykowanych aplikacji mobilnych czy przekazywanie kluczowych danych operatorom, technikom bądź inspektorom. To z kolei umożliwia sprawniejsze zarządzanie produkcją, logistyką i komunikacją wewnątrz firmy – mówi Adam Gąsiorek, z firmy Transition Technologies.

Uczenie maszynowe optymalizuje pracę przedsiębiorstw

Uczenie maszynowe jest dziedziną ściśle związaną ze sztuczną inteligencją i polega na przewidywaniu trendów, zjawisk i szukaniu wzorców na podstawie analizowanych danych. Coraz częściej jest ono  wykorzystywane również w przemyśle. Dynamicznie rosnąca liczba źródeł danych, a także złożoność informacji powoduje, że ich ręczna klasyfikacja i analiza staje się nieopłacalna. Dzięki uczeniu maszynowemu już dziś jesteśmy w stanie budować stale aktualizujące się modele pracy podzespołów, urządzeń czy nawet całych fabryk by, na przykład, z wyprzedzeniem identyfikować wczesne symptomy awarii i zawczasu je usuwać, bądź przewidywać i optymalizować wydajność linii produkcyjnej – dodaje Adam Gąsiorek.

Aplikacje mobilne, czyli komunikacja, kontrola i monitoring

Dedykowane przedsiębiorstwom przemysłowym aplikacje mobilne, pozwalają na opracowanie bardziej wydajnych i skutecznych narzędzi w zakresie komunikacji na linii człowiek – maszyna, tym samym umożliwiając bieżący monitoring i kontrolę procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Zapewniają także stały dostęp do informacji o procesach produkcyjnych, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość i bezpieczeństwo produkcji.  Umożliwiają również opracowanie nowych sposobów przyswajania przez pracowników wiedzy o procesach produkcyjnych oraz produkcie i  coraz częściej służą jako platforma  oceny efektów pracy oraz szkoleń zawodowych.

Transition Technologies to polska firma informatyczna, która nieprzerwanie od 1991 roku tworzy autorskie systemy informatyczne oraz nowoczesne rozwiązania techniczne dla krajowych i międzynarodowych klientów – na swoim koncie ma m.in. wdrożenia w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie. Firma specjalizuje się w rozwiązaniach dla wybranych sektorów rynku: energetyki, gazownictwa, przemysłu oraz biomedycyny. Firma swoją siedzibę ma w Warszawie, posiada też 7 ośrodków regionalnych w Polsce – w Białymstoku, Ostrowie Wielkopolskim, Łodzi, Kielcach, Koszalinie, Wrocławiu i Lublinie oraz przedstawicielstwo w Niemczech i filię w Stanach Zjednoczonych. Transition Technologies zatrudnia obecnie ponad 700 pracowników – od 2011 ich liczba została podwojona. Firma posiada status Centrum Badawczo Rozwojowego.