Ta budka dla ptaków nagradza mieszkańców darmowym wi-fi. Co muszą zrobić, żeby je dostać?

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Mieszkańcy Amsterdamu mogą zobaczyć na drzewach budki dla ptaków naszpikowane technologią. Oprócz schronienia dla piskląt, budki te mają inną funkcję – nagradzają przechodniów dostępem do darmowego wi-fi. Co muszą zrobić, żeby je dostać? Zadbać o to, by powietrze było czyste.

Na zdjęciu: budka dla ptaków z wifi od TreeWifi | fot. facebook.com/TreeWiFi

Problemy świata

– Tu, w Holandii, dużo słyszy się na temat jakości powietrza, które jest najbardziej zanieczyszczone w Europie –mówi dla citylab Joris Lam, założyciel TreeWiFi. Jego zdaniem problemem w walce ze smogiem i innymi zjawiskami powodującymi zanieczyszczenie powietrza jest to, że go nie widać. Przykładamy się do sprzątania ulic, bo widzimy jak po chodniku walają się śmieci. Dbamy o segregację odpadów po to, by nie zmieszały się i można było łatwiej je zutylizować.

Trudno jednak pokazać społeczeństwu problem, którego istota jest „gołym okiem” niezauważalna. Jors Lam postanowił to zmienić i dlatego skonstruował budki dla ptaków, które dają dostęp do darmowego wi-fi jeśli wykryją, że powietrze wokół nie jest zanieczyszczone. Za każdym razem, gdy ktoś zanieczyści powietrze wokół budki, dostęp do darmowego wi-fi zostanie odcięty. Mieszkańcy muszą więc zadbać nie tylko o swoje zachowanie, ale reagować na zachowania innych.

https://youtu.be/hpM5JmCEAWQ

Bliżej przechodniów

Na pewno plusem takiego rozwiązania jest to, że działa w czasie rzeczywistym. To znaczy, że jest bliżej przechodniów, którzy wiedzą, że oddychają właśnie zanieczyszczonym powietrzem i tak mało dzieli ich od tego, by to zmienić. W TreeWiFi nie chodzi bowiem o rozdawanie darmowego dostępu do internetu bezprzewodowego, ale o edukację mieszkańców. Dzięki zwykłym budkom dla ptaków firma pokazuje, że dbanie o środowisko jest proste.

Poczucie tego, że mamy wpływ na zmianę poziomu zanieczyszcznie powietrza daje też zielony daszek domków dla ptaków, który pokazuje, że powietrze wokół jest dobrej jakości. Im częściej będziemy widzieć, że tak jest, tym dbanie o środowisko wejdzie nam bardziej w nawyk. Im więcej budek będziemy widzieć w mieście, tym częściej będziemy przypominać sobie o problemie zanieczyszczonego środowiska. TreeWiFi to jednak nie tylko budki.

Początki

Firma chce pokazać mieszkańcom, którzy pozyskają dostęp do bezpłatnej sieci wi-fi, jak jeszcze w inny sposób mogą zainteresować się problemami świata. Jednym z pomysłów jest organizacja niedziel wolnych od jeżdżenia samochodem. TreeWiFi na razie jest w fazie testowej i na tę chwilę sprzedaje jedną budkę za 500 euro. Celem firmy jest rozmieszczenie większej liczby budek w centrum Amsterdamu, by pokazać z jakim problemem mają do czynienia jego mieszkańcy.

Zespół od kilku tygodni zbiera pieniądze na rozwój swojego przedsięwzięcia. Na realizację planu potrzebuje 6,5 tys. euro. WIęcej o kampanii crowdfundingowej dowiecie się tutaj.