6 lat z gdańskim STARTEREM

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

W styczniu 6. urodziny świętuje Gdański Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, prowadzony przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, której fundatorem jest Miasto Gdańsk. Kolejny rok to dziesiątki wydarzeń dla 11-tysięcznej społeczności oraz globalne sukcesy firm i osób związanych z Inkubatora.

STARTER, jak całe Miasto Gdańsk, stawia na przedsiębiorczą wolność. Osoby z Polski i całego świata mogą zdobywać wiedzę i rozwijać firmy pod skrzydłami STARTERA, by w przyszłości osiągać zamierzone cele również w skali globalnej.

2017 rok to kolejne sukcesy ze STARTEROWEJ kuźni. dr Poket zdobył I miejsce w unijnej rywalizacji European Health Catapult, pozyskując 50 tys. euro. „Pokeci” rozwijają dyspozytory wydające leki, które sprzedają w Stanach Zjednoczonych, Brazylii czy Szwajcarii.

SentiOne to firma od początku rozwijana w STARTERZE, która obecnie oferuje monitoring Internetu dla ponad 20 krajów. W tym roku SentiOne znalazło się w prestiżowym gronie laureatów rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe. Ranking prezentuje najszybciej rozwijające się firmy na podstawie średniej dynamiki ich wzrostu. Spośród kilkuset zgłoszonych do konkursu firm, do finału dostało się jedynie 19 z Polski.

Bardzo dobrze radzi sobie także gamingowy startup Blue Sunset Games, który we współpracy z gigantem Microsoft wydał grę Animal Rivals na Xbox One. Znajduje się ona w elitarnym gronie 6 tytułów startowych oferowanych graczom przez Microsoft.

Osoby z pomysłami na biznes mają także szansę na rozwój w Clipsterze, przestrzeni rozwijanej przez Inkubator wraz z funduszem Alfabeat. Jest to pierwszy w Polsce coliving, w którym osoby z całego świata mogą zamieszkać i pracować z innymi przedsiębiorcami.

Z gdańskiej przestrzeni skorzystały już osoby z Polski, Mołdawii, USA czy Hiszpanii. W tym roku Clipster otwiera się w szczególności na cyfrowych nomadów, dla których Gdańsk staje się coraz atrakcyjniejszym miastem. Mieszkańcy Clipstera mają szansę na grant w wysokości 20 tys. euro od funduszu Alfabeat. Zamieszkać w Clipsterze można od kwietnia, zapisy są dostępne na stronie: www.clipster.pl.

STARTER jak zawsze stawia także na edukację dzieci i młodzieży, aby przygotować je do podboju przyszłego rynku pracy. W tym celu organizuje z Miastem Gdańsk Lekcje Przedsiębiorczości, w których wzięło udział już ponad 2500 młodych gdańszczan. Wspiera także edukatorów, aby pomóc im w wymagającej pracy z młodzieżą. Nauczyciele spotykają się regularnie na warsztatach Edu Generator i międzynarodowej konferencji BeZee, aby uczyć się, jak wprowadzać nowe technologie, jakże bliskie młodzieży, na lekcjach.

– Od początku istnienia STARTER, przy wsparciu Miasta Gdańska, działa w oparciu o dwa filary: wsparcie pomysłów na biznes i firm oraz edukacja nauczycieli i przyszłych przedsiębiorców. Nasze wydarzenia skierowane są do osób w każdym wieku, niezależnie od doświadczenia czy pochodzenia. Zapraszamy do naszej przestrzeni, tutaj czekają biura, strefy relaksu, liczne okazje do zdobycia wiedzy, i co najważniejsze, grono mentorów, doradców i potencjalnych partnerów, którzy pomogą na każdym etapie przedsiębiorczej drogi – opowiada Tomasz Szymczak – prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Mimo dużej konkurencji na rynku trójmiejskim przestrzeń biurowa STARTERA jest obecnie zapełniona. Jednak wciąż kolejne firmy mogą rekrutować do przestrzeni i zajmować miejsca tych, które pod okiem STARTERA z powodzeniem kończą tzw. etap inkubacji. Miejsce znajdują tutaj startupy (firmy będące max. 3 lata na runku), dla których dostępne są biura w niższych cenach. Z inkubacji obecnie korzysta 28 firm z branż, takich jak: ICT czy kreatywna.

STARTER oferuje także powierzchnię dla firm, które działają na rynku dłużej niż trzy lata. Wynajmowana jest ona na warunkach komercyjnych. Daje to liczne okazje do wymiany doświadczeń pomiędzy startującymi firmami a bardziej doświadczonymi przedsiębiorcami. Coraz częściej także międzynarodowe firmy wybierają biura STARTERA na swoją gdańską siedzibę. Poza biurami, w STARTERZE znajduje się także coworking, który jest szczególnie bliski freelancerom.

Poza budynkiem STARTERA, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości rozwija także HUB Kreatywny. To przestrzeń biurowa na Dolnym Mieście, gdzie na zrewitalizowanych terenach Gdańska swoje siedziby znajdują przedstawiciele branży kreatywnej.

– Kolejne lata działalności STARTERA upłyną pod znakiem zupełnie nowych projektów, skierowanych nie tylko do lokalnego odbiorcy, ale także młodzieży z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Mamy także w planach adaptację kolejnych powierzchni biurowych na Dolnym Mieście. Rok 2018 upłynie również pod znakiem wsparcia w biznesie dla branż kreatywnych – dodaje Tomasz Szymczak – prezes Zarządu Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.