... ... ...

Wystartowała Szkoła Pionierów PFR. Młodzi wizjonerzy pojadą do Cambridge

Dodane

03-09-2018

Mam Startup
Szkoła Pionierów PFR to nowatorski program edukacyjnego Polskiego Funduszu Rozwoju dla młodych, przyszłych przedsiębiorców w branżach nowych technologii. 03.09 odbyła się jej inauguracja.

Na zdjęciu: Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii | fot. materiały prasowe

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Spośród blisko 300 złożonych aplikacji komisja rekrutacyjna wybrała 50 uczestniczek i uczestników, którzy będą rozwijać umiejętności biznesowe pod okiem szkoleniowców podczas trzech tygodni intensywnych warsztatów i tygodniowego pobytu na University of Cambridge. Wybrane osoby reprezentują różne ścieżki zawodowe: od programistów, przez architektów, po naukowców z pierwszymi sukcesami.

– Efektem programu Szkoła Pionierów PFR ma być wzmocnienie kluczowych kompetencji potrzebnych dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. Współpraca z University of Cambridge ma zapewnić transfer wiedzy do Polski, z której skorzystać mogą dynamiczne i przedsiębiorcze osoby – zarówno z dużych polskich miast, jak i z małych ośrodków – mówi Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Dodaje, że droga od pioniera do lidera nie jest łatwa, ale dzięki udziale w Szkole Pionierów PFR, bardziej realna. Jej zdaniem, rolą państwa jest przede wszystkim stworzenie warunków do prowadzenia i rozwoju biznesu. W długim terminie ma służyć wzmocnieniu polskiego ekosystemu innowacji oraz rozwojowi przedsiębiorczości.

Warsztaty, odbywające się w Warszawie, przygotowywane są w oparciu o model zajęć wzorowany na najnowocześniejszych metodach edukacyjnych przez partnerów merytorycznych programu. Wśród nich są duże firmy technologiczne, odnoszące sukcesy start-upy oraz eksperci innowacyjnych sektorów. Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych profesjonalistów, którzy swoją wiedzę czerpią z praktyki. Szkolenia w Cambridge zostały opracowane w zakresie dwóch ścieżek sektorowych – internetu rzeczy i sztucznej inteligencji oraz inteligentnych miast i czystych technologii.

– Edukacja oparta o praktykę i kontakt z przedsiębiorcami, którzy odnieśli sukces jest jednym z najlepszych sposobów kształcenia. Zależy nam, aby Szkoła Pionierów PFR umożliwiła zdobycie najwyższych praktycznych kompetencji biznesowych młodym ludziom w całej Polsce. Dzięki temu mogą rozwinąć się nowe firmy i technologie, które będą jak równy z równym konkurowały na międzynarodowych rynkach. Transfer dobrych praktyk, doświadczeń biznesowych jest kluczowym czynnikiem sukcesu w dzisiejszej gospodarce opartej na wiedzy – mówi Paweł Borys,  prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nadzór nad warstwą merytoryczną programu objęła Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in.: Eliza Kruczkowska – Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, Damian Zapłata – Członek Zarządu ds. Komercyjnych w Allegro oraz Oliwia Kwiatkowska – Partner Zarządzająca TDJ Foundation. Wśród członków Rady znajdują się również uznani na świecie polscy przedstawiciele świata nauki, technologii i startupów.

– Udało nam się zaprosić wybitną grupę praktyków, którzy pozwolą uczestnikom rozwinąć umiejętności z zakresu krytycznego myślenia, trendów przyszłości, wyzwań w wybranych sektorach, cyfrowych narzędzi dla biznesu i rozwiązywania problemów. Osobiście cieszy mnie również zaangażowanie profesora Aleksandra Nawrockiego, który przyleciał do nas z Kalifornii, by opowiedzieć o tym jakie rozpoznaje różnice są w prowadzeniu biznesu w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Profesor jest najwyżej notowanym dyrektorem NASA, byłym trenerem astronautów i jednym z autorów języka programowania Java. Takich wybitnych osób mamy wśród prowadzących więcej – mówi Eliza Kruczkowska.

Szkoła Pionierów PFR odbywa się w uznanych przez społeczność innowatorów lokalizacjach, ze szczególnym uwzględnieniem co-worków, czyli przestrzeni wspólnej pracy. Przez pierwszy tydzień uczestnicy będą szkolić się w budynku mieszczącym warszawską siedzibę Allegro, by w drugim przenieść się do co-worku Startberry, zlokalizowanym na warszawskiej Pradze. W trzecim tygodniu szkolenia będą prowadzone w co-worku HubHub. Uczestnicy odwiedzą także siedzibę PFR oraz szkołę programowania Coder’s Lab.

– W TDJ wierzymy, że droga do sukcesu wiedzie przez edukację. Jest ona jedną z kluczowych wartości określających naszą firmę. Wierzymy, że inwestycje ukierunkowane na edukację i rozwój osobisty są najwyższą wartością dla społeczeństwa. To przekonanie towarzyszyło nam kiedy przed sześcioma laty tworzyliśmy TDJ Foundation, i to samo przekonanie skłoniło nas do zaangażowania się w Szkołę Pionierów – mówi Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ.

Dodaje że Szkoła Pionierów otwiera szansę na zdobycie know-how wynikającego z doświadczeń TDJ w zakresie budowy wartości firm i zarządzania. Filozofia działania TDJ opiera się na formule Smart Money - łączącej środki finansowe z know-how i kompetencjami.

Komentarze (0)