W dniach 7-9 września odbędzie się w Stambule konferencja G20 Young Entrepreneurs’ Alliance, globalny szczyt młodych przedsiębiorców. Turcja przewodniczy w tym roku państwom z grupy G20 i stąd też spotkanie młodych przedsiębiorców odbędzie się właśnie w tym kraju.

Młodych przedsiębiorców z Polski reprezentuje Forum Młodych Przedsiębiorców z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Wyjazd został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Wojciecha Saługę. Urząd Marszałkowski reprezentował będzie Kazimierz Karolczak, członek Zarządu województwa śląskiego. Młodych przedsiębiorców z Polski reprezentuje Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach w składzie: Przemysław Grzywa, Tomasz Zjawiony i Janusz Dramski.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

„Kształt globalnej gospodarki jest dzisiaj jednym z kluczowych elementów określających kierunki prowadzenia polityk wewnętrznych i zewnętrznych każdego państwa na świecie. Tym istotniejsze jest włączanie w te procesy młodych przedsiębiorców. Jestem przekonany, że polska reprezentacja będzie miała istotny wkład w wypracowanie wspólnych wniosków i wniesie do dyskusji wiele ciekawych wątków – mówi Kazimierz Karolczak, członek Zarządu Województwa Śląskiego”.

„Pukamy do drzwi G20 już od kilku lat. Jesteśmy w tej chwili 23. gospodarką świata i niedługo znajdziemy się w grupie najbardziej rozwiniętych państw na świecie z głosem liczącym się w globalnej dyskusji. Jesteśmy gospodarczym i politycznym liderem w Europie środkowo-wschodniej i stąd też nasza obecność na Szczycie w Stambule”, dodaje Tomasz Zjawiony, Wiceprezes RIG w Katowicach.

G20 Young Entrepreneurs’ Alliance (G20 YEA) jest globalną siecią ponad 500 tys. młodych przedsiębiorców, którzy tworzą ponad 10 mln. miejsc pracy i organizacji ich wspierających. W tym roku kilkuset z nich spotyka się w Stambule, tradycyjnie na miesiąc przed spotkaniem G20, w kraju który przewodniczy grupie. Początek tych spotkań datuje się na rok 2009, gdy młodzi przedsiębiorcy spotkali się po raz pierwszy we Włoszech. Kolejne spotkania odbyły się w: Kanadzie, Francji, Meksyku, Rosji i Australii. Każde spotkanie zakończone jest oficjalnym stanowiskiem, które przedstawiane jest liderom G20 oraz globalnym organizacjom i instytucjom podkreślając rolę młodej przedsiębiorczości w budowie gospodarek jutra.

„W Polsce podejmujemy wiele działań skierowanych do młodych przedsiębiorców. Prowadzimy Program „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście”, organizujemy ogólnopolski konkurs Młody Przedsiębiorca Roku, konsultujemy nowe rozwiązania gospodarcze dla Ministerstwa Gospodarki. Opublikowaliśmy w zeszłym roku Manifest Młodych Przedsiębiorców, czyli zbiór 25 rekomendacji, które mają poprawić działanie młodych przedsiębiorców w naszym kraju”, komentuje Janusz Dramski, Przewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców.

Mimo że Polska bierze udział po raz pierwszy w Szczycie, nasza reprezentacja będzie miała okazję zaprezentować polskie doświadczenia. Przemysław Grzywa został zaproszony do udziału w sesji „One of us” i podzieli się polskimi doświadczeniami z kolegami z całego świata.

„Kontynuujemy nasze działania podjęte na wiosnę, gdy po praz pierwszy byłem na spotkaniu grupy B20-G20. O naszej pozycji na arenie międzynarodowej świadczy fakt, że największe spotkanie młodych przedsiębiorców w Europie „EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015, odbędzie się w Polsce już w dniach 12-14 października podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach”, podsumowuje Przemysław Grzywa, szef polskiej delegacji.

Więcej informacji nt. Szczytu i szczegółowy program znajduje się na stronie: http://www.g20yeaturkey.org/en/

Komentarze (0)