1 grudnia w krakowskiej Cricotece odbyła się Gala Finałowa konkursu KICkoff 2015, podczas której wyłoniono najbardziej obiecujące projekty z zakresu energii zrównoważonej. Jest to największy w tej branży konkurs na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Do ścisłego finału pierwszej edycji konkursu KICkoff 2015 zakwalifikowało się osiem nowatorskich projektów z całej Europy, które mają potencjał osiągnięcia sukcesu komercyjnego. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. euro dostał estoński projekt Lainergy oparty na pomyśle stworzenia konwertera napędzanego siłą fal morskich. - Nie dociera do mnie, że wygraliśmy. To pierwsze dofinansowanie, które udało nam się pozyskać w tego typu konkursie. Kraków okazał się być dla nas bardzo szczęśliwy – opowiada Jan Terentjev, współzałożyciel Lainergy.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Na podium projekt z Polski

Drugie miejsce zajęła polska spółka Ekoinwentyka oferująca bioreaktor (KBT – Kompaktowy Bioreaktor Trójfazowy) wykorzystujący proces bioczyszczania gazów, który charakteryzuje się wysokim stopniem energetycznej i ekologicznej efektywności. Nagrodę wywalczył również estoński Smart Load Solutions – rozwiązanie oparte na chmurze, które pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Wszyscy finaliści, także ci spoza podium, mogą zostać zaproszeni do udziału w programie akceleracyjnym KIC InnoEnergy Highway®, gdzie możliwość dofinansowania na rozwój swojego projektu może wynieść nawet 150 tysięcy euro.

Inwestycja w przyszłość

Pierwsza edycja konkursu KICkoff 2015 miała na celu wyłonienie obiecujących, innowacyjnych projektów, które mogą wywrzeć pozytywny wpływ na sektor zrównoważonej energetyki w Europie Środkowo-Wschodniej, którego rozwój może mieć duże znaczenie dla Krakowa. - Mimo że konkurs wystartował w Polsce po raz pierwszy, zgłosiło się do niego wielu młodych startupowców z wysokiej jakości projektami posiadającymi spory potencjał biznesowy. Wszystkie propozycje mogą realnie ukierunkować rozwój zrównoważonej energetyki. Cieszę się, że możemy wspierać młodych innowatorów i ich pomysły. Jestem przekonany, że w przyszłości wszyscy będziemy mogli czerpać korzyści z ich realizacji - podkreśla Rafał Mrówka, prezes KIC InnoEnergy Poland Plus, organizator konkursu.

KIC InnoEnergy – europejska spółka, posiadająca siedzibę także w Krakowie, zajmuje się promowaniem przedsiębiorczości, innowacyjności i edukacji w dziedzinie zrównoważonej energii. Skupia ponad 150 partnerów, wśród których są wiodące polskie i europejskie ośrodki akademickie, centra badawcze i przedsiębiorstwa z sektora energetycznego.

Patronat honorowy nad konkursem KICkoff 2015 objął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

MamStartup objął wydarzenie patronatem medialnym

Komentarze (0)