Galileo Masters czeka na Twoją aplikację

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 trwa Galileo Masters – European Satellite Navigation Competition (ESNC), największy międzynarodowy konkurs na komercyjne użycie nawigacji satelitarnej. W tym roku po raz kolejny poszukiwane są wyjątkowe pomysły i modele biznesowe. Suma nagród wynosi 1 mln euro.

W nowoczesnej, opartej na danych gospodarce, nawigacja satelitarna jest kluczową technologią, która umożliwia stałą i niezawodną lokalizację obiektów. Od 2004 roku ESNC buduje mechanizm pomagający wejść na rynek nowym produktom związanym z nawigacją satelitarną. Każdego roku konkurs prezentuje nowe trendy i ponad 500 pomysłów na biznes. Do tej pory nagrody przyznano dla ponad 270 laureatów, które stanowią ułamek prawie 3500 innowacyjnych koncepcji przedstawionych przez ponad 10 000 uczestników. Dzięki sieci inkubatorów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ESNC odgrywa decydującą rolę w realizacji pomysłów poprzez wspieranie startupów i tworzenia miejsc pracy wysokiej technologii.

„Do konkursu przesyłane są pomysły na wykorzystanie technologii GNSS (ang. Global Navigation Satellite System) w dowolnej dziedzinie nauki, gospodarki czy też życia codziennego. Może to być innowacyjna usługa, produkt albo pomysł na badania naukowe.”- mówi Maciej Mickiewicz, jeden z organizatorów konkursu.

Rynek wzrostu dla GNSS

Drony szybko przekształciły się z nowych obiektów służących do rekreacji do poważnych narzędzi biznesowych. Urządzenia te posługują się sygnałami nawigacji satelitarnej, takimi jak GPS i Galileo, w celu precyzyjnego pozycjonowania i orientacji. Stanowią one zatem obiecujący rynek wzrostu globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS).

Dzisiaj bezzałogowe statki wykorzystywane są w różnych dziedzinach, w tym geodezji i kartografii geograficznej,  w rybołówstwie, budownictwie i mapowaniu rurociągów, zarządzaniu miejskim, leśnictwie, rolnictwie oraz zapobiegają pożarom i katastrofom morskim. Wielkość rynku dronów jest obecnie szacowana na 6,3 mld euro, a na najbliższe dziesięciolecie przewidywany jest stały wzrost. Stanowi to ogromny potencjał, szczególnie dla sektora MŚP i osób rozpoczynających działalność.

Tendencja zwiększonego zainteresowania dronami również odzwierciedliła się w ESNC. W zeszłym roku zwyciężył dron do ratowania życia na morzu, który wyposażony jest w kamery na podczerwień i korzysta z zastosowań europejskiej usługi pozycjonowania EGNOS.

„Mieliśmy naprawdę szalony pomysł, aby zrobić coś wielkiego – a konkretnie zrewolucjonizować usługi poszukiwań ratowniczych” – zdradza Loles Albiol Simó, jeden z twórców projektu POSEIDRON. Więcej o zwycięzcy zeszłorocznej edycji tutaj.

„Jesteśmy przekonani, że drony cywilne mają ogromny potencjał w ESNC – mówi Thorsten Rudolph, inicjator konkursu ESNC. „W tym roku chcemy skupić się jeszcze bardziej na dronach, aby promować fundament wizjonerskich firm, które będą nas otaczać na przyszłym rynku.”

Nagrody przyśpieszą wejście na rynek

Tegoroczni laureaci otrzymają nagrody o łącznej wartości 1 miliona euro i zostaną zaproszeni do tworzonej przez ESNC społeczności. Będą stać także przed szansą nawiązania współpracy z wiodącymi instytucjami i partnerami regionalnymi. Obok gotówki, zwycięskie modele biznesowe będą mogły liczyć na wsparcie techniczne, biznesowe oraz prawne. Jury złożone z międzynarodowych ekspertów ze sfery nauki i przemysłu oceni również finalistów wszystkich regionów, aby wybrać głównego zwycięzcę, który zostanie ujawniony podczas uroczystej Gali Finałowej.

Galileo Masters to konkurs ukierunkowany dla osób i zespołów z przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uczelni wyższych z całego świata. Zainteresowani mogą wziąć udział w konkursie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 r.

Na międzynarodowej i polskiej stronie internetowej dostępne są wszystkie istotne informacje na temat nagród, partnerów i warunków udziału w konkursie. Zapraszamy także do śledzenia facebooka.

MamStartup jest patronem medialnym wydarzenia