Naszymi rozmówcami są: Niklas Östberg oraz Fabian Siegel– dyrektorzy generalni Delivery Hero, niemieckiego inwestora, który wykupił serwis Pizzaportal.pl. Z Niklasem i Fabianem rozmawialiśmy o niemieckiej scenie startupowej, o kupnie PizzaPortal oraz o szeroko pojętej przedsiębiorczości. Zapraszamy!

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Jak rozpoczęła się Wasza przygoda ze startupami?

Niklas Östberg: Jednym z moich pierwszych projektów był AktiePlus. Strona, która analizowała szwedzkie start-upy.

Fabian Siegel: Swój pierwszy startup założyłem w 1996 roku, w Niemczech. Stało się to kiedy trafiłem na amerykański serwis z aukcjami online (onsale.com), z którego niestety nie mogłem skorzystać. Wtedy postanowiłem stworzyć pierwszy dom aukcyjny online w Niemczech – Auktionet.de i zrobiłem to. Jeszcze w tym czasie studiowałem, więc nie zdecydowałem się rozwijać tego projektu. Skupiłem się na skończeniu studiów. Tym bardziej, że w tym czasie wszyscy moi przyjaciele i rodzina mówili mi, że internet nie ma przyszłości.

Niklas, jaka Twoim zdaniem jest przyszłość internetu?

Niklas: Widać teraz wiele inwestycji w aplikacje mobilne. Czy to będzie przyszłość internetu? Zobaczymy.

Które przedsięwzięcie jako pierwsze zaczęło przynosić Wam wpływy?

Niklas: AktiePlus. Strona cieszyła się powodzeniem. Nasz newsletter już po krótkim czasie miał 500 subskrybentów, a stronę odwiedzało ponad tysiąc użytkowników dziennie.

Fabian: Pierwszym takim przedsięwzięciem był portal do dokonywania płatności online - ClickandBuy, który współtworzyłem i który obsługiwałem, jako CTO do 2007 roku. Projekt został sprzedany Deutsche Telekom w 2010 roku.

Fabian, powiedz proszę nam coś więcej na temat niemieckiej sceny startupowej.

Fabian: Berlin jest centrum niemieckich startupów. Znajdziemy tutaj projekty z międzynarodowymi teamami, które mają globalny zasięg od samego początku. Większość pracowników Delivery Hero pochodzi spoza Niemiec, a językiem naszej firmy jest język angielski. W Berlinie istnieją zarówno innowacyjne startupy jak Soundcloud czy Wooga, jak i globalne przedsięwzięcia e-commerce typu Zalando. Poza tymi dużymi graczami istnieją także małe, ciekawe projekty jak Amen, które czynią Berlin jednym z najlepszych miejsc do założenia własnej działalności.

Niklas, jak Berlin wspiera lokalną przedsiębiorczość?

Niklas: W Berlinie mieszkam od niedawna. Berlin to obok Londynu i Sztokholmu największa „wylęgarnia” start-upów. Organizowanych jest tu wiele przedsięwzięć mających ułatwić życie start-upowcom. Nie mam jednak pojęcia, czy są one finansowane przez miasto, czy są to przedsięwzięcia prywatne.

Czy w Niemczech jest trudno zebrać pieniądze, które umożliwią sfinansowanie startupu?

Fabian: Dobrze dobrany team z dobrym pomysłem zdobędzie pieniądze wszędzie.

Jaka jest główna różnica pomiędzy europejskimi i amerykańskimi startupami?

Fabian: Z reguły amerykańskie startupy różnią się od europejskich sposobem finansowania. Tam projekty typu Angel Money są nadal możliwe. W Europie od początku wdrażania przedsięwzięcia ważny jest inwestor, który pomaga rozwinąć pomysł.

Niklas: Zgadzam się z Fabianem. Poza tym w Stanach powstaje więcej portali społecznościowych niż w Europie, która skupia się bardziej na rozwiązaniach technologicznych.

Znacie jakieś polskie startupy? Poza PizzaPortal oczywiście.

Niklas: Niestety nie.

Fabian: Niestety jeszcze nie słyszeliśmy w Berlinie o żadnych polskich startupach.

Dlaczego zdecydowaliście się wykupić PizzaPortal?

Fabian: PizzaPortal ma znakomitą pozycję na polskim rynku. Poza tym polski rynek jest bardzo dynamiczny i duży w porównaniu z innymi europejskimi rynkami internetowymi. To nam się podoba.

Waszym celem jest bycie numerem jeden na świecie. Czego jeszcze potrzebujecie, aby tego dokonać?

Niklas: Chcemy przede wszystkim przekonać ludzi, że łatwiej jest zamawiać jedzenie online. Naszym celem jest dostarczanie naszym użytkownikom smacznego jedzenia. Wierzymy, że przekonamy coraz więcej osób do tego, że warto korzystać z naszych usług.

Jakie są obecne statystyki PizzaPortal? Ile razy użytkownicy zamówili jedzenie przez Wasz serwis?

Niklas: W swojej ofercie Pizzaportal.pl ma ponad 2 tysiące restauracji w 287 miastach, co generuje duży ruch na stronie. Tym samym widzimy, że coraz więcej osób w Polsce decyduje się na zamawianie jedzenia przez internet.

Jak wielu użytkowników zamówiło jedzenie przez Wasze aplikacje mobilne?

Niklas: Nie możemy podać takich danych.

Fabian, od kilku lat jesteśmy świadkami dyskusji o “bańce internetowej”. Jaka jest twoje zdanie na ten temat?

Fabian: Ja nie widzę żadnej bańki. Widzę wiele dojrzałych, szybko rosnących biznesów internetowych, które generują zyski.

Jak postrzegasz role startupów w światowej gospodarce?

Fabian: Startupy wprowadzają innowacje, tworzą miejsca pracy i majątek. Startupy polepszają nasze społeczeństwa.

Niklas, czy Twoim zdaniem lepiej od razu startować na globalnym rynku czy najpierw zdobyć ten rodzimy a dopiero później ruszyć globalnie?

Niklas: Nie ma na to reguły. Każda firma zależnie od rynku musi opracować swoją własną strategię.

Na koniec, co byście poradzili osobom, które chcą stworzyć swój własny startup?

Niklas: Przede wszystkim życzę im pomysłu oraz wiary w to, że jest on dobry. Reszta to ciężka praca.

Fabian: Niech szukają pomocy i wsparcia w miejscach, gdzie powstały już inne startupy. Pieniądze i inwestorów cechuje lenistwo. Są tam, gdzie widzą, że coś się dzieje. Oprócz tego poza pomysłem trzeba mieć plan uwzględniający momenty przełomowe, którym trzeba będzie stawić czoła.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (0)