testuj.pl – pogromcy bÅ‚Ä™dów!

Dodane:

Marcin Małecki, MamStartup Marcin Małecki

Udostępnij:

Serwis testuj.pl to pierwsza polska, crowdsourcingowa platforma testerów oprogramowania. Jak działa? Jakie ma zalety? Kto może z niej skorzystać? Na nasze pytania odpowiada Damian Szczurek, pomysłodawca i właściciel testuj.pl.

Serwis testuj.pl to pierwsza polska, crowdsourcingowa platforma testerów oprogramowania. Jak działa? Jakie ma zalety? Kto może z niej skorzystać? Na nasze pytania odpowiada Damian Szczurek, pomysłodawca i właściciel testuj.pl.

Czym jest testuj.pl i jak działa?

Testuj.pl to miejsce, w którym firmy tworzące oprogramowanie mogą zlecić testy swoich aplikacji nawet kilkuset testerom. Mówiąc oprogramowanie mam na myśli nie tylko programy instalowane na komputerze, ale także serwisy internetowe, webaplikacje, gry i aplikacje na urządzenia mobilne.

Zasady dziaÅ‚ania sÄ… bardzo proste – firma deklaruje, jaki ma budżet na testy oraz stawki za bÅ‚Ä™dy (a stawki mogÄ… być różne w zależnoÅ›ci od rodzajów bÅ‚Ä™dów). NastÄ™pnie zaprasza testerów do testowania. Ci zgÅ‚aszajÄ… bÅ‚Ä™dy do naszego wewnÄ™trznego bugtrackera, a na koÅ„cu klient musi zweryfikować zgÅ‚oszenia i zaakceptować te, które sÄ… faktycznie bÅ‚Ä™dami i odrzucić te, które bÅ‚Ä™dami nie sÄ… lub zostaÅ‚y zgÅ‚oszone wiÄ™cej niż jeden raz.

Kto stoi za testuj.pl? Jak narodził się pomysł?

Jako wÅ‚aÅ›ciciel outsourcingowej firmy Intest wielokrotnie odbieraÅ‚em telefony i maile od firm, które potrzebowaÅ‚y „na już” grupÄ™ kilku lub kilkunastu testerów do przetestowania jednego projektu. OczywiÅ›cie nie dysponowaÅ‚em takimi zasobami i musiaÅ‚em odsyÅ‚ać klientów z kwitkiem. PatrzÄ…c również na sukces serwisu uTest.com i na listÄ™ ich klientów uznaÅ‚em, że warto taki pomysÅ‚ zrealizować na rynku polskim.

Od uTest.com różnimy siÄ™ tym, że nie ma u nas żadnych staÅ‚ych opÅ‚at abonamentowych lub opÅ‚at za możliwość korzystania z serwisu. U nas najważniejsze sÄ… efekty – znalezione bÅ‚Ä™dy i tylko za nie klient ponosi koszt. Jest to moim zdaniem najbardziej uczciwe i najkorzystniejsze rozwiÄ…zanie.

Serwis wymyśliłem ja, a za oprogramowanie odpowiedzialna jest zaprzyjaźniona firma programistyczna MSerwis.

Kto może być klientem testuj.pl?

Z usÅ‚ug naszych testerów może skorzystać każda firma produkujÄ…ca oprogramowanie, ale także firmy zamawiajÄ…ce np. serwisy internetowe u zewnÄ™trznych wykonawców, chcÄ…ce sprawdzić czy to, za co zapÅ‚acili speÅ‚nia ich wymagania i czy serwis – mówiÄ…c kolokwialnie – nie „wysypuje” siÄ™ w najważniejszych miejscach.

Wśród naszych klientów mamy także kilka startupów, serwisów, które nie są jeszcze ogólnodostępne w sieci. Szczególnie tacy klienci chwalą sobie możliwości, jakie daje im testuj.pl. W ciągu kilku dni otrzymują sporą ilość błędów do poprawy oraz sugestii dotyczących np. użyteczności czy poprawy bezpieczeństwa aplikacji. Niskim kosztem mogą szybko polepszyć jakość swoich serwisów, a gdyby nie pomoc naszych testerów, wyłapanie i poprawa bugów ciągnęły by się miesiącami, co znacznie zwiększyło by koszty.

JakÄ… konkurencjÄ™ ma obecnie testuj.pl?

Jeżeli chodzi o konkurencję, to nie zauważyłem takowej w Polsce ani nawet w Europie.

Jaki jest model biznesowy testuj.pl?

Zarabiamy na prowizji od zgÅ‚aszanych bÅ‚Ä™dów, ale wiÄ™kszość zysku i tak „idzie” do testerów. Ostatnio wprowadziliÅ›my także usÅ‚ugÄ™ Koordynatora Testów, skierowanÄ… do firm, które nie do koÅ„ca wiedzÄ…, jak podejść do tematu. Nie znajÄ… siÄ™ na testach albo nie majÄ… na to czasu. Krótko mówiÄ…c, bierzemy na siebie caÅ‚Ä… pracÄ™ zwiÄ…zanÄ… z przygotowaniem cyklu testowego, zaproszeniem testerów oraz wstÄ™pnÄ… weryfikacjÄ… zgÅ‚oszeÅ„. Klient dostaje na koÅ„cu raport z listÄ… bÅ‚Ä™dów.

Jak wysoka jest prowizja pobierana od testerów? Jakie kwoty udaje się uzbierać najlepszym, najaktywniejszym testerom?

Do testerów trafia 70% wartości zgłoszonych błędów, reszta zostaje w testuj.pl.

Jest kilku testerów, którzy zarobili już po kilkaset złotych, natomiast najlepszy (specjalizuje się w testach bezpieczeństwa serwisów internetowych i jest w tym mistrzem) zainkasował do tej pory ponad 1200 zł. Jest też spora grupa, która nie osiągnęła progu 100 zł do wypłaty.

Ilu testerów działa w ramach testuj.pl?

Aktualnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 800 testerów, chociaż nie wszyscy mieli jeszcze okazję uczestniczyć w testach. Wynika to z tego, że przeważnie do testów zapraszanych jest kilkudziesięciu testerów. Najczęściej są to ci, którzy zarejestrowali się u nas najwcześniej.

Kim są testerzy? Czy są oni np. jakoś klasyfikowani według swoich umiejętności lub wiedzy?

Rejestracja w serwisie jest otwarta dla każdego, wiÄ™c testerem może zostać każdy – osoba zajmujÄ…ca siÄ™ tym zawodowo jak i „amator”, który chciaÅ‚by spróbować swoich siÅ‚ w tym fachu.

Od początku powstania testuj.pl staraliśmy się promować w miejscach, gdzie mogliśmy pozyskać zawodowych testerów. Byliśmy obecni na konferencji Testwarez w zeszłym roku, promowaliśmy się na testerskiej grupie w GoldenLine i na forach branżowych. Zatem znaczna część zarejestrowanych użytkowników to osoby, które zajmują się testowaniem na co dzień. Testerzy zdobywają też rangę w zależności od swojej skuteczności w znajdywaniu błędów.

Natomiast uważam, że dopóki klient płaci tylko za faktycznie znalezione błędy, nie jest istotne czy znalazł go student geografii czy doktor fizyki 🙂

Ile aplikacji udało się przetestować od momentu startu serwisu? Ile jest testowanych miesięcznie?

PrzetestowaliÅ›my okoÅ‚o dziesiÄ™ciu projektów. Wydaje siÄ™ to niewiele, ale dla mnie najważniejsze jest to, że wiÄ™kszość z firm, które u nas testowaÅ‚y nie poprzestaÅ‚y na jednorazowym cyklu testowym. Byli na tyle zadowoleni z efektów, że powtarzajÄ… testy cyklicznie, widzÄ…c, jak wiele mogÄ… zyskać korzystajÄ…c z naszych usÅ‚ug. SÄ… też tacy, którzy testujÄ… etapami po wprowadzaniu nowych funkcjonalnoÅ›ci, bÄ…dź dzielÄ…c cykle na poszczególne rodzaje testów – bezpieczeÅ„stwa, potem funkcjonalne i użytecznoÅ›ci.

W testuj.pl jest zarejestrowanych także kilkudziesięciu klientów i z rozmów z nimi wiem, że projekty, które będą chcieli u nas testować są jeszcze na etapie produkcji, nie nadającym się do przekazania aplikacji do testów zewnętrznych. Na pewno z czasem projektów będzie więcej.

ProwadziÅ‚em też rozmowy z kilkoma dużymi polskimi portalami i ludzie odpowiedzialni tam za projekty byli entuzjastycznie nastawieni na testy w testuj.pl. Jednak – nie wiedzieć czemu – osoby decyzyjne (jak mnie informowano) blokowaÅ‚y współpracÄ™. Å»aÅ‚ujÄ™ tego, bo jestem przekonany, że ci klienci nie byliby rozczarowani – wrÄ™cz przeciwnie.

Co było największą trudnością związaną ze startem testuj.pl?

Największym wyzwaniem było dobre zaprojektowanie serwisu, wymyślenie procesu zgłaszania i weryfikowania błędów oraz cały system finansowy, czyli przekazywania wynagrodzeń testerom.

Pewną przeszkodą dla niektórych klientów jest sprawa poufności, ale i z tym się uporamy, bowiem już mamy przygotowane umowy NDA dla testerów i klientów, tak aby firmy uzależniające korzystanie z naszych usług od takich właśnie umów, mogły bez ryzyka przekazywać nam aplikacje do testowania.

Testuj.pl promuje na swojej stronie szkolenia. Intest oferuje bardziej klasyczny model testowania. Jaką częścią biznesu jest więc tak naprawdę testuj.pl i usługa proponowana poprzez serwis? Czy może ona w przyszłości stanowić główne źródło dochodów dla twórców tego projektu? A może już stanowi?

Szkolenia, które są oferowane na testuj.pl przeprowadza zaprzyjaźniona firma, która się w tym specjalizuje, sami nie prowadzimy szkoleń.

Intest prawie caÅ‚Ä… swojÄ… energiÄ™ poÅ›wiÄ™ca w rozwój testuj.pl i promocjÄ™ crowdsourcingu testów, jako doskonaÅ‚ej alternatywy i uzupeÅ‚nienia testów oprogramowania wÅ›ród firm software’owych. Mam nadziejÄ™, że serwis rozwinie siÄ™ na tyle, że faktycznie bÄ™dzie stanowić główne źródÅ‚o dochodów. WierzÄ™ w to bardzo.

Może są jakieś ciekawostki lub rekordy związane z dotychczasowym testami wykonanymi przez testuj.pl? 🙂

Ciekawostką może być konkurs, który jakiś czas temu ogłosiliśmy wśród testerów. Jego celem było szukanie błędów w popularnych polskich serwisach i portalach. Okazuje się, że nawet w największych portalach kryje się sporo błędów, głównie użyteczności i funkcjonalnych. Niebawem przygotujemy raport z tego projektu i być może opublikujemy najciekawsze błędy, jakie udało się znaleźć naszym testerom.

Jakie sÄ… dalsze plany zwiÄ…zane z rozwojem projektu?

Mam kilka pomysłów, które chciałbym wdrożyć. Niektóre z nich to całkiem nowe funkcjonalności i dodatkowe usługi dla klientów. Nie chciałbym teraz wszystkiego zdradzać.

Natomiast mogÄ™ powiedzieć, że moim celem do koÅ„ca tego roku jest wyjÅ›cie z usÅ‚ugÄ… na rynek globalny. Po zebranym doÅ›wiadczeniu na polskim rynku i doszlifowanym serwisem bÄ™dzie Å‚atwiej, zdajÄ™ sobie jednak sprawÄ™, że bÄ™dzie to ogromne wyzwanie… ale lubiÄ™ wyzwania 🙂