Zainwestowaliśmy blisko 50 milionów zł w 6 startupów. Podsumowanie roku EEC Ventures

Dodane: 13.12.2021

Roman Groński

Udostępnij:

Fundusze EEC Magenta zaczęły działalność operacyjną w marcu 2019. Na koniec 2020 roku miały na koncie już 6 inwestycji. W 2021 podwoiliśmy liczbę spółek w portfelu inwestując ponad 49 milionów złotych. Aktualnie łączna wartość inwestycji dokonanych z funduszy EEC Magenta w dwanaście spółek portfelowych to prawie 90 milionów złotych.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Inwestycje bieżącego roku

W pierwszej połowie roku do portfela EEC Magenta dołączyły dwa marketplace’y: DBR77 i Waste24. Dla obu startupów nasza inwestycja była rundą seed. DBR77 rozwija pierwszą na świecie platformę robotów, łączącą inwestorów (firmy produkcyjne) z integratorami, czyli firmami wdrażającymi roboty przemysłowe. Na platformie DBR77.com inwestor projektuje linię produkcyjną, porównuje oferty jej wykonania i realizuje zamówienie. W ten sposób DBR77 ułatwia przedsiębiorcom  zrobotyzowanie swojej produkcji. Obecnie gęstość robotyzacji w Polsce jest jedną z najniższych w UE – tylko 46 robotów na 10 000 zatrudnionych. Dla porównania wskaźnik ten wynosi 147 dla Czech, 169 dla Słowacji i 364 w przypadku Niemiec. Misją spółki jest zbudowanie społeczności, w której konkurencja zamienia się we współpracę.

Waste24 to startup cyfryzujący gospodarkę odpadami. Firma posiada dwa główne produkty:  system obsługi gospodarki komunalnej Waste24.net przeznaczony dla firm wywozowych oraz marketplace Śmieci.eu pozwalający na wygodny dostęp do szerokiej gamy usług komunalnych. Portal smieci.eu, łączy firmy wykonawcze działające w sektorze budowlanym z firmami wywozowymi, a także firmami wynajmującymi kontenery na odpady, przenośne sanitariaty i ogrodzenia. Firma rozszerza ofertę o nowe artykuły potrzebne na budowach i standaryzuje sposób ich zamawiania. Spółka pełni rolę pośrednika. Za pomocą aplikacji bądź portalu internetowego klient może w jednym miejscu zamówić to, co kiedyś musiał zamawiać oddzielnie u różnych dostawców. Waste24 dociera ze swoją ofertą zarówno do klientów indywidualnych, jak i dużych przedsiębiorstw.

W drugiej połowie roku dokonaliśmy trzech inwestycji w spółki w fazie growth: Lektę, GeoFusioni Glopack oraz jedną w spółkę Closer w fazie seed. Lekta rozwija własną technologię natural language processing, która plasuje ich w światowej czołówce w tej dziedzinie. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych technologia Lekty pozwala na prowadzenie rozmowy w naturalny sposób, a nie według narzuconego schematu. Skuteczność Lekty została potwierdzona poprzez realizację projektów, między innymi, dla Orange, T-Mobile, mBanku, ING i PKP Intercity. W synergii z Lektą działa Closer. Jest to konwersacyjna platforma sprzedażowa, która pozwala na wielokanałowy kontakt z klientami i zachowanie ciągłości komunikacji w dialogu asynchronicznym. Obsługa klienta może być dodatkowo zautomatyzowana poprzez integrację silnika NLPLekty.

Kolejną naszą inwestycją była Grupa GeoFusion. Spółka zajmuje się oczyszczaniem dna morskiego z niewybuchów i broni chemicznej, co jest niezbędnym etapem przygotowań do budowy morskich farm wiatrowych. Utylizacja wydobytej broni następuje z użyciem autorskiej technologii opracowanej przez zespół GeoFusion. Spółka realizowała już kontrakty dla najbardziej wymagających, polskich i zagranicznych klientów z branży energetycznej i infrastrukturalnej. Grupa GeoFusion już jest liderem na polskim rynku saperskim, a w przyszłości zamierza rozwijać działalność globalnie.

Ostatnią inwestycją EEC przeprowadzoną w tym roku jest Glopack, który otrzymał ponad 15 milionów złotych. Glopack opracował i opatentował innowacyjną folię stretch, która będąc trzykrotnie cieńsza od standardowej, ma wytrzymałość porównywalną z najmocniejszymi foliami konkurencyjnych firm. Pozwala w ten sposób znacząco zmniejszyć zużycie plastiku w logistyce, za co spółka otrzymała już kilka prestiżowych nagród i wyróżnień. Glopack produkuje folię korzystając częściowo z materiałów z recyklingu, co jest dodatkowym atutem ich produktu. Lubelska firma jest także członkiem Polskiego Paktu Plastikowego, którego ideą jest współpraca na rzecz utworzenia zamkniętego obiegu plastiku.

Kolejne rundy w naszych spółkach portfelowych

W 2021 roku PGNiG Ventures zainwestował 4 mln złotych w ICsec – spółkę rozwijającą system cyberbezpieczeństwa dla sieci przemysłowych. ICsec jest w portfelu inwestycyjnym EEC od 20 miesięcy. Inwestycja PGNiG Ventures wspiera dalszy rozwój produktu i jego komercjalizację oraz jest potwierdzeniem trafności naszej decyzji o inwestycji w spółkę ICsec na wczesnym etapie działalności. Kolejne rundy inwestycyjne są kluczowe w sektorze deeptech i świadczą o coraz większej dojrzałości polskiego rynku VC.

Kolejną rundę finansowania zebrał także ChallengeRocket – wrocławski startup oferuje platformę do rekrutacji programistów i analityków biznesowych. ChallengeRocket jest jedną z naszych pierwszych inwestycji. W tym roku zainwestowała w niego japońska firma MyNavi, która działa w branży HR. Inwestycja ta otwiera możliwość współpracy przy wejściu ChallengeRocket na rynki azjatyckie.

EEC Ventures zarządza funduszami EEC Magenta Starter i EEC Magenta CVC o łącznej kapitalizacji 210 milionów złotych,  z których inwestuje w startupy w obszarze czystych technologii, energetyki i cyfryzacji przemysłu. Ticket inwestycyjny wynosi od 1 mln do 26 mln złotych, dzięki czemu możliwe jest wsparcie firm na różnym etapie rozwoju.  Inwestorem korporacyjnym w funduszach EEC Magenta jest TAURON Polska Energia.