Jak skutecznie wykorzystać potencjał telemedycyny w polskim systemie zdrowia?

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Telemedycyna to przełomowe narzędzie w opiece zdrowotnej. Umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb pacjentów oraz daje możliwość realnego zmniejszenia kosztów ich opieki i leczenia. Aby przybliżyć ten temat, Telemedyczna Grupa Robocza przygotowała raport poświęcony rozwojowi telemedycyny w Polsce.

fot. unsplash.com

Chociaż telemedycyna może wydawać się inną postacią doktora Google’a, to z całą pewnością nim nie jest. Po drugiej stronie zawsze czuwa specjalista, który pomoże pacjentowi. Współczesne rozwiązania telemedyczne oferują realne możliwości wzrostu jakości opieki zdrowotnej dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, którym zdalnie towarzyszyć będzie personel medyczny. W końcu telemedycyna nie ma na celu zastąpienia profesjonalisty, lecz jedynie danie mu dodatkowych narzędzi do sprawowania skuteczniejszej opieki medycznej.

Potencjał tego rozwiązania dostrzegają nie tylko lekarze i pacjenci, ale został on zauważony również przez resort zdrowia. Raport jest zapowiedzią strategii e-zdrowia, która zostanie wdrożona w latach 2018–2022.

Raport „Jak skutecznie wykorzystać potencjał telemedycyny w polskim systemie zdrowia?“ jest dostępny online obejmuje zarówno aspekty prawne, administracyjne i organizacyjne oraz zarysowuje potencjał polskiej branży telemedycznej.

Autorem raportu jest Telemedyczna Grupa Robocza, której członkiem jest m.in. Telemedico. Została ona powołana w czerwcu 2015 roku w celu wypracowywania standardów i wspólnego stanowiska dotyczącego rozwoju telemedycny w Polsce. Grupa zrzesza dostawców usług IT, świadczeniodawców, producentów wyrobów medycznych oraz ekspertów prawno-medycznych. Wspólnie chcą oni znieść bariery prawne dla telemedycyny w Polsce, a także budować świadomość społeczeństwa oraz podmiotów publicznych w zakresie możliwości płynących ze stosowania rozwiązań telemedycznych w ochronie zdrowia.