Słuchanie muzyki odpręża. Od stresu uwalniają też różne płyny, takie jak napar z melisy czy herbata z miodem. W ostateczności z pomocą przychodzą leki i suplementy diety. Jakie sposoby na walkę ze stresem stosują polscy startupowcy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Życie przedsiębiorcy jest pełne stresu. Spotkania z klientami, czy partnerami oraz podejmowanie decyzji może wywoływać u nich bóle głowy, czy nudności. Każdy organizm na stres reaguje inaczej. Na szczęście jest wiele przydatnych sposobów na walkę ze stresem.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Pozbądź się negatywnych emocji

Tomasz Plata, współtwórca i partner w projektach Autenti, Buku i Carsi zdradza, że wbrew pozorom, od kiedy stał się przedsiębiorcą znacznie rzadziej stresuje się niż wcześniej, pracując w korporacjach. - Za radą mojego mentora, Briana Tracy, definiuję stres jako lęk przed zmianą lub porażką, która mogłaby naruszyć moją strefę komfortu. A ponieważ permanentnie chcę takiej zmiany w swoim życiu, „polubiłem się” więc ze stresem i zaakceptowałem fakt, że czasem się pojawia - mówi. Z takim stresem nie walczy, a czyni z niego motywatora. Jak walczy ze stresem?

- Jeśli mam mało czasu, pomaga mi wizualizacja i medytacja. Krótka, trwająca choćby kwadrans, można ją praktykować wszędzie, w metrze, w sali konferencyjnej, w samochodzie - przekonuje. Tomasz Plata najczęściej łączy ją z muzyką. Co ciekawe, do odstresowania się słucha muzyki dynamicznej, a nie spokojnej. Jeśli dysponuje wolną godziną i ma do tego warunki, wybiera sport. - Nic mnie lepiej nie odstresowywuje niż rower czy trening na korcie tenisowym - mówi. Dodaje, że najczęściej stres to efekt negatywnych ludzi i emocji, jakie nas otaczają. - Jeśli masz taki komfort, iż możesz pozbyć się tych pierwszych – uczyń to bez wahania - doradza.

Akceptacja i odreagowanie

Kasia Nowak, CFO UsabilityTools, na walkę ze stresem na poziomie racjonalnym poleca akceptację. - Mam świadomość, że stres jest nieodłączną częścią życia i pojawia się szczególnie wtedy, gdy z naszym działaniem wiąże się odpowiedzialność i jeśli stawiam przed sobą coraz trudniejsze zadania, muszę się z nim liczyć - mówi. Dodaje, że na poziomie emocjonalnym na zwalczenie stresu pomagają klasyczne metody, czyli "odreagowanie". - Dobry, ciężki trening jeszcze nigdy mnie pod tym względem nie zawiódł - przekonuje Nowak.

Nie ma jednak jeszcze wypracowanych sposobów na wszystkie rodzaje stresu. Jednym z takich rodzai jest stres związany z wystąpieniami publicznymi. - Strach przed oceną publiczności działa na mnie paraliżująco i jeszcze nie nauczyłam się nad nim całkowicie panować. Staram się go oswoić i korzystać z każdej możliwości wystąpienia. Za każdym razem jest lepiej i wiem, że przyjdzie dzień kiedy będę się czuła w takich sytuacjach jak ryba w wodzie - mówi Kasia Nowak. Więcej doświadczenia w walce ze stresem ma za to Patryk Szymczak, CEO Cloud Your Car.

Poukładaj wewnętrzną grę

- Przez ostatni rok dużo eksperymentowałem w obszarze związanym ze stresem i dziś rozumiem, że fizyczność ciała mocno łączy się z warstwą mentalną, duchową i emocjonalną - mówi Szymczak. Przekonuje, że stres dotyczy wymienionych obszarów i musimy jednocześnie dbać o każdy z nich. Jeśli chodzi o fizyczne zwalczanie stresu, poleca sporty indywidualne. Sam uprawia gimnastykę z elementami crossfitu i łucznictwo bojowe. Do tego bardzo dużo spaceruje, wykorzystując ten czas na słuchanie książek. Jest też na diecie niskowęglowodanowej, sam gotuje wszystkie swoje posiłki.

- Odstawiłem też ciężki alkohol, piwo i trzymam się z dala od twardych narkotyków - mówi Patryk Szymczak. Od strony mentalnej, poukładał swoją wewnętrzną grę. - Znam przyczyny dużej części moich lęków, pozbyłem się wielu utrudniających życie przekonań, wybrałem siebie. Aspekt duchowy załatwiam w ten sposób, że medytuję 15 minut rano i potem przechodzę przez modlitwę, którą sam dla siebie zaprojektowałem - przekonuje. Przeplata też elementy medytacji w rutynowych codziennych działaniach, jak gotowanie czy kąpiel.

Pozytywni i pełni energii

Trudno było znaleźć najlepszą receptę na stres, bo każdemu pomoże coś innego. Tomasz Plata, współtwórca Autenti, Buku i Carsi, przekonuje jednak, że zawsze wokół siebie możemy znaleźć pozytywne osoby, które dzielić będą nasze pasje i przekonania. - Rozmawiaj z nimi dużo, a także nieustannie rozwijaj się sięgając po kolejne biznesowe lektury czy życiowe przewodniki - mówi. Zaraz dodaje, że to najlepsza recepta na stres, a także solidna porcja wiedzy i energii na przyszłość, która przyniesie widoczne efekty już po kilku pierwszych tygodniach. - Możecie mi wierzyć. Doświadczyłem tego na własnej skórze - przekonuje Tomasz Plata.

Komentarze (0)