Jak „uszczęśliwić” pracownika? Kilka sposobów na motywację

Dodane:

Dominika Hofman Dominika Hofman

Udostępnij:

Szczęśliwi pracownicy są bardziej produktywni, zaangażowani w zadania, lojalni wobec pracodawcy czy też wzmacniający dobry wizerunek firmy na coraz to bardziej konkurencyjnym rynku. W teorii wydaje się proste, jednak w praktyce większość firm nadal nie wie, jak uszczęśliwić swoich ludzi.

Kierunek

Na szczęście widać światełko w tunelu i coraz częściej słyszy się o firmach i organizacjach, które potrafią zbudować silne i zmotywowane do pracy zespoły pełne zapału i zaangażowania. Niestety częściej widać tę tendencję za granicą niż w naszym kraju. Współpracując z międzynarodowymi Klientami zdecydowanie łatwiej ustala się priorytety projektów rozwojowych czy szkoleń. Zazwyczaj zarząd chce zadbać o swoich pracowników i sprawić by czerpali oni satysfakcję z wykonywanej pracy – bo wie jakie to ciągnie za sobą konsekwencje. A te mogą być krytyczne dla biznesu.

W Polsce jednak musimy jeszcze dopracować kwestię motywowania. Cały czas najczęściej spotykanym sposobem wzmacniania motywacji są pakiety benefitów oferowanych pracownikom. Do tego repertuaru możemy jeszcze dołączyć rozmowy wspierające oraz szeroką ofertę doszkalania. Ale czy te metody nadal są skuteczne?

Indywidualizacja podejścia

W ostatnim czasie, z wiodącym trendem zagranicznym, na pierwszym miejscu rozwoju kadry stawia się rozwój osobowości i taki sposób zarządzania, który kładzie nacisk na indywidualne traktowanie pracowników, aby ich optymalnie wspierać i motywować. Coraz więcej menadżerów i osób zarządzających zdaje sobie sprawę, iż w procesie rozwoju zespołu potrzeba czegoś co wykracza ponad standardowe narzędzia klasyfikowania, gdzie z jednej strony mamy osobowość dominującą, z drugiej inspirującą, z trzeciej stabilną a z czwartej jeszcze rozważną.

Spośród szeregu dostępnych narzędzi na rynku, m.in. właśnie Reiss Motivation Profile robi wrażenie, ze względu na indywidualne podejście oraz głębokość analizy. Dzięki dogłębnej wiedzy o sobie samym, metoda ta daje nowe punkty orientacyjne dla każdego pracownika. Natomiast w kontekście zespołu jest to najskuteczniejszy sposób na budowanie otwartości i zaufania, a przez co zwiększenie współpracy, która dziś staje się nie lada wyzwaniem.

Zdumiewające efekty

Tą niezwykle cenna wiedzę, która daje nam informacje co motywuje naszych pracowników firmy wykorzystują w codziennym zarządzaniu. Na tej podstawie budowane są zespoły, gdyż im więcej zespół posiada wspólnych motywatorów tym ich praca jest efektywniejsza, poprzez odpowiednio dopasowany styl komunikowania, wyznaczania celów i delegowania zadań. To właśnie zarządzanie ludźmi, a w szczególności ich motywowanie jest jednym z największych wyzwań menadżerów.

Kluczem do sukcesu staje się tu poznanie indywidualnego systemu wartości pracowników oraz poprzez dotarcie do ich wewnętrznej motywacji zwiększenie ich zaangażowania. Reiss Profile pomaga także odkryć ukryte talenty i wrodzone predyspozycje poszczególnych pracowników, którzy często nie są też ich świadomi. To pozwala uniknąć kardynalnego błędu, jakim jest awans osoby, która nie ma ani aspiracji, ani predyspozycji na stanowisko kierownicze. Nawet jeśli ktoś jest najlepszym pracownikiem w dziale, mającym najwyższe rezultaty i wykazującym się największym zaangażowaniem to nie znaczy to, iż będzie potrafił dobrze zarządzać innymi. Jeśli jeszcze dodatkowo wykazuje niską potrzebę wywierania wpływu, awans będzie czynnikiem demotywującym, który może doprowadzić do decyzji o odejściu.

A co jeśli…?

Poprzez stosowanie przestarzałych sposobów motywowania możemy nie tylko nie zdołać zmotywować pracownika, ale co gorsza – zdemotywować go. Na rynku ciągle trwa walka o talenty, a według raportu Deloitte „Global Human Capital Trends 2016. The new organization: Different by design” największym wyzwaniem jest rozwój skutecznego przywództwa oraz zaangażowanie pracowników. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, gdyż aby nie tylko utrzymać, ale też przyciągnąć najlepszych na rynku, należałoby skupić się na zindywidualizowanym podejściu już na etapie rekrutacji, a następnie na tej podstawie wypracować najefektywniejszy styl zarządzania, który będzie stanowił podstawę systemu motywacyjnego.

Jeśli natomiast masz już zespół, który jest mniej lub bardziej efektywny skorzystaj z siły indywidualnego podejścia do motywacji swoich pracowników. Dzięki tej metodzie nie tylko poznasz własny styl zarządzania, ale też poprzez uświadomienie sobie i zaspokojenie motywatorów Twoich pracowników dotrzesz do ich wewnętrznej motywacji wpływając na ich zachowanie oraz poziom zaangażowania.

Dominika Hofman

Specjalista ds. Rozwoju i Trener Międzynarodowy w SUKCESS Consulting

Jako pasjonatka ludzi z dogłębną wiedzą i strategicznym podejściem rozwoju biznesu kreuję najskuteczniejsze rozwiązania dopasowane do dzisiejszego szybko zmieniającego się świata, gdyż sukces osób, z którymi pracuję jest także i moim.