Polska scena startupowa zdominowana jest przez mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że nie ma na niej miejsca dla kobiet, bo jak się okazuje, 25% rodzimych startupów ma w swoim zespole założycielskim panie. Oto 5 polskich startupów, które współtworzą kobiety.

1. Pregnabit

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Pregnabit to przenośne urządzenie medyczne do badania dobrostanu płodu, które z taką samą skutecznością, co kardiotokograf (będący na wyposażeniu szpitali), wykona badanie nie wychodząc z domu. Jego pomysłodawczynią jest Patrycja Wizińska-Socha, która zdecydowała się stworzyć Pregnabit po tym, jak jej znajoma straciła dziecko w ostatnim trymestrze ciąży. Wówczas postanowiła przyjrzeć się bliżej opiece prenatalnej w Polsce i wymyślić coś, co mogłoby zapobiec kolejnym tragediom.

2. Cux.io

Cux.io to internetowe narzędzia do badań zachowań użytkowników, które Paulina rozwija z mężem, Kamilem Walkowiakiem. Współzałożycielka firmy jest badaczką, antropologiem i projektantką komunikacji. Przez wiele lat badała ludzi offline i tworzyła metodologię badań customer experience. W CUX skupia się przede wszystkim na pokazaniu „jak najszerszego kontekstu użytkownika i przybliżeniu jego naturalnych zachowań w interakcji z produktem cyfrowym”.

3. DrOmnibus 

DrOmnibus tworzy aplikację wspierającą terapię najmłodszych pacjentów z zaburzeniami rozwoju i zachowania, między innymi z autyzmem, Zespołem Downa, ADHD i porażeniem mózgowym. Współzałożycielką firmy jest Bogumiła Matuszewska-Wojtyła, która zajmuje się w startupie opracowywania założeń, budowaniem produktu, a także koordynuje pracę zespołów i zajmuje się opracowywaniem i realizacją strategii rozwoju firmy. 

4. Prowly

Prowly to narzędzie internetowe dla działów PR, które służy do zarządzania komunikacją z mediami. Pozwala między innymi budować i przechowywać bazy kontaktów, tworzyć materiały prasowe i je dystrybuować oraz umożliwia zarządzanie biurami prasowymi online. Pomysłodawczynią i współzałożycielką Prowly jest PR-owiec z doświadczeniem, Joanna Drabent, której celem jest, by tworzyć najlepszy na świecie SaaS dla PR-owców.

5. Wandlee

Wandlee to bot, który rozmawia z klientami na Facebooku za pośrednictwem Messengera, odpowiada na ich pytania i przyjmuje reklamacje. Narzędzia można używać np. do obsługi klientów salonu fryzjerskiego lub innego punktu usługowego. Współzałożycielką startupu jest Joanna Cichocka, projektantka i absolwentka Polsko­-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, która przed „pójściem na swoje” tworzyła różne aplikacje pracując dla kilku firm. 

Komentarze (0)